Josef de Souza: Fenerbahçe’de şampiyonluk yaşayamadım

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Beşiktaş’ın bu dönem kazandığı Üstün Lig ve Türkiye Kupası şampiyonluklarında büyük bir hisseye sahip olan Josef de Souza hem Beşiktaş birebir vakitte mesleğine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“FENERBAHÇE’DE 3 YIL GEÇİRDİM ŞAMPİYON OLAMADIM”

Verdiği demeçte Fenerbahçe günlerini de değinen Josef, “Beşiktaş’ta kazandığım iki şampiyonluk mesleğimin en düzgün modüllerinden biri. Artık hayli daha deneyimliyim ve kendime daha fazla güveniyorum, oynadığım futboldan daha fazla keyif alıyorum.

Bir yılda iki kupa birden kazandım. Fenerbahçe’de 3 yıl geçirdim ve orada da kusursuz performanslar yaptım lakin bir şampiyonluk alamadım. Fenerbahçe’de her vakit dönemin en uygun defansif orta saha oyuncularından bir tanesiydim, lakin şu anda sahip olduğum unvanları (şampiyonluk) alamadım. Türkiye’ye dönerek şampiyon olmak mükemmel.

Josef de Souza kelamlarına şöyleki devam etti: Ferdi olarak başarılı olabilirsiniz fakat tüm kadro size yardımcı şayet olmazsa elinizden gelenin en düzgününü yapamazsınız. Fenerbahçe, Gremio ve Sao Paulo’da şahane yıllar geçirdim. Sao Paulo’da Brezilya Ulusal Ekibi’ne üç kere çağrıldım. Lakin ne yazık ki şampiyon olamadığınız takdirde başarılı olamıyorsunuz.

Beşiktaş’ta istediğim iki şampiyonluğa da ulaştım. Kadro, döneme güzel başlamadı lakin haftalar ilerledikçe toparlandık ve ben de şahsi olarak kadroya daha fazla adapte oldum. Kazandığımız muvaffakiyetlerin devam etmesi için grubun tabanını müdafaamız ve kadroya kıymetli modüller eklememiz gerekiyor.”

“BAŞKA BİR LİGDE OYNASAYDIM ULUSAL GRUBA ÇAĞRILIRDIM”

şahsi gelişmeninde en yeterli oyuncularla oynamanın büyük tesiri olduğunu söyleyen Josef, “En uygun futbolcular ile oynamak benim gelişimime yardımcı oldu. En uygun oyuncularla oynadım: Diego, Rau Meireles, Van Persie, Nani. Ve başka biroldukca oyuncu. Brezilyalı olmayan teknik erkeklerin bizden bir farkı var; hayli ağır idman. Bu yüzden, Brezilyalı futbolcular gittikleri gruplarda Birinci olarak zorlanıyor. Bu sebeple ileride Brezilya’ya dönersem zihinsel olarak hayli uygun durumda olacağım.

Bugün herkes topu kaliteli bir biçimde çıkarabilecek bir oyuncu istiyor. Biroldukca kadro daha da kaliteli olmak için orta saha oyuncusu olarak daha yetenekli futbolcuları tercih ediyor. Gelişimimden ve bu türlü oynadığım için fazlaca memnunum. Avrupa’da öteki bir büyük bir liginde oynuyor olsaydım, Brezilya Ulusal Grubu’na çağırılacağımdan hiç kuşkum yok. Doğu Avrupa’nın, Ukrayna’nın, Türkiye’nin görülmesinin daha güç olduğunu biliyoruz.

Brezilya Ulusal Kadrosu’nun orta alanında öteki kusursuz futbolcular olduğunu biliyoruz. Bugün Brezilya Ulusal Kadrosu’nda orta saha konumu, sahip olduğu en bol durumlardan biri. Brezilya Ulusal Kadrosu benim için epey sıkıntı lakin hayal kurmayı bırakamayız ve ben asla.. Lakin ben de beklenti yaratmıyorum. Güney Amerika’da öteki bir milliyetten olsaydım, hiç elbet çağrılırdım. Brezilya’da işlerin farklı olduğunu biliyorum ve bunu epeyce uygun anlıyorum ve bu hisle huzur ortasında yaşıyorum.”
açıklamasını yaptı.

“UMARIM OLAĞAN HAYATIMIZA DÖNERİZ”

Koronavirüs pandemisiyle ilgili olarak Souza, “Türk futbolu geçtiğimiz günlerde bir karar aldı ve önümüzde dönem statlarda taraftarların bir kısmı olacak. Bu karardan dolayı memnunuz. Rastgele bir teşvik yahut takviye bizim için epeyce değerli. Türkiye şu an düzgün durumda ve şimdiden nüfusun yaklaşık %40’ı aşılanmış durumda. Türkiye’ye döner dönmez aşı da olacağız. Bu sene Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağımız için karşılaşmalara çıkmak için aşı olmamız gerekiyor. Umarım Türkiye ve Brezilya’da da işler biraz daha süratli ilerlemeye başlar. Yavaş yavaş olağan ömrümüze dönebileceğimizi umuyoruz.” dedi

“BEŞİKTAŞ’TA TARİH YAZMAK İSTİYORUM”

Gelecek planlarını aktaran Souza, “Kulüplerin finansal sıkıntılarının ne kadar sıkıntı olduğunu biliyoruz ancak Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmak istiyoruz. Umarım Şampiyonlar Ligi’nde güç bir kümeye girmeyiz ve yavaş yavaş tarih yazmaya çalışırız. Türkiye’de ana amaçlardan biri Türkiye şampiyonu olmaktır; zira kulüplere mali bir takviye olur.

32 yaşındayım ve Beşiktaş ile 2 yıl daha kontratım var. Mukavelem 2023’e kadar devam ediyor. Brezilya’ya dönebilmeyi hakikaten epey istiyordum lakin ülkedeki durum hiç de yeterli değil. Karmaşık bir durum. Avrupa’da daha fazla güvenliğe sahibiz. Bir hayat projem var. Bana epey değerliye mal olan bir mesken inşa ediyorum, bu yüzden finansal durumu tercih ediyorum. Büyük bir kulüpte, büyük bir kentte oynamak ve Şampiyonlar Ligi’ni oynamakla uygun bir finansal çıkar sağlamak, bugün dileğimiz Beşiktaş’ta uzun yıllar kalmak. Beşiktaş’ta tarih yazmak istiyorum.”
kelamlarıyla açıklamasını bitirdi.