Kaçan öğrenciler, birliklerin işgal ettiği okullar ve bir neslin felaketi

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
377
0
16
Rengarenk eşarplar, yırtık pırtık gömlekler ve parmak arası terlik giyen genç kız ve erkek çocuklar, okul gününün başında tozlu zeminde sivri hatlar oluşturarak ve öğretmenlerin karşısına çıkarak koşuyorlardı.

Yüzlercesi derme çatma sınıflarda toplanmış çocuklar, memleketleri Sudan’daki savaştan kaçtıktan sonra son aylarda bu yardım kampına ulaşmışlardı. Ancak okul yıllarında bir normallik duygusu geliştirmeye başlasalar bile, birçoğu hâlâ katlandıkları, sevdiklerinin ölümü ve evlerinin yıkılmasıyla sonuçlanan korkunç çatışmanın anılarının yükü altındaydı.

Sudan’dan kaçan ve şu anda Güney Sudan’ın Aweil kentindeki Wedwil mülteci merkezindeki okulda İngilizce öğreten 23 yaşındaki Mücahit Yaqub, “Yüreklerindeki acının devam ettiğini biliyoruz” dedi. Çocukların birçoğunun derslere konsantre olamadığını ve bombardıman ve katliamlardan korkunç kaçışlarının hatıraları yüzünden sık sık ağladığını söyledi.

“Onlara bir umut olduğunu göstermek istiyoruz” dedi ama “acı verici.”

Savaşın başlamasından altı ay sonra Sudan genelinde üniversiteler, ilk ve orta okullar kapalı kalıyor ve bu durum tüm neslin geleceğini tehlikeye atıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu bu ay, yaklaşık 19 milyon çocuğun okula gidemediği Sudan’ın “dünyadaki en kötü eğitim krizi” haline gelmenin eşiğinde olduğu konusunda uyardı.

Kuzeydoğu Afrika ülkesindeki öğretmenler maaş alamıyor ve okulu bırakan gençler, silahlı gruplara katılma dahil olmak üzere fiziksel ve psikolojik tehditlerle karşı karşıya kalıyor.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü sözcüsüne göre, üniversiteler ve devlet eğitim ofisleri yıkıldı veya savunma mevkileri olarak kullanıldı ve en az 171 okul, yerinden edilmiş insanlar için acil durum barınaklarına dönüştürüldü.

Nisan ayına kadar Hartum Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde sosyal antropoloji profesörü olan Munzoul Assal, “Bu savaş devam ederse eğitim sistemindeki hasar telafisi mümkün olmayacak” dedi.

Birleşmiş Milletler’e göre, General Abdülfettah el-Burhan liderliğindeki Sudan ordusu ile Korgeneral Muhammed Hamdan liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasındaki savaşta 9 bine yakın kişi öldü, binlercesi de yaralandı.

Çatışmanın her iki tarafı da perşembe günü, ABD ve Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda ateşkes görüşmeleri için delegelerinin Cidde’ye geldiğini duyurdu ancak her iki taraf da çatışmalara ara verilmesi konusunda anlaşamadı. Görüşmelere Afrika Birliği ve Sudan’ın da dahil olduğu sekiz üyeli bölgesel blok olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi temsilcileri de katıldı.

BM, çatışmaların başlangıcından bu yana 4,6 milyonu aşkın kişi de dahil olmak üzere 7 milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiği Sudan’ın şu anda dünyanın en büyük ülke içinde yerinden edilme krizini yaşadığını söylüyor.

Ülkede artan enfeksiyonlar ve kolera, dang humması ve sıtmadan ölümlerle karşı karşıyayken ve on binlerce hamile kadın hayat kurtarıcı bakım bulmakta zorlanırken, ülke genelindeki sağlık tesislerinin yüzde 70’inden fazlası da kapatıldı. Yardım çabaları, finansman kısıtlamaları nedeniyle de karmaşıklaşıyor; Birleşmiş Milletler, bu yıl Sudan’a insani yardım sağlamak için ihtiyaç duyduğu 2,6 milyar doların yalnızca yüzde 33’ünü alıyor.

Etnik amaçlı saldırıların Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturmalara yol açtığı Batı Sudan’ın Darfur bölgesinde çatışmalar son haftalarda daha da kötüleşti. BM İnsan Hakları Konseyi de bu ay, çatışmalardaki insan hakları ihlallerini araştırmak için bağımsız bir bilgi toplama misyonu kurdu; bu, insan hakları grupları tarafından geniş çapta memnuniyetle karşılanan bir hareket.

Aktivistler ve yardım görevlileri, Darfur’daki nüfuzunu giderek pekiştiren paramiliter grubun son günlerde orduyla karşı karşıya geldiği sırada güneydeki Darfur kasabası Nyala’yı bombaladığını söyledi. Çatışmalar sağlık hizmetlerini olumsuz etkiledi, internet ve telefon bağlantılarını bozdu, evleri ve pazarları yok etti.

Paramiliter güçler Perşembe günü Nyala’daki ordu karargâhını istila ederek Sudan’ın ikinci büyük şehrinin sanal kontrolünü kendilerine verdiklerini söyledi.

Paramiliter güçlerle ordu arasındaki çatışmalar başkent Hartum ve komşu kent Omdurman’da da devam etti. Son haftalarda her iki taraf da ya hastaneleri bombalamakla ya da Önemli tıbbi malzemelerin engellenmesi bu onları devam ettirecektir. Yağma, işkence ve cinsel şiddete ilişkin devam eden raporlara rağmen çatışmalar devam etti ve birçok insanın toplanıp ülkeyi tamamen terk etmesine yol açtı.

Komşu ülkelere gelenlerin çoğu artık öğrenme yetenekleri zayıflamış öğrencilerdir.

Sudan’ın eğitim sistemi, onlarca yıldır yetersiz finansman ve öğretmen eğitimi eksikliğinin yanı sıra diktatör Ömer Hasan El Beşir hükümetinin siyasi müdahalesinden dolayı sıkıntı çekiyordu. Ancak birçok kişinin 2019’daki kazasının ardından koşulların iyileşeceğine dair umutları hızla suya düştü. Devam eden siyasi krizler ve çöken ekonomi, öğrencileri aşırı kalabalık sınıflara tıktı ve öğretmenler ödenmeyen maaşlar ve kötü çalışma koşulları nedeniyle greve gitti.

Şu anda ülkeyi sarsan savaş, bu sorunları daha da kötüleştirdi ve birçok öğrenciyi umutsuz bıraktı.

Ailesiyle birlikte Aweil kampına kaçan ve şu anda sekiz aile üyesiyle aynı çadırı paylaşan 21 yaşındaki Braa Nureyn, “Kendim, ailem ve ülkem için hırslarım vardı” dedi. Hartum’da diş hekimliği ikinci sınıf öğrencisi olan Nureyn Hanım bir sabah su getirdi ve artık her gün kampüse gitmemenin kendisine acı verdiğini söyledi.

“Mülteci olma fikri imkansız” dedi. “Bunu düşünmekten kaçınıyorum çünkü bir çözümü yok.”

Savaş, Sudan’da ücretsiz eğitim gören binlerce yabancı üniversite öğrencisini de etkiledi. Bergen’den bir telefon görüşmesinde sosyal antropoloji profesörü olan Bay Assal, Sudan hükümetinin, Sudan’ın kültürel diplomasisini güçlendirmek ve aynı zamanda İslam’ı yaymak için onlarca yıldır çoğunlukla Afrika ve Arap ülkelerinden gelen yabancı öğrencilere burs verdiğini söyledi. Norveç.

Birçoğu yoksul geçmişlere sahip olan bu öğrenciler için savaş, eğitimlerine devam etme veya tamamlama şansı olmadan evlerine dönmeleri anlamına geliyordu.

Hartum’daki Uluslararası Afrika Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okuyan 25 yaşındaki Güney Sudanlı Alekiir Kaman, “Diplomamı almayı ve babamın aileyi geçindirmesine yardımcı olmayı umuyordum” dedi. Ama şimdi “Sıfırdan başlıyorum” dedi.

Yardım grupları ve BM kuruluşları, eğitime erişimin insani yardımla el ele gitmesini sağlamak için çabaları hızlandırdıklarını söylüyor. Bazı Sudanlı öğrenciler, Mısır ve Güney Sudan gibi ev sahibi ülkelerdeki ilk ve orta dereceli okullara gidebildi. Ruanda kabul etti 200 Sudanlı tıp öğrencisi. BM’nin eğitim acil durum fonu olan Eğitim Bekleyemez, risk altındaki okul çağındaki kız ve erkek çocukları desteklemek için 5 milyon dolarlık bir hibe duyurdu.

Ancak savaş uzadıkça, Aweil’deki mülteci yerleşimindeki İngilizce öğretmeni Bay Yaqub gibi insanlar, ellerindeki azıcık şeyle ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

“Öğretmen olmak, yeni bir geleceğe dair umut sahibi olmak demektir” dedi. “Çocuklara, Sudan’a dönüp Sudan’ı yeniden inşa eden yeni nesil olabilmeleri için zihinsel ve fiziksel olarak güçlü olmayı öğretiyoruz.”

Michael Crowley Washington’dan gelen raporlara katkıda bulundu.