Kaşık Dökme Tarifi

celikci

New member
25 Eyl 2020
4,661
0
1
Kaşık Dökme Tarifi
Refika'nın Mutfağı - Refika Birgül

• 2 tane orta boy patatesin dışındaki toprağını fırça ile yıkayın ve küp küp doğrayın. Dilerseniz kabuğunu soyabilirsiniz de.
  • Geniş bir tavaya 3 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Yağ ısınınca patatesleri ilave edin. Tavaya koyduktan sonra 2-3 dakika kadar patateslere dokunmuyorum ki tavaya yapışmadan mühürlensinler.
  • Patatesler kendilerini tavadan bırakmaya başladığında üzerine 1 tutam tuz serpip bir tur alt üst ederek karıştırın.
  • Hafiften renkleri değişip yer yer pişince patateslerin üzerine 1-1,5 su bardağı kadar sıcak su ekleyin.
  • Suyunu çekip sos kıvamına geldikten sonra altını kapatabilirsiniz. Eğer büyük patatesler pişmediyse biraz daha su ekleyip pişirmeye 1-2 dakika daha devam edin.
  • Patatesleri tavaya iyice yayıp kenarda soğumaya bırakın.
  • Yumurtalı karışım için, 2 yumurtayı kaseye kırıp iyice köpürene kadar çırpın.
  • Üzerine, 5 çorba kaşığı yoğurdu ekleyin ve tekrar çırpın.
  • 1 paket kabartma tozunu, birer çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biberi ekleyin ve karıştırın.
  • 3 dal taze soğanın beyaz kısımlarını incecik yeşil kısımlarını biraz daha kalın doğrayın. 5-6 dal maydanozu da ince ince kıyıp taze soğanlarla birlikte kaseye ekleyin. Çok söndürmeden kaşık ile alttan üste katlayarak karıştırın.
  • Soğuyan patatesleri de harca ekleyip karışım patateslerin arasına girip patatesler ayrılana kadar karıştırın.
  • Patatesin cinsine göre nişasta durumu değişiklik gösterebildiğinden ben 2 çorba kaşığı un ekliyorum. Siz kıvamına göre arttırıp azaltabilirsiniz ama yoğun ve akışkan bir karışım olmalı.
  • Geniş bir tavanın altını açıp içerisine 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin yağ ısındıktan sonra birer kaşık harçtan döküp pişirmeye başlayabilirsiniz.
  • Yaklaşık 2 dakika sonra alt yüzü kızarınca ters çevirip 1 dakika daha pişirin.
  • Sonrasında sarılıp uyumak isteyeceğiniz kaşık dökmesi hazır. Afiyet olsun!
Refika'nın Mutfağı - Refika Birgül

ALINTIDIR