Kayıp kardeşi Gülistan Doku’yu arayan Aygül Doku’ya ceza

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Kayıp kardeşi Gülistan Doku’yu arayan Aygül Doku’ya ceza
Tunceli’de 7 Mart 2020 tarihinde, Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş kuşkulu Zaynal Abarakov’un eski polis olan üvey babası Engin Yücer, Tunceli’deki meskenini taşımak istedi.

Soruşturmanın tamamlanmadan ve meskenlerinde kriminal inceleme yapılmadan Yücer’in meskenini taşınmasını engelleyen Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında 22 Kasım 2020’de Engin Yücel’in şikayeti üzerine ‘mala ziyan vermek ve tehdit ve hakaret etme’ nedeni öne sürülerek dava açıldı. Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında açılan tazminat davasının 6. duruşması Tunceli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Aygül Doku’ya 5 ay mahpus cezası ve 2 bin 250 TL idari para cezası verilmesine karar verdi.

“TAM MANASIYLA BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK”

Verilen karar daha sonrasında Sözcü’den Cihan Demirdaş’a konuşan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, şunları söylemiş oldu;

“Bu karar başlı başına bir faciadır. 5 Ocak’tan evvel onlarda ismi üzere biliyorlar ki şahitlik için bile adliyenin kapısına giden biri değilim. Ben bu meskende kriminal inceleme yapılmadığı için orada bir emniyet yetkilisi tabir veriyor katılık cürüm emelli değildi Aygül bu konutta kriminal inceleme yapılsın diyordu. Onun tabiri bulunmasına karşın bana bu biçimde bir ceza verildi.

İŞKUR müdürünü o kadar şikayet etmemize karşın şahitlere karşın rastgele bir dava bile açılmadı. İnanın bu olaylara kadar adalet nasıl işler bilmiyordum, adliyede neler oluyor biliyordum. Ancak bu hadiseden daha sonra o kadar acı şeyler öğrendim ki keyfi uygumalar, bir bireye haksız bir biçimde verilen cezalar, deliller bulunmasına karşın davaların dahi açılmaması üzere biroldukça şey gördüm. 747 gündür kardeşim Gülistanı’ı arıyorum 19 gündür adliye önünde adalet arıyoruz. Baş kuşkulu 24 saat göz altına alınmazken 18 yaşında olan ve o geceye şahit olan kız kardeşinin tabiri alınmazken bana bu cezanın verilmesi tam manasıyla büyük bir adaletsizliktir.”

“BU SONUÇ KARDEŞİMİ ARAMAKTAN VAZGEÇİREMEYECEK”

“Üzgünüm sahiden adalet ismine epeyce üzgünüm fakat kendi adıma fazlaca mutluyum” diyen Doku, “Çünkü kardeşimi hakkıyla arıyormuşum. Bu sonucu verenler hakim ve savcılar ismine üzgünüm onlar çocuklarının gözlerine bakıp da ‘biz kardeşini arayan bir ablaya ceza verdik’ diyemeyecekler.

Bugün çıkan sonuç kardeşimi aramaktan vazgeçirmeyecek tam tersine bu davaya daha da sahip çıkacağım. Bu ülkede adalet ismine en ufak bir kırıntı kalmamış. Adalet bakanı bu rezaletlere ve rezilliklere nasıl susabiliyor bende epey şaşkınım” tabirlerini kullandı.