“Kendi başıma başaramazdım. Doktorlarıma tükürüğün bile şişmanlattığını söyledim”

AIM

New member
27 Şub 2022
790
0
0
«Hastaneye yatmadan önceki son günlerde kilo alma korkusuyla tükürüğü yutmaktan bile korkuyordum. Artık içki bile içmiyordum: Bir yudum suyun bile kilo aldıracağına inanıyordum. 1.70 boyundayım, 38 kiloyum, kalori tüketmek için kilometrelerce koştum, hiç durmadım, ittim, ittim ama kalbim giderek daha yavaş atıyor, yaşıyorsam bunu bana bakanlara borçluyum. Beni verenlere, kaybolmamı önleyenlere.”

İyileşmenin 10. yılını kutladı Silvia Rossi, Birkaç gün içinde liselerde öğretmenlik yapmak üzere yarışmaya katılacak olan 30 yaşındaki biyolog, Perugia yakınlarında yaşıyor ve sıklıkla elinde yeme bozukluklarına karşı mücadeleyi simgeleyen leylak fiyonkunu gösteriyor: “Bu, hayatta kalan bizlerin bayrağı, Merkezleri kapatmak suçtur, iştahsızlıktan ölürsünüz ama doğru tedaviyle tekrar yaşayabilirsiniz. Her yemekte kendimi dağa tırmanıyormuş gibi hissettiğim o yemeklerde “Palazzo Francisci”de yemek yeme çabamı ve terapistlerimin bakışlarını hatırlıyorum: “Silvia, başaracaksın, sana inanıyoruz” gözleri dedi. Öyleydi”.

Silvia, altında dondurucu suyun bulunduğu buz tabakası olan sınır çizgisini geçti, ancak birçoğu geri dönmedi.

Silvia, her şeyin başladığını düşündüğün bir an, bir gün var mı?
«Evet, ailemle masadaydım, aile yemeğindeydim, 16 yaşındaydım ve önümde fırında patates tabağını bitirmemeye karar verdim. Ayrıca ailem beni yemeye zorlamaya çalıştığında yemek dolu tabakları da yere fırlattım. Ama tabii ki o patates tabağı sadece bir semboldü.”

Neyin sembolü?
“Hayatımın acısına, aileden kimsenin beni fark etmemesine, iyi bir kız olmam yetti ve sonra ortadan kayboldum. Annem sık sık şöyle derdi: “Silvia sakin, seni hiç rahatsız etmiyor.” Rahatsızlık mı? Küçük bir kız? Görünüşte her şey normaldi ama gerçek şu ki hiçbirimiz konuşmuyordu. Annemle babam işleriyle meşguldü, bir çiftliğimiz var, kendimi şişman hissettim, dans okulunda bana kilolu olduğumu söylediler, gençlerin mutsuzluğuna sahibim, eve iyi notlar getirmek için deli gibi çalıştım ve sonuç olarak okulda izole edildiler bana inek diyerek. Ama bu acıyı kiminle paylaşacağımı bilmiyordum.”

Ancak bunlar pek çok gencin sorunu gibi görünüyor Silvia.
“Yeme bozukluklarına ilişkin pek çok hikayenin arkasında travmalar ve istismarlar var. Ben ise yalnızlıktan hastalandım, görülebilmem için bedenimin görünmez olmasını istedim. Ve sonra her şeye kadir olma duygusu var.”

Dürtülerinizi yönetebileceğinizi hissetmek için kendinize meydan mı okuyorsunuz? Beslenmesi gereken diğerlerinden daha güçlü olmak için mi?
“Her gün kendimi bir şeyden daha fazla vazgeçmeye zorluyordum. Önce yarım tabak patates, sonra porsiyonun tamamı, önce ekmek, sonra makarna, önce yarım elma, sonra elmanın tamamı, önce on kilometre koşu, sonra on beş, yirmi kilometre oluyor. . Ve her vazgeçişte kendimi daha güçlü hissettim, bedenime hakim oldum, stüdyoya ilk giren ben oldum, hiç durmadım, kırsalda yaşıyoruz, dışarı çıktım, yemek yemedim ve koştum. Kulağa çılgınca gelebilir ama mutlu ve güçlü olduğumu sanıyordum. Buna hastalığın balayını denir.”

Aileniz durumu ne zaman fark etti?
“Uzun bir sürenin ardından takıntılı bir şekilde yemeğimi kontrol ediyordum. Hiç kusmadım, çünkü yediğim az şeyden evin içinde bile sürekli hareket ederek kendimi kurtarmaya çalışıyordum, hatta takıntılı planım gereği daha fazla enerji tüketmek için bir fayanstan diğerine atlıyordum. Hatta “Palazzo Francisci”ye kabul edildiğimde uygulamam gereken egzersizlerden biri de hareketsiz kalmak ve oturmaktı. İlk başta geceleri gizlice jimnastik yapmaya çalıştım. Hatta normal bir insan gibi, terlemek için ikişer ikişer adımları atlamadan yeniden merdiven çıkmaya başlamak için rehabilitasyona girmek zorunda kaldım.”

On yıl önce, psikiyatrist Laura Dalla Ragione tarafından kurulan, yeme bozukluklarına yönelik halka açık bir merkez olan Todi'deki “Palazzo Francisci”ye kabul edilmişti.
“Ve beni kurtardılar. Onun için merkezlerin hayati olduğunu, kapatılmasının pervasızca olduğunu söylüyorum, umarım o fonlar geri gelir, kimse kendini kurtaramaz. Orada bir yıl geçirdim, gerçekten ciddiydim, çok yavaş bir iyileşme oldu, yemek terapisi ve psikoterapiydi, başlangıçta kaçmak istedim, sonra yavaş yavaş hayatın tadını yeniden hissettim. Yaptım, bugün benim için yemek besleyici ve keyif haline döndü, mezun oldum, bir aşk hikayem oldu, umarım iyi bir öğretmen olurum. Gerekirse çocuklara hikâyemi anlatacağım, belki yardım isteyebilirler.”