Kesikli fermantasyon nedir ?

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,654
0
36
Kesikli fermantasyon, mikroorganizmalarn biyomolekulleri (ornegin, sekerler) parcalayarak uretilen urunlerin uretilmesinde kullanlan bir biyoteknoloji yontemidir. Bu yontem, biyomolekullerin cok ksa sureli bir sure icin, ksa aralklarla, parcalanmasn saglar ve bu da urun uretiminin daha verimli bir sekilde gerceklestirilmesini saglar. Kesikli fermantasyon, genellikle sv fermantasyon olarak adlandrlr.

Nasl Calsr?

Kesikli fermantasyon, biyomolekullerin mikroorganizmalar tarafndan parcalanmasn saglayan bir prosestir. Bu proseste, mikroorganizmalar, biyomolekulleri parcalayarak uretilen urunleri, uretim suresinin ksa aralklarla kesintiye ugratlmasyla elde eder. Ksa aralklarla kesintiye ugratlan uretim sureci, mikroorganizmalarn biyomolekulleri parcalamasn saglar ve bu da daha verimli bir uretim elde etmek icin kullanlr.

Fermantasyonun Faydalar

Kesikli fermantasyon, biyomolekullerin daha verimli bir sekilde parcalanmasn saglayarak, daha cesitli urunlerin uretimini mumkun klar. Ayrca, verimlilik artsnn yan sra, bu yontem ayn zamanda daha kucuk molekul agrlkl urunlerin uretimini de mumkun klar. Bu, urun kalitesini ve kullanmn arttrr. Diger bir avantaj da, kesikli fermantasyonu kullanan uretim surecleri, enerji tuketiminin azalmasna da olanak saglar.

Sonuc

Kesikli fermantasyon, biyomolekullerin mikroorganizmalar tarafndan parcalanmasn saglayan bir biyoteknoloji yontemidir. Kesikli fermantasyon, biyomolekullerin cok ksa aralklarla parcalanmasn saglayarak, daha verimli bir uretim elde etmek icin kullanlr. Kesikli fermantasyonun avantajlar arasnda, daha cesitli urunlerin uretimini mumkun klmas, daha kucuk molekul agrlkl urunlerin uretimini mumkun klmas ve enerji tuketiminin azalmasn saglamas saylabilir.