Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ’10 Büyükelçi’ reaksiyonu: Yapay münasebet yaratıyor

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,654
0
36
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ’10 Büyükelçi’ reaksiyonu: Yapay münasebet yaratıyor
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş insanı Osman Kavala’nın özgür bırakılması tarafında davette bulunan 10 büyükelçi için “Talimatı Dışişleri Bakanı’mıza verdim, ‘bu 10 büyükelçinin bir an evvel istenmeyen adam ilan edilmesini çabucak halledeceksiniz’ dedim” kelamlarını toplumsal medya hesabı üzerinden kıymetlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı şu biçimde:

“Ülkeyi süratle uçuruma sürükleyen Şahıs, bu sefer de ‘10 büyükelçinin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi emrini’ vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin niçini ulusal çıkarları korumak değil, mahvettiği iktisada yapay münasebetler yaratma uğraşıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!”

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilerinin ‘Osman Kavala özgür bırakılsın’ daveti Türkiye’den sert reaksiyon gördü.

Silivri’de 4 yıldır tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin sona ermesi için Avrupa’dan yapılan davetler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yansısına karşın Almanya ‘Osman Kavala özgür bırakılsın’ davetini bir dahaledi.

Alman Hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortalarında Almanya büyükelçisinin de yer aldığı 10 büyükelçiyi gaye alan kelamlarına, “Kavala’nın derhal hür bırakılması” beklentisini bir dahaleyerek cevap verdi.