Kızılordu Korosu ve Haluk Levent İzmir’de konser verdi

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Kızılordu Korosu ve Haluk Levent İzmir’de konser verdi
Bornova Aşık Veysel Açık Hava Tiyatrosu’ndaki konserde, Kızılordu askerlerinin taşıdıkları Türk ve Rus bayraklarını sahneye yerleştirmesinin akabinde Rus marşlarıyla devam edildi.

Konserde sahne alan sanatçı Haluk Levent, ortalarında Harbiye, Çanakkale Türküsü ve İzmir marşlarının da ortalarında bulunduğu Cumhuriyet marşlarını seslendirdi.

Konserde Rus dans topluluğu gösterisi ile marşlar büyük ilgi gördü.

Aktiflikte konuşan sanatçı Haluk Levent, Rus Kızılordu Korosu’nu çocukluğundan beri fazlaca severek dinlediğini, onlarla tıpkı sahneyi paylaşarak hayalini gerçekleştirdiğini belirtti.

Koronun seslendirdiği Kalinka’yı barlarda gitar çalarak dediğini anımsatan Levent, bir dostunun Rus Kızılordu Korosu ile görüştüğünü ve ortak konser teklifi üzerine büyük bir memnunluk duyduğunu anlattı.

Konserde kendi kesimlerini seslendirmenin bencillik olacağını düşündüğünü söyleyen Levent, şunları lisana getirdi:

“Ben Haluk Levent müzikleri söylemek istemiyorum dedim. Ben aslına bakarsanız kendi müziklerimi söylüyorum, ona senfonikte yapsak diğer bir şey de yapsak olur. Ancak Cumhuriyet kazanımları var dedim. Sanki dedim ülkemizin hakikaten gereksinimi olduğu bir devirde insanlara şu biçimde bir Cumhuriyet marşları, tahminen unutmuşlardır daima radyolardan mı çalacak, ya da darbe vakit içinderı mı? Hiç istemediğimiz karşı olduğumuz darbe vakit içinderı mı çalacak? halbuki marşlar halkımızın kazanımları, biz söyleyelim, hiç bir yerden didaktik olmadan. daha sonra proje kabul edildi ve fazlaca memnun oldum.”

Haluk Levent’in Rus Kızılordu Korosu ile Cumhuriyet marşlarını seslendirdiği, 27 Eylül’de İstanbul’da başlayan, sırasıyla Ankara, Mersin, Adana, Konya, Manavgat, Antalya, Fethiye, İzmir’i de kapsayan turne 11 Ekim’de Bursa’da sona erecek.