Koronavirüs, kalp hastalıklarını tetikledi

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,416
0
1
Koronavirüsün kalp tutulumuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karpuz, kalp kası iltihaplanmasının bu virüsle birlikte sıkça görüldüğünü anlattı.

Kalp hastalarında en çok görülen şikayetin göğüs ağrısı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Karpuz, Türkiye ve dünyada yapılan çalışmalarda, kalp hastalıklarının ağırlaşması ve kalp hastalıkları niçiniyle vefat oranlarında bu vakitte artış olduğunun görüldüğünü söylemiş oldu.

HER YAŞ KÜMESİNİ TEHDİT EDİYOR

Koronavirüse yakalanan kalp hastalarının hastalığı daha ağır geçirebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Karpuz, hastaların rutin denetimler haricinde, bilhassa göğüs ağrısı ve nefes darlığı üzere kıymetli bir belirtileri olduğu takdirde hiç tereddüt etmeden hastaneye başvurmaları gerektiğini belirterek, “Çünkü gelmemeleri gelmelerinden çok daha riskli olabilir. Unutmayalım, koronavirüs daha sonrası yeni kalp hastaları eklendi; bilhassa de kalp kası iltihabını daha fazla görmeye başladık.” dedi.

Kalp hastalarının koronavirüse yakalandığı vakit durumlarının ağırlaşması ve bilhassa genç hastalarda kalp kası iltihabı üzere durumların daha ön plana çıktığını belirten Prof. Dr. Karpuz, “Bu ortada koronavirüse yakalananların yalnızca yaşlı olanlarında kardiyak sorunlar olabileceğini düşünmeyin. Bu tehlikeyi her yaş kümesi için düşünmenizi istiyoruz.” ihtarında bulundu.

“BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Virüsle savaşta 2 değerli yaklaşım olduğunu söz eden Prof. Dr. Karpuz, “Ya virüsü almayacaksınız ya da alırsanız virüsle savaşacaksınız.” diyerek şu tavsiyelerde bulundu:

“Herkes bunu yapabilir. Bulunduğunuz ortamları havalandırma en değerli tedbirlerden bir tanesi zira bu virüs temasla, havayla bulaşıyor. Almamanın en sıradan yolu virüsün bedene girişini engellemek yani maske kullanmak. Maskenizi taktığınızda virüsün girişini engellemiş oluyorsunuz. Çok sıkıntı tedbirler değil, uzaklığımı koruyorum, maskemi takıyorum, ellerimi yıkayıp dezenfekte ediyorum. Kalabalık ortamlara gireceğim vakit bir pastil kullanıyorum. Bunlar artık benim rutinime girdi ve düşünmeden yaptığım şeyler oldu. ötürüsıyla bununla yaşamaya da alışmamız gerekiyor.

Virüsün girişini engelleyemediyseniz bununla savaşmayı öğreneceksiniz. Bununla savaşmak epey sıkıntı olmasa gerek; evet bu virüsün bir ilacı yok ve bunu net bir biçimde başımıza koymamız lazım, fakat çaresiz değiliz.

Nizamlı bir uyku, beslenme ve mümkünse nizamlı bir antrenman her insanın yapabileceği bir şey. Aşılanmış olmak bende itimat yaratıyor, virüse karşı beni koruyabilecek lakin aldığım önlemleri değiştirmiyor. Bilimsel datalar aşı ile ilgili değerli bir riskimiz olmadığını gösteriyor. Her iki aşının da bugüne kadar yapılmış farklı çalışmalarda yetkinliğini ispatlamıştır.”