Lübnan Başbakanı: 4 Ağustos acı bir nokta olarak kalacak

servos

New member
20 Kas 2020
223
0
0
Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda 2 bin 750 tonluk amonyum nitrat unsurunun infilak etmesi kararı meydana gelen patlamada ömrünü kaybedenlerin ailelerini Hükümet Sarayı’nda ağırladı.

“ÜLKEDEKİ YOLSUZLUĞUN SONUÇLARINDAN BİRİ”

Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayı ülkedeki yolsuzluğun neticelerindan biri olarak tanımlayan Diyab, “Beyrut Limanı’ndaki 12. deponun, ülkede patlak veren kronik yolsuzluğun kaynaklarından biri olduğunu daha evvel söylemiştim. Ülke genelinde yayılan yolsuzluk kaynakları daha epeyce var” dedi.

“GERÇEĞİ ÖĞRENMEK İÇİN SORULARIN CEVABINA GEREKSİNİM VAR”

Beyrut patlamasında hayatını yitirenlerin sorununun tüm ülkeyi ilgilendiren ulusal bir dava olduğundan dolayı devletin tüm kurumlarıyla bunun takipçisi olduğunu lisana getiren Diyab, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Patlamaya sebep olan bu hususlar Lübnan’a nasıl girdi? Bunun ülkeye girişi için Bakanlar Konseyi sonucuna gereksinim olduğu bilgisine karşın girmesini kim sağladı? Bu unsurların Lübnan’a giriş gayesi neydi ve niye 7 yıl boyunca bekletildi? Bu hususlardan kim yararlandı ve patlama ne biçimde meydana geldi? Birinin eliyle mi patlatıldı yoksa teknik bir kusurla mı oldu? Bu boyuttaki bir patlama ölçüsüz olabilir mi yoksa kundaklanmayla mı olur? Bu unsurların varlığı 7 yıl boyunca niye rastgele bir tehlike oluştur muyordu? İşte gerçeği öğrenmek için tüm bu soruların karşılığına gereksinim var.”

“ACI BİR NOKTA OLARAK KALACAK”

Kendisinin kanaatine nazaran Beyrut Limanı’ndaki patlamanın birinci sorumluğu devleti denetim eden yolsuzluklar olduğunu söyleyen Diyab, “4 Ağustos günü Lübnan tarihinde acı bir nokta olarak kalacak. Bu tarih zihinlerimizden silinmeyecek, bu niçinle de 4 Ağustos’u ulusal yas günü olarak kabul edilecek taslağı imzaladım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı hususların bulunduğu bir depoda evvel yangın çıkmış akabinde tüm kenti sarsan epeyce kuvvetli bir patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 190’dan fazla kişinin ömrünü kaybettiği, 6 bini aşkın kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin yerinden olduğu açıklanmıştı.