Malatya’da yaşayan genç, tuşları kayısıdan olan piyano yaptı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Aslen Elazığ’ın Baskil ilçesinden olan Malatya’da ailesiyle birlikte yaşayan sıhhat lisesi mezunu Selim Ucun, teknolojiye olan merakı sebebi ile farklı bir yazılım geliştirdi.

Selim Ucun, ardunio mikrodenetleyicisi, bread bood, direnç, kablo ve hoparlör kullanarak bir piyano üretti.

KAYISI TUŞLU PİYANO ÜRETTİ

bayağılığın ötesine geçen Ucun, pH’ının asite yakın olduğunu tespit ettiği kayısı ile ilgili projesini tamamlayarak tuşları kayısıdan olan elektronik piyano geliştirdi. Geliştirdiği yazılımı uçlarına taktırdığı kablolarla Baskil’e has kayısıları birleştiren Ucun, iletkenliğini sağlayıp tamamladığı piyano ile müzikal eserler çıkarabiliyor. Etrafından olumlu yansılar aldığını belirten genç yetenek, ileriki devirlerde büyük bir piyano yapmayı planladığını söylemiş oldu.

“BASKİL’E HAS KAYISI KULLANDIM”

Teknolojiye küçük yaşlardan beri ilgi duyduğunu belirten Ucun, “Bu projede aslında Elazığ Baskil’e has olan kayısıyı kullandım, kayısıyı kullanarak bir piyano yaptım. Her sesin frekans aralığı var. Örneğin, ‘Do’ sesinin frekansını internetten araştırarak ‘363’ olduğunu öğrendim ve bunu ardunio üzerinde bulunan bir analog pine tanımladım. Yazılımda ise algoritma kısmına A1 ile eşleştirerek 363 frekansını ayarlayıp kayısıya bastığınızda algoritma birinci başta ardunioya geliyor. Oraya az da olsa insanın ortasında iletkenlik gittiğinde denetleyiciye giden ileti hoparlöre iletiliyor. Bunun kararında hangi frekansın hangi kayısıya bağlı olduğunu saptıyor. 8 notaya kadar bu nota aralığında hangi frekansı tanımladıysam yahut hangi kayısıya bastıysak o biçimde ses çıkarıyor.” dedi.

“DAHA HOŞ ŞEYLER HEDEFLİYORUM”

Uygun reaksiyonlar aldığını ve takviye verilirse daha hoş çalışmalar yapmayı hedeflediğini lisana getiren Ucun, “Bu projeyle hem Elazığ Baskil’in kayısısını kullanmış oldum birebir vakitte kayısının teknolojiyle buluşmasını gerçekleştirdim. İnşallah daha yeterli ve hoş yerlere ulaşacağımı düşünüyorum. Hem ailem birebir vakitte arkadaşlarımın dayanaklarıyla toplumsal mecralarda yayınlanınca buralara kadar geldik. İnsanlara, kayısının teknolojik bir düzlem içerisinde göstermiş oldum. Çok değişik yorumlar aldım. ‘Çok iyi’, ‘Süper’, ‘İnşallah daha hoş yerlere gelirsin’ ve ‘Süper olmuş’ diyenler oldu. Beşerler gerçekten şaşırıyor zira pek olmayan bir şey ve kayısı hiç kullanılmamış. İmkan olursa daha da hoş şeyler yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.