Malatyalı öğrencinin büyük başarısı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Malatya Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 17 yaşındaki Feridun Balaban’ın ‘Bor ve azot katkılı, elmas üzere karbon gerecinin fazlaca katmanlı güneş panellerinde üst Katman olarak kullanmasının panellerin verimlilikleri ve spektral etkinliklerinin incelenmesi’ projesi, geçtiğimiz yıl TÜBİTAK 51. lise Öğrencileri Ortası Araştırma Projeleri Müsabakasında Türkiye birinciliği elde etmişti.

Balaban’ın eğitim gördüğü lisenin bodrum katındaki laboratuvarda geliştirdiği proje, TÜBİTAK öncülüğünde Amerika’da düzenlenen Regeneron ISEF isimli Memleketler arası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etti.

DÜNYA BİRİNCİSİ

Dünya’nın farklı noktalarından projelerin katıldığı yarışta Balaban’ın projesi SPIE özel ödül kategorisinde dünya birincisi seçildi.

Balaban’ın en büyük destekçisi olan Malatya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ümit Aslan ve öğretmenleri öğrencilerinin elde ettiğiyle büyük memnunluk yaşadı.

“GÜNEŞ PANELLERİNİN RANDIMANIN ÇOK ÖZEL BİR HUSUSLA ARTTIRDIM”

Çiftçi babanın ve konut bayanı annenin çocuğu olan Feridun Balaban, geliştirdiği projeyle güneş panallerinde üretimi artırdığını belirterek “Şu an lise son sınıftayım, 3’üncü sınıftan beri bilim ve sanat merkezine geliyorum. Benim 1 tane kardeşim var. Baba çiftçi, annem de mesken bayanı. Özel bir okulda tam burslu olarak eğitim alıyorum. 11’inci sınıftayken TÜBİTAK’ın lise öğrencileri içinde düzenlediği araştırma projeleri müsabakasına katıldım. Burada en evvel Türkiye birincisi oldum. Akabinde TÜBİTAK Türkiye’yi temsil etmek için Amerika’ya projeler seçti. Bu projelerden birisi de bizim projemizdi. Projemi 1 yıl boyunca geliştirdik. Projem kapsamında güneş panellerinin randımanını fazlaca özel bir unsurla artırdım. Çok özel bir unsurla güneş panellerinin üzerini kapladım. Güneş panellerim tıpkı alanda daha fazlaca elektrik gücü üretti. Projem, dünyanın lisans öncesi en itibarlı bilim yarışında özel ödül aldı ve dünya birincisi seçildi.” dedi.

“ÜLKEME BU MÜKAFATI GETİRMEK BENİ GURURLANDIRDI”

Balaban, laboratuvarda kullanılan ekipmanları danışman öğretmeniyle birlikte geliştirdiklerini belirterek “İlk evvel ülkeme bu mükafatı getirmek beni gururlandırdı. O yüzden çok memnunum. Ben gelecekte projemin kağıt üzerinde kalmaması, günlük hayata geçebilmesi için uğraşacağım. Fizik okumak istiyorum. Çalışmalarımı bilim ve sanat merkezinin bu laboratuvarında yürüttüm. Bu laboratuvarın biroldukca ekipmanını biz kendimiz geliştirdik. Zira bu ekipmanlar epeyce hayli değerliydi. Burası küçük bir laboratuvar ve okulumuzun bodrum katında. Yalnızca proje çalışmalarımız için ayırdığımız özel bir laboratuvar.” tabirlerini kullandı.

“KIRIK EKRANLI TELEFONUNDAN YARIM EKRANLA MAKALELER OKUDU”

Feridun Balaban’ın geliştirdiği projede danışman öğretmen olarak bakılırsav alan kimya öğretmeni Savaş Zafer Güler ise öğrencisinin ekranı kırık cep telefonundan makale okuyarak çalışmalarını yürüttüğünü söylemiş oldu.

Güler, “Öğrencim Feridun Balaban ile birlikte çalıştığımız projede evvela Malatya’da bölge yarışında birinci olduk. çabucak sonrasında geçen yıl Türkiye final yarışına katıldık. Finalde fizik alanında Türkiye 1’incisi seçildi projemiz. sonrasındasında TÜBİTAK tarafınca Türkiye’yi temsil etmek üzere dünyanın en itibarlı müsabakası olan yarışa seçildik. Türkiye’yi temsil edecek birkaç projeden birisiydi. Biz o müsabakaya katılırken, sahiden umutluyduk. Feridun nitekim epeyce önemli bir efor harcayarak, çalışmalarına devam etti. Çok fazla makale okudu, kırık ekranlı telefonundan yarım ekranıyla makaleler okudu. Olağanda Feridun’un emsali gençler telefonlarında öteki görsellerle hafıza alanlarını doldururlarken Feridun, bilimsel makalelerle telefonunun hafızasını dolduruyor. Çalışmalarımızı bu türlü geliştirdik. Çalıştık, burada laboratuvarda. Şimdide dün açıklanan memleketler arası yarışta özel bir ödül kazandı. Dünya birincisi seçildi.” halinde konuştu.