Maradona’nın 1986 Dünya Kupası’nda giydiği forma satışa çıkarılıyor

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
İngiltere ve Arjantin, 1986 Dünya Kupası Çeyrek Finali’nde 22 Haziran 1986’da karşı karşıya gelmiş, o sırada 25 yaşındaki Maradona maçta 2 gol kaydetmişti. Arjantin maçı 2-1’lik skorla kazanmıştı.

Maradona, gollerden birincisini atarken meşin yuvarlak eline çarpmış, konum hakemlerin dikkatinden kaçınca gol sonucu verilmiş ve ondan sonrasında futbol severler tarafınca bu gol, ‘Tanrının Eli’ olarak isimlendirilmişti.

‘Yüzyılın Golü’ olarak bilinen ikinci gol, Maradona’nın bir dizi İngiliz oyuncunun yanından geçerek İngiliz kaleci Peter Shilton’a karşı attığı ikinci goldür. 2002 yılında FIFA ‘Yüzyılın Golü’ anketini başlatmış ve 150 ülkeden 340 bin oy kullanılarak Maradona’nın ikinci golü “Yüzyılın Golü” seçilmişti.

4 ila 6 milyon pound içinde

Maradona’nın o maçta giydiği forma açık artırmayla satılacak.

Müzayede konutu Sotheby’s, Maradona’nın ünlü formasının satış fiyatının 4 ila 6 milyon pound içinde olmasının beklendiğini ve 20 Nisan’da formanın tekliflere açılacağını söz etti.

Formanın öyküsü

“Tanrı’nın Eli” golünde istemeden topu Maradona’ya atan İngiliz orta saha oyuncusu Steve Hodge, maç bitiminde Maradona’dan formasını istemeye karar verdi lakin birinci denemesinde Maradona’nın yanına gidemedi. İkinci bir baht elde eden Hodge o anları şöyleki anlattı; “Röportajdan daha sonra kale gerisine indim, soyunma odalarına… Aşağı indiğimde Maradona iki ekip arkadaşıyla yürüyordu. Gözlerinin içine baktım, ‘takas imkanı var mı?’ manasında formamı çekiştirdim ve doğruca karşıdan geldi ve formalarımızı değiştirdik. Ve bu kadardı. Bu kadar sıradanti.”

Forma, 2002’den beri Manchester’daki Ulusal Futbol Müzesi’nde sergileniyordu.