Mersin’de genç bilek güreşçiler ulusal forma için ter döküyor

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Mersin’in Mezitli ilçesindeki Naim Süleymanoğlu Spor Lisesi’nde 12. sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Selin Tuğba Ergenç, Pakize Kokulu Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Refika Seçil Uyan ve 11. sınıfta okuyan 16 yaşındaki Selinay Koçaç, ulusal forma ve yurt haricinde Türkiye’yi temsil etme hayaliyle haftada 3 kere bir ortaya gelerek bir arada idman yapıyorlar.

Mezitli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü atletleri olan liseli bilek güreşçileri, antrenörleri İsa Alim’in idarede çalışıyor.

Geçen yıl düzenlenen Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülük muvaffakiyetini elden eden Selin Tuğba Ergenç, yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl evvel başladığı bilek güreşinde mahallî ve bölgeler karşılaşmalarda fazlaca sayıda birinciliklerin bulunduğunu söylemiş oldu.

ULUSAL FORMANIN HAYALİNİ KURUYORLAR

Selin, her geçen gün daha âlâ bir performans gösterdiğini belirterek, “Öncelikli maksadım ulusal kadroya girmek. ondan sonrasında Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon olmak istiyorum. İlerleyen senelerda da Avrupa ve dünya şampiyonalarına çıkıp, ülkemi en hoş biçimde temsil etmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

“KADINLARIN GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İSTEMİŞTİM”

Bilek güreşine yaklaşık 3 ay evvel başlayan Selinay Koçaç, kısa müddette kıymetli başarılara imza attığını lisana getirdi.

Uşak’ta 19-22 Şubat’ta gerçekleşen liseler ortası şampiyonada birincilik başarısı gösteren Selinay, şu biçimde konuştu:

“Bilek güreşi denildiğinde akla birinci başta erkekler geliyor fakat ben bayanların gücünü göstermek istemiştim. Bayanların gücünü ortaya koymak için bilek güreşi seçmelerine katılmaya karar vermiştim. Seçmelerde hocam beni beğendi. Bende kendime güvendiğim için devam etmek istedim. Avrupa ve dünyada ülkemi temsil etmek istiyorum.”

“BU SPORDAN VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Kentte düzenlenen bilek güreşi şampiyonasında iki kategoride birincilik elde eden Refika da 6 ay evvel öğretmeninin yönlendirmesiyle tanıştığı bilek güreşini sevdiğini belirterek, “Şu an kendi sıkletimde düzgün olduğumu düşünüyorum. Kendime güveniyorum. Bu kolda erkek sportmenlerin daha yaygın olduğunu gördüm. Bu algıyı kırmak için başlamıştım. Ülkemizi Avrupa ve dünyada hoş bir biçimde temsil etmek istiyorum. Bu spordan vazgeçmeyi düşünmüyorum.” diye konuştu.

“ÇITAYI YÜKSELTTİK”

Genç atletlerin antrenörü İsa Alim de 3 atletinin ulusal formayı giyebilecek kapasite olduğunu vurgulayarak, değerlendirmesinde bulundu.