Meta’nın Gözetim Kurulu dengesiz göğüs sansürünü eleştiriyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
872
0
16
Meta Platform Gözetim Kurulu, Facebook’un insan çıplaklığına ilişkin sansür kararlarını bir kez daha eleştirdi. Bu bağımsız Şikayet Konseyi, grup ve kullanıcıları arasındaki seçilmiş anlaşmazlıkları inceler. Gözetim Kurulu tarafından 2021’de karar verilen ilk vakalar, çıplak göğüslerle ilgiliydi – bu sefer meme uçlarını kapatan göğüsler kınama gerekçesi.

İkili olmayan iki kişi, 2021 ve 2022’de Instagram’da meme uçları kapalı birer göğüs fotoğrafı yayınladı. Çift, iki kişiden birinin göğüslerini kısmen aldırmak için operasyon için bağış istedi. Bu görüntüler, ücretli bir insan tarafından en az bir vaka dahil olmak üzere birçok kez incelendi. Son olarak, seks işçiliği ile ilgili olmamasına rağmen, seks işçiliğine başlama yasağına atıfta bulunularak resimler engellendi. İlgili iki tarafın itirazı ilk başta yardımcı olmadı, ancak Gözetim Kurulu davayı kabul ettikten sonra Meta sansür kararını geri aldı.

Şikayetler münferit vakaların ötesine geçer

Şimdi Gözetim Kurulu, askıya almanın Meta’nın kurallarına, değerlerine ve insan haklarını koruma sorumluluğuna uygun olmadığını belirledi (Ref. 2022-009-IG-UA ve 2022-010-IG-UA). Bununla birlikte, denetim organının eleştirisi çok daha ileri gidiyor: seks işçiliğine başlama yasağını uygulamaya yönelik iç düzenlemeler, Meta’nın yasak için öne sürdüğü gerekçelerden ve kamuya açık kılavuzlardan çok daha ileri gidiyor. Bu, kullanıcıların ve sansürcülerin kafasını karıştırır ve uygun olmayan silme işlemlerine yol açar.

Daha da kötüsü, düzenlemeler kalıtsal bir cinsiyet ve cinsel kimlik kavramına dayanıyordu. Erkek meme uçlarına genellikle izin verilir, kadın meme uçlarına yalnızca doğum, meme kanseri veya meme ameliyatı gibi tıbbi sorunlar veya bir protesto ifadesi olarak çıplaklık söz konusu olduğunda izin verilir – ancak, bu istisnalar genellikle karmaşık bir şekilde ifade edilir; örneğin, sansürcüler, istisnalardan birinin geçerli olup olmadığına karar vermek için ne kadar ameliyat izinin göründüğüne bakmak zorunda kalacaklardır.

Meta, transgender, interseks ya da non-binary insanların memeleriyle bile ilgilenmiyor. Sansürcüler, kişisel olarak tanımadıkları kullanıcıların cinsiyetleri ve cinsel kimlikleri hakkında yıldırım hızında ölçeklenemeyen varsayımlarda bulunmak zorunda kalacaklardı. Meta’nın otomatik filtreleri, kurallara uygun olmasına rağmen görüntülere defalarca itiraz etti. Sonuç olarak, yetişkin çıplaklığına ilişkin mevcut düzenlemeler, kadın, transseksüel ve ikili olmayan bireyler için ifade özgürlüğüne daha büyük engeller yaratmıştır.

iyileştirme yönergeleri

Sonuç olarak, Gözetim Kurulu Metası, Yetişkinlere Yönelik Çıplaklık ve Cinsel Etkinlik Politikasında büyük değişiklikler önermektedir. Tüm kullanıcılara eşit davranan ve insan hakları standartlarına uyan net kriterler gerektirir. Bu, etkilerin kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir. Bulaşıkları yıkarken grup, kurallarının insanları kendi rızaları olmadan mahrem fotoğraflarını yayınlamaktan yeterince koruyup korumadığını da kontrol etmelidir.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Onayınız ile harici bir anket (Opinary GmbH) buraya yüklenecektir.

Anketleri her zaman yükle

Anketi şimdi yükle

Seks işçiliği yasağı konusunda Meta’nın kullanıcılarını daha detaylı bilgilendirmesi gerekiyor. Ek olarak, sansürcüler için iç yönergeleri yayınlanan düzenlemelere uyacak şekilde revize etmelidir. Denetim organı, bunun yanlış sansürü daha az yaygın hale getireceğini umuyor.

(ds)

Haberin Sonu