Meteoroloji uzmanı Orhan Şen’den yükseklere çıkın daveti: Felaket adım adım geliyor

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,636
0
36
Meteoroloji uzmanı Orhan Şen’den yükseklere çıkın daveti: Felaket adım adım geliyor
Meteoroloji yarın için Doğu Karadeniz’e sarı ve turuncu kodlu ihtarda bulunurken, Prof. Dr. Orhan Şen’de riskli vilayetlerde yaşayan vatandaşların “Dere yataklarından yükseklere yanlışsız çıkmaları lazım.” diye konuştu.

METEOROLOJİ’DEN SALI UYARISI

Hava durumuyla ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü son kestirimlerini deklare etti. Son hava durumu raporunda salı sabahı Ordu ve Giresun ile Trabzon’un batısında hayli güçlü ve şiddetli, Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı kesitlerinde şiddetli, yer yer çok yağışların beklendiği duyuruldu.

Meteoroloji tarafınca Doğu Karadeniz Bölgesi için yapılan ikaz şöyleki:

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere nazaran; Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; 27.07.2021 Salı günü sabah saatlerinden itibaren tesirini artırarak, Ordu ve Giresun ile Trabzon’un batısında fazlaca güçlü ve şiddetli (50-100 kg/m2), Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı bölümlerinde şiddetli, yer yer çok (75-150 kg/m2) olacağı varsayım edilmektedir. Yağışların Çarşamba günü birinci saatlerde tesirini azaltması bekleniyor.

Prof. Dr. Orhan Şen

“VATANDAŞLAR YÜKSEKLERE ÇIKSIN”

Bölgede beklenen yağışlarla ilgili açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Dere yataklarından yükseklere gerçek çıkmaları lazım.” diye konuştu. Orhan Şen konuşmasına şu biçimde devam etti:

Hem Avrupa’da hem Avrupa’nın güneyinde bu cins olayların olacağını bekliyorduk lakin bu kadar art geriye sel, su baskını biraz sürpriz oldu. Bir potansiyel güç birikmesi var doğu Karadeniz üzerinde. Bu gücün sönmesi lazım. Onun için de gök gürültülü sağanak yağışlar meydana getiriyor. ötürüsıyla Samsun’dan Artvin’e kadar olan bölgede bu gece yarısından itibaren başlayacak yağışlar Çarşamba sabahına kadar tesirli olacak. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’de sorun var. Vatandaşların dere yataklarından yükseklere gerçek çıkmaları lazım.

Trabzon, Artvin’de risk var. Toprak doymuş vaziyette suya. Geçirgenliği azaldı. Bu vilayetlerde yalnızca bir gün tehlike var. Bu gücün boşalması için de gök gürültülü sağanak yağışlar olacaktır. Doğu Karadeniz bölgemizde yarın için bir tehlike var.

MGM’NİN 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU İDDİASI