Mircea Lucescu: Kiev’de vahim şeyler gördüm

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Dinamo Kiev’i çalıştıran Rumen teknik adam Mircea Lucescu, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş daha sonrası Kiev’de yaşadıklarını anlattı.

Ukrayna’dan ayrılması için büyükelçinin baskı yaptığını belirten Lucescu, gümrük ve denetim noktaları niçiniyle ülkesi Romanya’ya giderken sıkıntı saatler yaşadığını ve fecî şeyler gördüğünü belirtti.

“BEKLEMİYORDUK”

İşte Lucescu’nun açıklamaları;

“Kiev kenti bunu bekliyor muydu?” sorusunu yanıtlayan ünlü teknik adam, “Bir gece uyandım ve bana fazlaca kuvvetli gök gürültüsü üzere geldi, lakin hayır, maalesef hayır. Bana savaşın başladığını ve Kiev’in kapılarına kadar geldiğini söylemiş olduler” sözlerini kullandı.

“OYUNCULARA TEMİNAT VERDİM”

Kimsenin bir istilaya inanmadığını söyleyen Lucescu, “Hayır, kimse bunu beklemiyordu. Donbass’ta en çok bir çatışma olacağı düşünülüyordu. Hiç kimse şu andaki üzere bir istilaya inanmıyordu. Çatışmalar başladığında, Futbol artık oynanmıyordu ve beklemek zorundaydık. Bir gün bekledim. Bu ortada Ukrayna’dan ayrılmam için büyükelçiliğim bana baskı yapıyordu. Liderimle konuştum, oyunculara garanti verdim, ailelerin futbolcuların ailelerinin inançta olduğuna emin olduk. Bunların akabinde grubumla birlikte yola çıktık.” dedi.

“GERİ DÖNMEK ZORUNDA OLAN ERKEKLERİ GÖRDÜM”

“Gümrük ve denetim noktaları niçiniyle 17 sıkıntı saat yaşadım. Kentten çıkmak için saat yedide yola çıktık, sokaklar, kentten çıkmaya çalışanların otomobilleriyle tıkanmıştı. Kiev haricinde ikinci yollar aramaya başladık. Yolda güneye hakikat giden asker konvoyları gördük zira Karadeniz’den ülkeye bombalama başlamıştı. Moldova hududuna vardık, orada fecî sahneler gördüm. Bayanları ve çocuklarına hududa kadar eşlik eden çabucak sonrasında geri dönmek zorunda kalan erkekleri gördüm. Orada savaşın gerçek dramını anlıyorsunuz.”

“UKRAYNA’DAKİ DİRENİŞİ BEKLİYORDUM”

“Evet, Ukrayna, kendini, kendi lisanını kullanan, daha evvel olmayan bir şey olan yeni ve istekli bir devlet olarak görüyor. Kendilerini kültürden dine kadar Doğu Avrupa’nın beşiği olarak görüyorlar ve fethedilmeyi kolaylıkla kabul edebilecek bir halk değiller.”

“UMARIM MUAHEDEYE VARILIR”

“Umarım, siyasi bir muahedeye varılır ve her şeydilk evvel birinci gerekliliğin farkına varırız; diğerlerinin ölmesine müsaade vermemek. tekrar ediyorum, hiç kimse bu biçimde bir şey beklemiyordu, Ukraynalılar, Putin’i dinledi, kelamlı çatışmalar ve tehditler olacağını düşünüyorlardı. Tarih, bize bu kıssayı bir diğerine saldıran kardeş ülke olarak anlatacak, bu inanılmaz bir yara.”