Muhabirler için travma, acımasız bir çatışmanın çirkin gerçeklerinin açığa çıkmasıyla birlikte gelir.

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
374
0
16
OUAGADOUGOU, Burkina Faso – Mariam Ouédraogo için, Burkina Faso’da kadınların silahlı gruplar tarafından kırbaçlanması ve tecavüze uğraması hikayelerini yeniden anlatmak, bu vahşeti bir gazeteci olarak belgelemek kadar travmatik olabilir.

Ama bu, büyük bir bedel karşılığında defalarca tekrar etmesi gereken bir korku.

Savaş muhabirleri için en prestijli uluslararası ödülün sahibi Bayan Ouédraogo, haberciliğini tartışmak üzere sık sık davet ediliyor ve bunu yapmanın çilesi hiç bu kadar kolay olmamıştı.

“Bu röportajlar benim için zor çünkü bana soracakları soruları biliyorum” dedi. “Bunun hakkında konuştuğumda, durumu yeniden yaşıyorum.”

8 Ekim’de 41 yaşındaki Bayan Ouédraogo, Burkina Faso’nun silahlı cihatçı gruplarla yıkıcı çatışmasını anlatan bir dizi haber için Bayeux Calvados-Normandiya Ödülü’nü kazanan ilk Afrikalı gazeteci oldu.

Analistlere ve hükümet yetkililerine göre, çatışmalar binlerce kişiyi öldürdü, yaklaşık iki milyon sivili yerinden etti ve ülkenin 21,5 milyon vatandaşının en az yüzde 40’ını devlet kontrolünün dışında bıraktı.

Bayan Ouédraogo’nun raporları, tecavüzün bir terör ve kontrol aracı olarak kullanıldığı bir çatışmada Burkina Faso’da kadın ve kız çocuklarına karşı verilen mücadelenin yol açtığı acıya odaklandı. Daha bu hafta hükümet, kuzey Burkina Faso’da yaklaşık 50 kadının silahlı isyancılar tarafından kaçırıldığını duyurdu.

Ödüllü dizisi, köylerinden kaçarken silahlı gruplar tarafından tecavüze uğrayan ve kırbaçlanan ülke içinde yerinden edilmiş insanların hikayelerini anlatıyor. Tecavüze uğrayanlardan bazıları çocuk doğurmuş, aileleri ve toplulukları tarafından reddedilmiş ve kadınlardan en az biri intihara teşebbüs etmiştir.

Kazanan makalelerden birinde Bayan Ouédraogo, silahlı bir grubun adamları tarafından tecavüze uğrayıp yerde kanlar içinde bırakıldıktan sonra komşu bir köye giden ve sağlıkla ilgili her şeyi öğrenen 28 yaşındaki beş çocuk annesi hakkında yazıyor. İşçiler saldırılardan dolayı kaçtı.

Adam ona tecavüz ederken, altı kişi ona silah doğrulttu. “Benim için korkunç bir andı,” diye mırıldandı, gözleri yaşlarla dolmuştu. Acı içinde ağlasa bile durmadılar. “Sus yoksa seni öldürürüz. Sizin canınızın bizim için hiçbir değeri yok” diye yakarışlarına yanıt verdiler.
Bayan Ouédraogo, Fransa’nın Bayeux şehri ve Normandiya bölgesi tarafından verilen ve normalde büyük Fransız ve Batı ülkeleri medyası için yapılan çalışmaları ödüllendiren ödülün 29 yıllık tarihinde bir Bayeux Ödülü kazanan ikinci Afrikalı gazetecidir. ajanslar üretildi. Günde 3.000 ila 5.000 tirajı olan ulusal devlet gazetesi Sidwaya’da yazıyor ve bu da galibiyetini daha da dikkat çekici kılıyor.

Burkinabe Gazeteciler Birliği başkanı Guézouma Sanogo, başarısının “Afrika gazeteciliği tarihine geçeceğini” söyledi.

Sivil kayıpların yıkıcı rakamlarına rağmen, Burkina Faso’daki çatışma nadiren uluslararası manşetlerde yer alıyor, Bayan Ouédraogo bu ilgi eksikliğini kısmen bunun “tekrarlanmasına” bağlıyor.

“Belki insanlar bizden bıkmıştır çünkü kriz 2015’ten beri devam ediyor, Ukrayna’daki kriz ise yeni ve iki Avrupa ülkesi arasında.” “Genellikle coğrafi yakınlıktan bahsediyoruz ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir ölüm Burkina’daki bin ölüme bedeldir.”

Ödülü kazandığına dair bildirim, dizisini takip ederken geliştirdiği travma sonrası stres bozukluğunun yeniden ortaya çıkması nedeniyle sahada haber yapmaktan sekiz aylık bir aradan sonra geldi.

Korkusunun bir kısmının, görüştüğü kadınların çoğunun durumunu değiştirememekten kaynaklandığını söyledi.

“Bu insanlar muhtaç durumda. Sizi her aradıklarında size sorunlarını ve ihtiyaçlarını anlatıyorlar” dedi. “Benim için zor çünkü ihtiyaçlarını görüyorum ama onlara yardım edecek kaynaklara sahip değilim.”

Bayan Ouédraogo, kendisini klasik anlamda bir savaş muhabiri olarak görmediği gibi, “Press” yazılı kurşun geçirmez bir yelek veya balistik miğferli bir Twitter profil resmi gibi tipik süslemeler de takmıyor.

Hayatı boyunca silah sesleri ile karşılaşsa da, haber gezileri sırasında değil, 2000’lerin başında komşu Fildişi Sahili’ndeki iç savaş sırasında doğdu. Savaş haberleri her zaman cephedeki çatışmalara değil, savaşın sivil nüfus üzerindeki etkilerine odaklandı.

“Savaş muhabiri olmak çok korkutucu” dedi. “Ben sadece insan hayatını önemseyen, diğer insanları önemseyen bir gazeteciyim.”

Ancak habercilik ister cephede birlikler tarafından kuşatılmışken, ister bir şehir silahlı cihatçı gruplar tarafından basıldıktan sonra yapılsın, stres aşırı olabilir ve Bayan Ouédraogo hem gazetecilerin hem de medya kuruluşlarının bunu yapması için kampanya yürütmüştür. , muhabirlerin ruh sağlığını daha ciddiye alın.

Burkina Faso’da ülke ordusunun bir parçası olan bir TV muhabiri olan Liradan Philippe Ada, riskli yolculuklardan döndükten sonra kabuslar gördüğünü söyledi ve haber merkezlerinin muhabirlerin karşılaştığı zorluklara karşı daha duyarlı olması gerektiğini kabul etti. Ancak Bayan Ouédraogo’nun bir psikoloğa gitmesi yönündeki teşvikine direndi.

Ada, “Kadınlar daha hassas, daha nazik, daha savunmasız” dedi. “Kadınların erkeklerden daha kolay dokunduğu şeyler vardır – erkeklerin katı bir kalbi vardır.”

Bayan Ouédraogo, sık sık bu tavırla karşılaştığını söyledi.

“Biz kadınlar her zaman böyle karikatürize ediliriz: duygusal varlıklar olarak” dedi. “Hassas insanlar olduğu gibi bizim de hassas kalplerimiz var. Birçok erkeğin yazılarımı okuyamadığını biliyorum.”

Bay Ada ve gördükleriyle hesaplaşmasının ardından gelenler için “Geliyor çünkü hazırlanmalı” dedi. “Herkes stres kurbanı olabilir.”

Bayeux Ödülü, Bayan Ouédraogo’nun kariyerine Burkina Faso’nun baskın etnik grubunun yerel dili Mooré’de “Gerçek Geliyor” anlamına gelen Sidwaya için muhabir olarak başladığı 2013 yılından bu yana aldığı 15 ödül arasında yer alıyor.

Bayan Ouédraogo, liseden mezun olduktan sonra iki yıl hukuk okudu, ancak daha sonra halka daha iyi hizmet ettiğini düşündüğü için gazeteciliğe geçti.

“Kanunda, hakimin kararına göre, her zaman bir kazanan ve bir de kaybeden vardır. Ayrıca haklı olan her zaman kazanmıyor” dedi. Gazetecilikte not alırken, “Sadece bilgi veriyorsun.”

“Olumlu bir etki yaratmak için yazmak istiyorum” diye ekledi. “İnsan sefaletine dayanamıyorum.”

Bayan Ouédraogo, gazetede, başkent Ouagadougou’nun sokaklarında dilenen engelli insanların hakları gibi zor konuları ısrarla ele almasıyla tanınıyor. ve müşterilerinin çocuklarını doğuran fahişeler.

“Cesaret ettiğini söyleyebiliriz; Zor konuları ele alıyor,” dedi Sidwaya’nın baş fotoğrafçısı Remi Zoeringré.

Bayan Ouédraogo ile hikayelerinde sık sık işbirliği yapan Bay Zoeringré, kadınların maruz kaldıkları cinsel şiddet hakkında bir erkeğin önünde konuşmayacağını bildiği için ödüllü dizisini fotoğraflamadı. Bunun yerine bir karikatürist, geçen yıl Nisan ve Mayıs aylarında gazetelerin ön sayfalarında yer alan resimlerle bu kadınların karşı karşıya kaldığı acı gerçeği resmetti.

Ele aldığı hassas konulara rağmen Bayan Ouédraogo, çalışmalarının hiçbir zaman sansürlenmediğini ve Burkina Faso’nun nispeten bağımsız basın kültürünün ülkenin otoriter rejimlerine karşı koyduğunu söyledi.

Ancak İslamcı isyan ülkenin kuzeyinde ve doğusunda yoğunlaştıkça ülke medyası artan bir baskı altına giriyor ve bu, 2022’de biri Ocak’ta ve sonuncusu Ekim’de olmak üzere bir değil iki askeri darbenin ardından gerçekleşti.

Burkina Gazeteciler Derneği başkanı Bay Sanogo, El Kaide ve İslam Devleti ile bağlantılı grupların körüklediği son iki darbenin ve ülke genelinde kötüleşen güvenlik durumunun Burkina Faso’da basın özgürlüğüyle ilgili başlıca endişeler olmaya devam ettiğini söyledi.

Bu sonbaharda Yüzbaşı İbrahim Traoré tarafından devrilen Ocak darbesinin lideri Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba, çatışmayı tasvir etmelerinden şikayet ederek basına karşı konuşmuştu.

Ancak demokratik olarak seçilen Roch Marc Christian Kaboré’nin hükümeti döneminde bile, ülke gazetecileri için durum zorlaştı. 2019’da Kaboré hükümeti, askeri operasyonlar hakkında haber yapmayı kısıtlayan ve “ordunun moralini bozacak” hikayelerin yayınlanmasını suç sayan bir yasa çıkardı.

Sanogo, “Gazeteciler üzerindeki psikolojik baskı artıyor” dedi.

Bayan Ouédraogo, 7.000 Euro’luk bir ödülle birlikte gelen son galibiyetinin ulusal ve uluslararası medyada yer almasının, haberciliğini karmaşık hale getirebileceğinden endişe duyduğunu ve bunun çatışmalardan etkilenen bölgelerde yaşayan aile üyelerini riske atabileceğinden korktuğunu söyledi.

Burkina Fasolular için takma ad kullanarak, “Savaş halindeki bir ülkede bulunan her Burkinabe ve vatandaş gibi ben de korkuyorum” dedi. “Düşman her yerde.”

Sabit Meheut Paris’ten gelen haberlere katkıda bulundu.