Mükemmel Patates Kızartması Tarifi

celikci

New member
25 Eyl 2020
4,661
0
1
Mükemmel Patates Kızartması Tarifi
Refika'nın Mutfağı - Refika Birgül

Çıtır çıtır patatesi sevmeyeniniz yoktur ama çoğu zaman bu çıtırlığı ve lezzeti evde yakalayamıyoruz. Bunun nedenlerini püf noktalarını bilirseniz, zincir restoranlardaki patateslerden farksız patates yapmak hiç de zor değil. Çıtırlığına ve lezzetine bayılacağınız mükemmel patates kızartmasının bütün incelikleriyle sizin için yemek okulunda.

• Çıtır çıtır bir patates kızartması yapmak için ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey patatesin cinsi.
  • Kızartma yapmak için patates alırken eski patates olmasına dikkat edin nişastası daha fazla olduğu için patatesiniz kızardığında daha çıtır çıtır olacaktır. Dışı daha gri, kabuğu daha kalın olanlar eski patatestir. Taze patatesin ise kabuğu daha ince, rengi daha sarı ve nişastası daha azdır.
  • Evde kendiniz anlamak için de yapabileceğiniz tuzlu su testi var. 1 birin tuza 7 birim su koyarak patatesi içine atın eğer dibe çöküyorsa kızartmalık, suyun üstüne çıkıyorsa ise yemeklik patatestir.
  • Sebzeleri soyarken artık benim de aşırı dikkat ettiğim bir konu var ziyan etmemek bunun için artık sebzelerin kabuklarını soymadan iyice yıkayarak kullanıyorum. Böylece ziyan olmuyor. Patetesin [m1] dışını suyun altında kabak lifi ile güzelce temizleyin.
  • Güzelce yıkadığınız patatesleri ilk olarak uzunlamasına sonra her birini dikine şeritler halinde 1-1,5 cm kalınlığında doğrayın.
  • Dilimlediğiniz patatesleri hazırladığınız sirkeli soğuk suda hemen kızartacaksanız minimum 15 dakika sonra kızartmayı düşünüyorsanız da en az 3 saat ile 1 gece arası bekletin.
  • İlk kızartma için tencereye kızartma yağını koyun. Ben fındık yağı tercih ediyorum.
  • Bu sırada suda bekleyen patatesleri kızartma yapacağınız kısmını sebze kurutucusunda kuruttuktan sonra mutfak havlusuyla iyice kurulayın.
  • Tenceredeki yağın sıcaklığı 130 derece olması gerekiyor evde termometreniz yoksa tencereye şimşir kaşık sokabilir eğer kaşığın ucunda az az baloncuklar gözüküyorsa ısısı hazır demektir.
  • Patatesleri tencereye ekleyin, yağın ısısı düştüğü için yağın eski ısısına gelmesini sağlamak için en yüksek ateşte 1 dakika kadar ısıtın. Sonrasında orta ateşte 8 dakika kadar pişirmeye devam edebilirsiniz.
  • Hafif sararmaya ve elinize aldığınızda ortadan kırılabiliyorsa ilk tur kızartma hazır demektir. Kızaran patatesleri ince delikli süzgeçte fazla yağını alın.
  • Fırın tepsisinin üzerine fırın teli yerleştirip patatesleri dizin bu şekilde hem tekrardan fazla yağları akacak hem de sıcaklığı ile patatesler birbirine değip terleyip yapışmamış olacaklar.
  • Patateslerin ilk harı gidince ikinci kızartma öncesi tepsiyle beraber buzdolabına kaldırın.
  • İkinci kızartma için bu sefer yağın sıcaklığının 190 derece olması gerekiyor. Yağın derecesini anlamak için bu sefer şimşir kaşığı koyunca ilk sefere göre daha fazla baloncuğun kaşığın çevresinde oluşması gerekiyor.
  • Patatesleri azar azar tencereye ekleyip kızartmaya devam edebilirsiniz.
  • Patateslerin rengi dönüp altın sarısı aldığında ince delikli tel makarna süzgecin fazla yağını alıp üzerine tuz serpince çıtır çıtır patates kızartmalarınız hazır.
  • İkinci turda ise aynı işlemi uyguladıktan sonra Refika’ca kajun baharatı ile lezzendirip afiyetle yiyebilirsiniz.
  • 2 tane kurutulmuş acı biberi, 1 tatlı kaşığı taneli deniz tuzunu ve 4 tane top renkli biberi(veya karabiber de kullanabilirsiniz) baharat öğütücüsünden geçirin.
  • Bütün malzemeler birbiriyle özleştikten sonra 1 tepeleme çay kaşığı sarımsak tozu ve 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi de ekleyip bir tur daha çalıştırın.
  • Ben eklemedim ama siz isterseniz soğan tozu da ekleyebilirsiniz.
  • Eğer evde baharat öğütücünüz yoksa aynı işlemi kurutulmuş acı biber yerine daha yüksek oranda toz kırmızı biber ve öğütülmüş tane renkli biber kullanarak öğütücü olmadan da yapabilirsiniz.
  • Baharat karışımı hazır olduktan sonra tencereden çıkmış çıtır çıtır patateslere ekleyip son bir lezzet olarak da 2-3 dal taze zahter kekiği kızgın yağda hafif çıtırdatıp patateslerle buluşturabilirsiniz. Zahter kekik yoksa kuru kekiği kızartmadan da kullanabilirsiniz.
Refika'nın Mutfağı - Refika Birgül

ALINTIDIR