Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
TFF 1. Lig gruplarından Kocaelispor’un 62 yaşındaki teknik yöneticisi Mustafa Reşit Akçay, nisanda test kararınun olumlu çıkması üzerine evvel Kocaeli’de, daha sonra da teneffüs şikayeti niçiniyle Trabzon’da hastaneye kaldırıldı.

bu vakitte akciğerlerinde önemli oranda tutulum meydana gelen Akçay, ağır bakım ünitesinde teneffüs aygıtına ve kalp akciğer makinesine (ECMO) bağlı tedavi gördü.

Kuvvetli 3 aylık tedavi sürecinin akabinde Kovid-19’u atlatan Akçay, bir daha kadrosunun başına döndü.

“AŞINIZI OLUN”

Şu anda fizik tedavi, nefes antrenmanları ve ilaç kullanmaya devam eden Akçay, insanlara aşı olmaları ve önlemlere sıkı biçimde uymaları davetinde bulundu.

Hastanelerde tedavi gördüğü devirde yaşadıklarını gözyaşlarıyla AA muhabirine anlatan Mustafa Reşit Akçay, 1 Nisan’da Kahramanmaraşspor deplasmanındaki maçın akabinde kente döndüklerinde yorgunluk hissettiğini, ölçümü yapılan satürasyonunun (kandaki oksijen doygunluğu) kritik oranda çıktığını anlattı.

Kulüp yöneticilerinin hastaneye gitmeye ikna etmek için eşini aradığını, Trabzon’dan bir tabip arkadaşıyla da telefonla görüştüğünü aktaran Akçay, şöyleki devam etti:

“Kendimi hasta olduğum ve hastaneye gitmem gerektiği gerçeğiyle yüzleştiremedim. Tabip arkadaşımın, ‘Entübeye hakikat gidiyorsun, çabucak hastaneye git’ tavsiyesi üzerine sıhhat kuruluşuna başvurdum. Ağır bakıma çizgi kalmış. Beni ağır bakım özellikli odaya aldılar. Orada 1 ay kadar kaldım. olağanüstü güç bir durumdu. ECMO makinesine girdim. Vefatla karşılaştım, 6-7 gün bu biçimde geçti, hiç bir şey hissetmeden… Akciğerimin makineye bağlandığı, mevtle yüzleştiğim, 10 bireyden birinin kurtulduğu bir ECMO makinesinden çıktım.”

“AŞI GÜNÜMÜ BEKLİYORUM”

Kuvvetli bir müddetç geçirdiğini aktaran Akçay, “Tuvaletinizi yapamadığınızı, altınızı oburlarının temizlediğini, bu utancı, ağır bakımda bebek maması yediğinizi düşünün. Bu sıradan bir durum değil, lütfen bu aşıyı olun. Kolay değil. Büyük abdestinizi yapıyorsunuz, geliyor öbürleri temizliyor, bu kaldırılabilir bir durum değil. Bunlarla niye yüzleşmek istiyorsunuz? Çabucak gidin aşınızı olun. Şu an aşı günümü bekliyorum, gün gün sayıyorum.” halinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANI ‘SEN YEMEK YE BEN TEMİZLERİM’ DEDİ”

Akçay, ağır bakımda kaldığı devirde uzunca mühlet yemek yemediğini, nazaranvli işçinin altını temizlemesinden dolayı utandığını kaydetti.

Bir sıhhat işçisinin kendisine “niçin yemek yemiyorsun? Yoksa buradan çıkamazsın?” söylemiş olduğini aktaran Akçay, “Sen yemek ye, yap, ben temizlerim, bunu sıhhat çalışanımız diyor. Bu kadar hoşluk olur mu? Bu insanı hatırlamak ve ona teşekkür etmek boynumuzun borcu. Ve onun söylemiş olduğini yaptım, yedim. Şayet yemek yemeseydim, oradan çıkamazdım. Aşı ol kardeşim, niçin olmuyorsun? Diğerine ziyan vermek, oburunun ömrüyle oynamak makus bir şey. İnsanların yaşama hakları, senin keyfine bağlı olamaz. ‘Ben özgürüm.’ diyor. Beşere ziyan veriyorsan, ne özgürlüğü?” diye konuştu.

Akçay, Kovid-19 ve buna bağlı hastalıklar niçiniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığına dikkati çekerek, “Lütfen yapmayın. Artık aşı olmayarak bu hastalığı yine bulaştırırsanız bana yazık değil mi? Artık üçüncü defa hastaneye mi yatayım? Allah’ınızı severseniz aşınızı olun. Öbür insanlara bunları yaşatma hakkını nereden alıyorsun?” tabirlerini kullandı.

KOCAELİSPOR…

TFF 2. Lig play-off finalinde grubuyla Sakaryaspor içinde oynanan müsabakada, oksijen tüpüyle yedek kulübesinde yer alarak ekibini takip ettiğinin hatırlatılması üzerine Akçay, mesleğine aşık biri olduğunu söylemiş oldu.

Birtakım anları yaşamayan insanların pişmanlık duyduğunu lisana getiren Akçay, bundan dolayı o gün oyuncularıyla bir ortada olmayı arzuladığını kaydetti.

Akçay, hoş ve büyük bir toplulukta nazaranv yaptığını söz ederek, Kocaelispor’un taraftarı ve kentiyle geleceğe daha düzgün biçimde baktığını kelamlarına ekledi.