Ne yaptın KONAMI: eFootball 2022 sınıfta kaldı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
KONAMI tarafınca geliştirilen ve yayınlanan ünlü oyun serisi Pro Evolution Soccer, bu yıl pek farklı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

PES severler 2022 sürümünü merakla beklerken; üretimci KONAMI, oyunu artık Pro Evolution Soccer olarak değil, “eFootball” ismiyle piyasaya sürdü.

EFOOTBALL 2022 FİYATSIZ YAYINLANDI

Futbol tutkunlarının merakla beklediği eFootball 2022, 30 Eylül 2021 itibarıyla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S, Xbox One, Windows 10 ve üzerinden büsbütün fiyatsız olarak yayınlandı.

Oyunun, çıkışından daha sonra sonbahar ayları ortasında gelmesi planlanan birinci büyük güncellemeyle ise iOS ve Android sürümleri yayınlanacak.

BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

eFootball 2022’nin alışılmış PES oyunlarından farklı kılacak en büyük özellik, kullanılan oyun motoru. Konami bu yıl eFootball’da, PES 2021’de kullandığı FOX Engine isimli oyun motoru yerine Unreal Engine 4’ü kullanmaya başladı.

Bildiğiniz üzere KONAMI, geçen yıl yeni bir PES oyunu yayınlamak yerine dönem güncellemesi çıkarmıştı. Bunun sebebi ise tamamen eFootball 2022’ye odaklanmak olarak açıklanmıştı.

Hatta KONAMI, eFootball 2022’nin ihtilal yaratacağını ve beklemeye paha olduğunu söylemişti.

Oyunculardan gelen yorumlar ise oyunun adeta hayal kırıklığı olduğunu gösteriyor. Steam üzerinden yapılan 10 binden çok yorumun yüzde 91’i olumsuz.

Bu datalara bakılırsa oyun, daha çıkışından bir gün geçmeden Steam’in en makûs oyunları listesinde birinci sıraya yerleşti.

Oyunculardan kimileri, eFootball 2022’nin grafiklerini epey yetersiz bulurken, birtakım oyuncular ise artık FIFA yahut PES karşılaştırmasının yapılamayacağını, zira oyunun bu haliyle “berbat ötesi” olduğunu söylüyor.

EFOOTBALL 2022 2OYUNCU YORUMLARI

çok fazla tenkit alan eFootball 2022 hakkında yapılan birtakım yorumlar şöyle.

“Abarta abarta bitiremediğiniz yeni oyun mekanikleriniz fazlaca makus. Aklım almıyor, her yıl milyonlarca satan oyunun içine daha hoş nasıl edilebilir? Yani şirketi EA ele geçirse, biz bu oyunu en makus nasıl yapabiliriz 2022’de diye oturup düşünseler bundan kötüsünü yapamazlardı.”

“Grafikler berbat, en yüksek ayarlarda taşınabilir oyundan farksız grafikler var. Hantal dediğim Pes 2021’i öpüp başıma koydum resmen. 3 maç dayanabildim alt f4 çekip sildim. O kadar yeni oyun motoru dediler, Unreal Engine dediler, oyuna bakınca tek düşündüğüm Konami resmen oyuncularla dalga geçmiş.”

“Evvelden PES meslek yapardık, arkadaşlarla kafelere gidip 2 maç atardık. KONAMİ bir oyunu batırmış oldu, Fifa’nın batağı FUT’a özenip yazık oldu. Bitti artık PES serisi teşekkürler KONAMI zoru başardığın için.”

“Korkunç, bu güne kadar oynadığım en makus PES oyunudur. Net söylüyorum bunu. Biraz Fifa’ya benzetilmeye çalışılmış lakin batırmışlar. Denetimler kusursuz derece makus, oyun akışı berbat. Oyuncular top haricinde her yere hareket ediyor. Oyuncu dönüşlerde güya tır çeviriyorsunuz. Arayüz ve renk seçimi desen çok berbat. Oyuncu animasyonları ve kendi ortalarındaki çaba çok berbat. Top top değil güya ağır bir gülle üzere. Yanılgılar üstüne yanlışlar. Optimizasyon yerlerde geziyor.”

“yıllar evel oyunun yükselişine ve tepe yapısına şahit olduk. Ne kadar şanslıyız ki batışına da tanıklık ediyoruz. Bu oyunu yapmaya çalışanlar kesin çay molasında FIFA oynuyorlardır ortalarında.”

“Oyuna şu an demo gözüyle bakıyorum gerçekten rezalet ötesi. İleride düzelmezse oynayan kimse kalmaz diye düşünüyorum. Bu denli yıldır PES oyunları oynayan ben bile bu oyundan hiç keyif alamadım. Taşınabilir oyun üzere olmuş. bir daha PES’in tepesinin PES13 olduğunu görmüş olduk.

“Bu sıradan sıradan bitmemiş, yarım yamalak bir oyun olmuş. Erken erişim bile denemez. Ne optimizasyon var, ne koydukları özellikleri bitirebilmişler. hiç bir şeyi tam değil. Hoş şeyler denemişler fakat büyük ihtimalle Konami geliştiricilere baskı yaptı ve oyunu öyleyse çıkartmaya zorladı. Zira 2 yıldır geliştiriyorlar ve FIFA ile beraberinde çıkartmak istemişler. Lakin bu Konami’nin yaptığı en büyük kusur olmuş bence. FIFA bir daha tıpkı oyunu çıkartıp keyfine bakarken herkes Pes’i yerin tabanına sokuyor şu anda.”

“Ancak kasım ayında gelecek güncelleme ile düzelebilir lakin bu biçimdea kadar optimizasyonu mu geliştirsinler, oynanışı mı geliştirsinler yoksa analig üzere modları mı geliştirsinler? Geliştiricilere Allah sabır versin. Lakin 2023 sürümünde toparlayabilirler lakin bu biçimde da kim dönüp bakar bilmiyorum.”