Neredeyse 30 yıl sürdü. Amerika, Ben Okri’nin Romanlarına Hazır mı?

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
375
0
16
Nijeryalı yazar Okezie Nwoka, Okri’nin çalışmalarını her zamankinden daha alakalı buluyor. Okri’den kendi yazılarında “cesur” olması için ilham alan Nwoka, “Temaları insan deneyiminin kalbine iniyor ve bizi günlük gerçeklerimizin metafizik temellerini incelemeye yönlendiriyor” dedi. “Ben bana Afrika yazılarının tek bir stil takip etmesi gerekmediğini, Afrikalılar kadar akıcı ve çeşitli olabileceğini gösterdi.”

“A Fire in My Head”de toplanan şiirler de kesinlikle politik bir dokunaklılığa sahiptir. Boko Haram, Rohingyaların içinde bulunduğu kötü durum ve George Floyd’un ölümü üzerinde duruluyor. En çarpıcı şiirlerden biri, Haziran 2017’de Okri’nin Londra’daki apartman yangınından hemen sonra yazdığı ve şu nakaratı taşıyan Grenfell Kulesi’dir: “Yoksulların nasıl öldüğünü görmek istiyorsanız, Grenfell Kulesi’ni görün.” Facebook’ta altı milyondan fazla kez görüntülendi.

Okri’nin diğer önemli uğraşılarından biri de birkaç şiirinde övdüğü 6 yaşındaki kızı Mirabella. “İçindeki birçok yangından benim Baş, bunlardan biri de babalık ateşidir” dedi. “Geç babalık, bildiğim en tuhaf ve en güzel şeylerden biri.” Zaten bir “çevre savaşçısı” olduğunu söylediği kızının onun yazılarında derin bir etkisi olduğunu söyledi ve onu “daha fazlasını yapmaya” zorladı. damıtma”.

Ayrıca, köyündeki ağaçların yok edilmesini engellemeye çalışan, adı belirsiz bir Afrika ülkesinden gelen Mangoshi adlı bir kız hakkında geçen yıl yayınlanan ekolojik bir masal olan Every Leaf a Hallelujah’ın yaratılmasında da önemli bir rol oynadı. (Sanatçı Diana Ejaita metni resimledi.)

“Her gün masama gelir ve ‘Mangoshi nasıl? Ormanı kurtardı mı?’” dedi Okri, çaresizlik numarası yaparak kızı hakkında. “Henüz değil ama oraya gidiyoruz.”

Okri, çalışmaları ve onun değişen kaderi konusunda felsefi olmaya devam ediyor. “Yaşlıyım ve bir yazar olarak kendi sesime bir şey oldu – derinleştirildi ve aynı zamanda kısaltıldı ve basitleştirildi” dedi sırıtarak. “Bence bu, Amerika’ya yeniden dahil edilmek için harika bir zaman. Altın bir ben alırsın, biliyorsun!”

Anderson Tepper, Brooklyn Kitap Festivali Uluslararası Komitesi Başkanı ve Pittsburgh’daki İltica Şehri’nde Uluslararası Edebiyat Küratörüdür.