Otuz “gündelik kahraman” arasında Mattarella: balkondan düşen küçük kızı yakalayan Mattia Aguzzi de var

AIM

New member
27 Şub 2022
786
0
0
Yaşları 25 ile 88 arasında değişen her yaştan 30 kişi, kahramanlıkları, gönüllülüğe adadıkları yaşamları, yasallığa, kapsayıcılık ve toplumsal cinsiyet şiddetine karşı bağlılıklarıyla öne çıktı. Onlara göre Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella 20 Mart'ta saat 16.30'da Quirinale sarayında düzenlenecek tören sırasında resmi olarak takdim edilecek olan birçok liyakat ödülü verdi.

Yılın otuz kişisi kim?

Mattia Abbate, 35 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Engellilik durumlarıyla karşılaşanlara somut yardım sunma konusundaki kararlılığından dolayı”. Nadir bir hastalık olan Duchenne müsküler distrofisinden (DMD) muzdarip olduğunu belirterek, derginin editör kadrosuna şunları yazdı: Cumhuriyet engellilerin erişimini engelleyen bir stadyumdaki kötü hizmetleri bildirmek. O tarihten bu yana gazetede engellilerin dünyası üzerine bir köşe yazısı yazıyor.

Mattarella tarafından verilen “gündelik kahramanlar” arasındayım. Böylece başkan engellilere yönelik mücadeleye daha fazla enerji veriyor

kaydeden Mattia Abbate

24 Şubat 2024

Mattia Aguzzi37 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Bir binadan düşen ve kendi fiziksel güvenliğini tehlikeye atan küçük bir kızı kurtardığı için” Torino'nun merkezinde yürürken küçük bir kızın ne kadar tehlikeli bir durumda olduğunu fark ederken Bir binanın üst katındaki balkonun parmaklıklarından sarkan genç, hiç tereddüt etmeden küçük kızı yakalayıp hayatını kurtarmaya hazırlandı.

Licia Baldi, 88 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanı: “Eğitim faaliyetlerine sürekli bağlılığı ve Porto Azzurro hapishanesindeki mahkumlara yaptığı yardımlardan dolayı” Yıllardır öğretmenlik deneyimini, hapishanede hapsedilen mahkumlara destek olmak için sunmuştur. bölge evi içerisinde okul kompleksinin oluşturulmasına aktif olarak katkıda bulundu.

onur

Mahkumların “teyzesi” ve çamurun meleği, Mattarella'nın sivil kahramanları kucaklaması

kaydeden Antonio Lenoci

24 Şubat 2024

Simone Baldini, 42 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Emilia Romagna'nın sular altında kalan nüfusuna sunulan acil durum için”. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Simone, Paralimpik bir atlettir. Etkilenen Romagna şehirlerindeki sokakları çamurdan temizlemek için İtalya'nın her yerinden gelen birçok gönüllünün sunduğu katkıyı temsil ediyor.

Lucia Bevilacqua65 yaşında ve kocası Salvatore Pilatus 64 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memurları: “Engelli insanlara iş fırsatları ve sosyal katılım sunma konusundaki kararlılıklarından dolayı”. Lucia ve Salvatore, engelli çocuklara iş dünyasına giriş için uygun beceriler sağlayan La Melagrana kooperatifini yönetiyor.

-Antonio Bodini, 64 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Basketboldan ilham alan ve farklı yeteneklere sahip insanların bir arada oynamasına olanak tanıyan bir spor disiplini olan Baskin'in yaratılmasına katkıda bulunduğu için”. Kuralları farklı yeteneklere sahip insanların bir arada oynamasına izin veren bir spor olan baskin'in yaratıcılarından biridir.

-Vincenzo Bordo, 67 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Seul'deki en yoksul insanlarla birlikte otuz yıldan fazla bir süredir gerçekleştirilen dayanışma eylemlerinden dolayı”. Kore nüfusuyla mükemmel bir şekilde bütünleşmiş, en yoksullara yardım etmek için faaliyetler yürütüyor. Şehrin dış mahallelerinde yoksulları ve evsizleri barındıran, onlara yardım eden ve onları besleyen “Anna'nın Evi”ni kurdu.

– Marco Caprai, 60 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Şarap imalathanesinde göçmen insanlara iş teklif ettiği için”. Önemli bir şarap şirketinin CEO'su, iki yüzden fazla sığınmacıya kendi işletmesinin mahzeninde iş bulma fırsatı verdi.

– Giuseppina Casarin, 65 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Farklı kültürlere mensup insanlar arasındaki ilişkileri şarkı söyleyerek kolaylaştırmak”. Korosu Voci dal Mondo ile farklı ülkelerden bile insanlar arasındaki ilişkileri kolaylaştırmayı başarıyor ve böylece sosyal katılımın bir örneği haline geliyor.

-Dario Cherici, 80 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanı: “Prato eyaletindeki sel gibi doğal afetlerden etkilenen topluluklar için çalışmasına da yol açan uzun süreli gönüllü faaliyetleri nedeniyle”. Yaşı onu cesaretlendirmedi ve diğer birçok gönüllüyle birlikte Prato eyaletinin selden etkilenen halkına yardım sağladı.

– Marina Clerici, 68 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Hastalıkları veya psiko-sosyal zorlukları olan insanları karşılamayı ve ağırlamayı amaçlayan bir aile işine ivme kazandırdığı için”. Marina'nın kızları artık zor durumdaki ailelere mülkte konaklama imkanı sunarak, onların doğayla iç içe bir ortamda yaşamalarını sağlayarak derneğin amaçlarını genişletti.

– Marta Delle Piane35 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi Gabriele Bona, 64 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Çocukluk çağındaki romatizmal hastalıklarla ilgili bilimsel araştırmalara yönelik destek ve tanıtım faaliyetleri ile hastanede yatan hasta çocuklara ve ailelerine sunulan destek için”. Çocukluk çağı romatizmal hastalıkları derneği (AMRI) ile Cenova'daki Giannina Gaslini çocuk hastanesinin Pediatri ve Romatoloji Kliniği tarafından yürütülen çalışmalar üzerinde işbirliği yaparak bilimsel araştırmaları destekliyorlar.

– Nicola Di Lena, 42 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Farklı engelleri olan insanları dahil etmeyi amaçlayan etik bir girişimcilik faaliyeti başlattığı için”. Yıldızlı bir restoranda şef olarak harika bir deneyim yaşadıktan sonra Nicola, şiddet mağduru veya engelli insanlara iş imkanı sunan bir pastane kurduğu memleketine dönmeye karar verdi.

Maria Eleonora Teresa Galia, 53 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Kızının anısına, hasta çocukları oyuncaklarla neşelendirerek ve ev sahipliği yaptığı hastane tesislerindeki yatırımları finanse ederek onlara yardım ettiği azim ve kararlılıktan dolayı onlara”. Ölmeden önce oyuncak bağışlamak ve kendisinden daha az şanslı olan çocuklara yardım etmek isteyen kızı Giulia'nın isteğini azimle yerine getirmeye devam ediyor.

Maria Eleonora Teresa Galia

Maria Eleonora Teresa Galia

Maria Eleonora Teresa Galia (ansa)

Francesco Giannelli Savastano, 74 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanı: “Hasta çocukların ve ailelerinin hizmetine sunduğu bağlılıktan dolayı, onlara evlerinden uzakta hastanede tedavi görebilmeleri için misafirperverlik ve yardım sunarak” . Francesco, patolojisi olan çocukları ve ailelerini ücretsiz ağırlamayı, onların evlerinden uzakta tedavi alabilecekleri hastaneye ulaşmalarını kolaylaştırmayı amaçlayan bir dernek kurdu.

Marta Grelli, 26 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Farklı yetenek derecelerine sahip insanlara seyahat ve seyahat tavsiyeleri vermeyi ve basitleştirmeyi amaçlayan bir BT platformu yarattığı için”. Marta'nın oluşturduğu bilişim platformu, engelli bireylerin ihtiyaçlarına en uygun yerleri tanıyarak bilinçli seyahat etme olanağı sunuyor.

Pietro Literio, 54 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Zamanlarını ve deneyimlerini gönüllü olarak adayan profesyonelleri dahil ederek, kendi topraklarında önleme ve sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak teşvik etmek ve teşvik etmek”. Bölgesindeki nüfusa yönelik ücretsiz tıbbi ziyaretler ve taramalar sunan bir klinik kurdu.

Leonardo Loto25 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Yaşamındaki gerekli değişikliği ve özgürlüğün ve bunu garanti altına almak için mücadele edenlerin değerinin önemini bir mesajla anlattığı için”. Yakın zamanda geçirdiği ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olmasına neden olan bir kazanın ardından mezun oldu ve yüksek lisans derecesi aldı ve bunun sonunda internette viral olan motive edici bir konuşma yaptı.

Michele Mele, 32 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Görme engelli kişilerin sorunlarını özen ve hassasiyetle yaymak, zorlukları ve engelleri ortadan kaldırmak için çalışmak”. Sannio Üniversitesi'nde araştırmacı olan Michele, araştırma faaliyetlerinde görme engelli kişilerin sorunlarını ele alıyor ve onların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak yeni araçlar belirliyor.

Giovanni Neri, 80 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanı: “Onkolojik hastalıklarla uğraşan genç araştırmacılara doktor olarak deneyimini sunarken gösterdiği bağlılık ve profesyonellik için”. Giovanni, zamanını pediatrik onkoloji alanındaki araştırmaları desteklemeye ayırıyor, aynı zamanda okullara giderek ergenlerde dayanışma ve paylaşım kültürünün artması için çalışıyor.

Nicolina Parisi, 82 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanı: “Cutro'daki korkunç gemi kazasından sonra Calabria halkının yardım teklifinde gösterdiği dayanışma ruhunu temsil etmek”. Cutro gemi kazasından sonra ölen göçmenlerin naaşlarının aile mezarlığında karşılanacağını hemen teklif etti.

Nicolina Parisi

Nicolina Parisi

Nicolina Parisi (sap)

Antonio Piccolo, 74 yaşında ve Carlo Sagliocco, 71 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Komutanları: “Bir Futbol Okulu'nun kurulması yoluyla Scampia'daki gençlerin buluşabileceği ve sosyal girişimleri teşvik edebileceği bir yer teklif ettiği için”. Antonio ve Carlo uzun yıllardır Napoli'nin Scampia bölgesinde çocuklara oyunu ve sosyal ve kültürel girişimleri paylaşma fırsatı sunan bir futbol okulu işletiyorlar.

görüşme

Scampia'dan iki yeni “gündelik kahraman” Antonio ve Carlo: “Futbolla binlerce çocuğa bir fırsat verdik”

kaydeden Raffaele Sardo

25 Şubat 2024

Marco Randon, 64 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Doğal afetlerden etkilenen ülkelere, halklara ekmek ve focaccia hazırlayıp dağıtarak müdahalede bulunduğu için”. Marco, hayatı boyunca birçok kez ekmek ve unlu mamuller hazırlayıp dağıtarak doğal afetlerden etkilenen nüfusa destek verdi.

Sarah Sclauzero, 51 yaşında, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Şiddet mağduru insanlara yardım etme konusunu yetkin bir şekilde ele almak”. Sarah, diğer kadınlarla birlikte, insanları şiddetsizliğin tüm tezahürleri konusunda eğitmek amacıyla şiddet karşıtı merkez APS “Me.Dea” Onlus'u kurdu.

Gianni Stinziani, 54 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Memuru: “Otistik spektrumdaki çocukların günlük yönetimiyle ilgilenenlere yardımcı olmak için bölgede bir ağ oluşturma isteğindeki kararlılığından dolayı”. Gianni, 2015 yılında kurduğu “Il mondo e noi” derneğiyle, otizm spektrumundaki kişilerin dayanışmasını, kapsayıcılığını ve rehabilitasyonunu güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli projeler yürütüyor.

-Paola Maria Tricomi, 32 yaşında, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “Engelli kişilerin eğitim hakkının garanti altına alınması için engelleri ve engelleri ortadan kaldırma isteğindeki kararlılığından dolayı”. Üniversite kariyerinizin başlangıcından itibaren üniversite liderleriyle yaptığınız görüşmelerde engelli kişilerin eğitim hakkını garanti altına almak için çalıştınız.

Stefano Ungaretti, 42 yaşındaki İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Şövalyesi: “İnsanları ilk yardım dünyası konusunda bilinçlendirmek amacıyla harcadığı enerjiden dolayı” Stefano, kardeşinin ölümünün ardından, aracılığıyla bir dernek kurmaya karar verdi. İnsanların ilk yardım dünyasına dair farkındalığını artırmayı, spor merkezlerini ve şirketlerini otomatik defibrilatörlerle donatmayı amaçlıyor.

Stefano Ungaretti

Stefano Ungaretti

Stefano Ungaretti (ansa)