Ruanda’da sel ve toprak kaymalarında 120’den fazla kişi öldü

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
369
0
16
Hükümet Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ruanda’da şiddetli yağışların neden olduğu yıkıcı sel ve toprak kaymalarında 120’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi; bu, ülkenin yakın tarihinde tek bir günde bildirilen sel kaynaklı en yüksek ölüm sayısı.

Tüm aileler öldürüldü, yaralandı veya evsiz kaldı ve acil yardıma muhtaç durumda.

Batı Ruanda’da evi ve tarım arazileri sel nedeniyle yok olan küçük bir köyün sakini olan 40 yaşındaki Martine Nsanimana, “Ağlamak istedim ama çocuklarımın önünde ağlayamadım” dedi.

Üç çocuk babası Nsanimana, “Tarım arazilerinin sular altında kaldığını görseniz, gözyaşlarına boğulmak istersiniz” dedi.

Yağmurlar Salı günü başladı, ancak bölge sakinleri Çarşamba günü bazı insanların hala evlerinde mahsur kaldığını söyleyerek ölü sayısının artabileceğini öne sürdü. Yerel yetkililer ayrıca daha fazla evin çökebileceği konusunda uyardı.

Kayıpların çoğu batı ve kuzey Ruanda’da kaydedildi, ancak güneyde de bir miktar hasar bildirildi. Ruanda hükümeti, kuzeybatıdaki Ngororero, Rubavu, Nyabihu, Rutsiro ve Karongi bölgelerinin en çok etkilenenler arasında olduğunu söyledi.

Videolar, köylerden ve evlerden dökülen şişmiş çamur nehirlerini ve yamaçlardan aşağı yollara, evlere ve altyapıya akan çamur ve kaya toprak kaymalarını gösterdi.

Ruanda’nın batı eyaletinin valisi François Habitegeko, “Birçok ev insanların üzerine çöktü” dedi.

Kurtarma ekipleri, selden etkilenenleri kurtarmak ve yaralılarla evlerinde mahsur kalanlara yardım etmek için görevlendirildi.

Nisan genellikle Ruanda’daki en yağışlı aydır, ancak Nisan ayında bile geçen ayın yağmurları şiddetli olmuştur. Ve yağmur mevsimi genellikle Mayıs ayında sona ererken, tahminler önümüzdeki günlerde daha fazla yağmur bekleniyor.

Uzmanlar, etkilenen bölgelerdeki kumlu toprak ve arazinin onları sel ve toprak kaymalarına karşı savunmasız hale getirdiğini söyledi.

Ruanda Üniversitesi’nde coğrafya araştırmacısı olan Joseph Tuyishimire, batı ve kuzey eyaletlerinin eskiden doğal orman olduğunu ancak tarım ve yerleşim alanlarına dönüştürülmesinin sel riskini artırdığını söyledi.

Tüyishimire, “Bu sorunu çözmek veya insanları bu bölgelerden yeniden yerleştirmek için hiçbir şey yapılmazsa, devam eden ölümcül selleri beklemeliyiz” dedi.

Doğu Afrika’da, Uganda, Kenya ve Somali de dahil olmak üzere birçok bölge, son yıllarda hem çok sayıda cana mal olan hem de mülk ve ekinlere zarar veren hem şiddetli kuraklıklara hem de şiddetli yağışlara maruz kaldı. 2020’de sel, bölgede yüzlerce insanı öldürdü.

Çarşamba günü, Uganda’daki Kızıl Haç, burada da altı kişinin toprak kayması sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

Geçen yıl yapılan bir araştırma, insan kaynaklı iklim değişikliğinin, Batı Afrika’da ölümcül sellere neden olan şiddetli yağışları 80 kat daha fazla olası hale getirdiğini ortaya koydu. World Weather Attribution Group’tan bilim adamları, geçen yıl Güney Afrika’da feci sellere neden olan şiddetli yağmurların iklim değişikliğinden iki kat daha fazla muhtemel olduğunu da buldular.

Afrika Matematik Bilimleri Enstitüsü’nden Ruandalı iklim bilimcisi ve Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde yazar olan Mouhamadou Bamba Sylla, Salı günkü yağmurların iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu kesin olarak söyleyemediğini söyledi. Ancak genel olarak, iklim değişikliğinin aşırı yağmurların sıklığını ve yoğunluğunu artırdığını belirtti.

Acil durumlar bakanı Marie Solange Kayisire gazetecilere verdiği demeçte, Ruanda hükümetinin ihtiyacı olanlara yardım sözü verdiğini ve yardım çabalarının kurbanların cenazelerine yardım etmeyi ve evleri yıkılanlara yardım malzemeleri sağlamayı zaten kapsadığını söyledi.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, “Dün gece meydana gelen toprak kayması ve sel felaketinde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Twitter’da dedi. “Bu zor durumla başa çıkmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Bay Nsanimana’nın evi başlangıçta Salı günkü şiddetli yağmurlara dayandı, ancak sonunda sel, temeline ciddi hasar verdi ve çökmeye başladı.

Bay Nsanimana, ailesini kardeşinin ülkenin kuzeyindeki evine taşımaya karar verdi, ancak onları oradaki okula göndermeye gücünün yetip yetmeyeceğinden emin değil.

“Şimdi bundan sonra ne yapacağımı düşünüyorum” dedi. “Bilmiyorum bile.”

Judson Jones raporlamaya katkıda bulundu.