Soykırımın harap ettiği Darfur yeni bir felaketle karşı karşıya: savaş

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Silahlı adamlar motosikletler, atlar ve arabalarla şafak vakti geldi. Tanıklar, Sudan’ın Darfur bölgesindeki bir kasaba olan El Geneina’da hayatı alt üst eden çılgınca bir saldırıda saatlerce evleri yaktıklarını, işyerlerini yerle bir ettiler ve klinikleri yok ettiklerini söylediler.

İki gün içinde en az 280 kişinin ölümüne yol açan Mayıs ayı ortasındaki şiddet olayları, Sudan’ın kontrolü için savaşan iki askeri grubun sivilleri koruma ve insani yardım akışını kontrol etme taahhüdünü imzalamasından birkaç saat sonra geldi.

Ateşkes anlaşmaları, Sudan ordusu ile rakibi paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında 15 Nisan’da başlayan acımasız çatışmayı şu ana kadar sona erdiremedi. Suudi Arabistan’da barış görüşmeleri yapıldı resmen askıya alındı geçen perşembe.

Çatışma, başkent Hartum’un birçok bölgesini katletti. Ancak askeri hizipler arasındaki savaş ülke geneline yayıldı ve zaten yirmi yıldır soykırım şiddetiyle harap olmuş bir bölge olan Darfur’un uzun süredir acı çeken batı bölgesini yuttu.

El Geneina’ya akın eden silahlı adamlar, paramiliter güçler tarafından desteklendi. Doktorlara, yardımcılara ve analistlere göre, ordudan silah almış bazı şehir sakinleri de dahil olmak üzere silahlı militanların şiddetli direnişiyle karşılaştılar.

Çatışma sırasında çok sayıda pazar yerle bir edildi, onlarca yardım kampı yakıldı ve sağlık tesisleri kapatıldı. Havadan ağır toplar yağarken, militanlar kapı kapı dolaşarak hedefler buldu ve silahsız sivillere ateş açtı. 104 derecelik sıcaklıkta yiyecek ve su olmadan binlerce kişi şehirden kaçmaya başladı – sadece keskin nişancılar tarafından öldürülmek üzere, cesetler sokaklarda birikti.

Komşu Çad’da yerinden edilmiş insanlara ev sahipliği yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Darfur koordinatörü Toby Harward, “Darfur’un bazı bölgelerindeki durum çok kötü” dedi. “İnsanları, kanunun ve düzenin olmadığı distopik bir kabusta yaşıyor.”

Batı Darfur ile iletişim iki haftadır kesildi. Ancak geçtiğimiz hafta içinde yerinden edilmiş iki düzine insan, insani yardım çalışanları, Birleşmiş Milletler yetkilileri ve analistlerle yapılan görüşmeler, bölgenin son yıllarda eşi benzeri görülmemiş bir şiddet düzeyinin pençesine düştüğünü gösterdi. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, son yedi hafta içinde 370.000’den fazla kişi Darfur’dan kaçtı.

Yerinden edilenlerin çoğu, aç ve travma geçirmiş olarak Çad’daki Adré gibi sınır kasabalarına ulaşıyor ve kaçışlarının üzücü hikayelerini anlatıyor.

Bunlar arasında, Mayıs ayı sonlarında şafak vakti Hızlı Destek Kuvvetleri tarafından desteklenen Arap militanların saldırısına uğradıktan sonra Darfur’un batısındaki Misteri köyünden kaçan 30 yaşındaki Hamza Abubakar da var. İnsanlar evlerinden kaçarken, AK-47’ler ve diğer silahlar taşıyan militanlar onları at, deve ve arabalarla kovaladı. Bay Abubakar, sol kolundan kurşun yarası aldı ve bir hastanede iyileşiyordu.

Abubakar bir telefon görüşmesinde “Bizi öldürmek için hiçbir sebepleri yoktu” dedi. Eşi ve bir yaşındaki kızı hayatta kalmasına rağmen, erkek ve kız kardeşinin yaraları nedeniyle yolda öldüklerini söyledi.

“Birçoğu yolculuğu yapamadı” dedi.

Darfur’da eski diktatör Ömer Hasan El Beşir’in hükümeti yıllarca, 2003’ten bu yana 300.000’e yakın insanı öldüren bir cinayet, tecavüz ve etnik temizlik kampanyası yürüttü.

Şu anda Sudan’da iktidar için yarışan iki general – ordudan General Abdel Fattah al-Burhan ve paramiliter güçlerden Korgeneral Mohamed Hamdan – sonunda Bay Al hakkında bir iddianameye yol açan bu gaddarlıkları işleyenler arasındaydı. -Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Beşir.

Bölgedeki çatışmalar, son yıllarda BM barış güçlerinin geri çekilmesi ve paralı askerlerin ve isyancıların komşu Libya ve Çad ile olan gözenekli sınırlardan geçmesinin ardından da arttı. Zaman zaman General Hamdan’ın adamlarının yardım ettiği Afrikalı çiftçiler ve göçebe Arap çobanlar da azalan kaynaklar ve toprak konusunda çatıştı.

Darfur’daki gerilim, savaşın başlamasından önceki haftalarda zaten artmıştı.

Bölgedeki çeşitli kasabalarda, toplum liderleri, yardım görevlileri ve gözlemciler, hem ordu hem de paramiliter güçler tarafından silahların arttığını ve askere alma kampanyalarının yoğunlaştığını bildirdi. Kuvvetlerini ağırlıklı olarak Arap aşiretlerinden devşiren General Hamdan, Afrika aşiretlerinden de asker toplamaya başlayarak, onları sevip bölgedeki gücünü artırmaya başladı.

Nisan ayında Hartum’da çatışmalar başladığında, rakip güçler Darfur’da da çatıştı ve bunun sonucunda toplu siviller öldürüldü, gıda depoları yağmalandı ve yardım görevlilerine saldırılar düzenlendi.

Ancak topluluk liderleri, sivil toplum örgütleri ve bazı bölgesel siyasi liderler, Darfur’un bazı bölgelerinde çatışmaları sona erdiren bir ateşkes müzakeresinde hızlı davrandılar. Gözlemciler, haydut saldırıları nedeniyle güvensizliğin devam etmesine rağmen, doğu Darfur’daki ateşkesin büyük ölçüde korunduğunu söyledi.

Bu, Darfur’daki BM personeli ve uluslararası insani yardım çalışanlarının Nisan ayı sonlarında kara ve hava yoluyla Çad ve Güney Sudan’a tahliyesine izin veren küçük bir fırsat yarattı.

Ancak tahliyelerden kısa bir süre sonra bölgede yeniden kaos hüküm sürdü.

İki taraf, kuzey Darfur’daki El Fasher ve Darfur’un merkezindeki Zalingei gibi kasabalardaki havaalanı ve askeri üsler de dahil olmak üzere kilit tesislerin kontrolü konusunda çatıştı. Yardımcıları ve analistlere göre, Darfur’un güneyindeki Nyala kasabasında General al-Burhan’ın hesaplarını ve varlıklarını dondurmasının ardından paramiliter üyeleri maaşlarını alamayınca çatışmalar çıktı ve bankalar yağmalandı.

Paramiliter güçler tarafından desteklenen Arap militanlar da seferber oldu ve ordunun halihazırda etnik Afrika kabilelerinin üyelerini nefsi müdafaa için silahlandırdığı El Geneina’ya doğru ilerledi.

Nisan sonunda kasabayı boşaltan El Geneina’daki MSF proje koordinatörü Fleur Pialoux, “El Geneina şu anda dünyadaki en kötü yerlerden biri” dedi.

Çatışmadan önce ekibi, Haziran ayındaki yağmur mevsimi yaklaşırken Darfur’da sıtma ve yetersiz beslenmeyle mücadele ediyordu.

Ancak kurşunlar işçilerin bulunduğu yerleşkeyi delip geçtiğinde, 30 yaşındaki Bayan Pialoux, işçilerini dışarı çıkarması gerektiğini biliyordu. Güvenli bir odada toplanıp ateşkes haberleri için sosyal medya uygulamalarını araştırdığı dört günün ardından, cesetlerin sokaklardan alınmasına izin veren kısa bir ateşkes olduğunu öğrendi. Bayan Pialoux, kendisi ve arkadaşları şehirden kaçarken, yanmış tahliye kamplarının, yağmalanmış bir pazar yerinin ve harap olmuş yolların yanından hızla geçtiğini hatırladı.

Darfur’daki savaşan gruplar, “cephaneleri veya öldürecek cesetleri bitene kadar hiçbir şey durmayacak” dedi.

Suudi Arabistan’daki ateşkes görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve silahlanma çağrısı Darfur Valisi Mini Arko Minawi’nin kararı, bölgeyi daha da kötü ve uzun süreli bir savaşın içine sürükleyebilir.

Yardım görevlilerinin Sudan’a girmek için vize almalarının veya sokak yemeği teslimatı için güvenli yollar bulmalarının hiçbir yolu yok. Yiyecek, su ve yakıt fiyatları fırladı ve birçok insanın nakit paraya erişimi yok.

Pazartesi günü ordu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti tarafından Pazar günü Hartum’daki bir üniversiteyi bombalamakla suçlandı. 10 Kongo vatandaşının öldürülmesi. Bir ordu sözcüsü, acil yorum talebine yanıt vermedi.

El Geneina’da, Nisan ayı sonlarında bir meslektaşıyla tıbbi bir konukevine sığınan Sudanlı bir doktor, silahlı kişilerin onları sokağa atmadan önce dövüp soyduğunu söyledi.

Güvenlik nedeniyle Yusuf lakabıyla hitap edilmesini isteyen 30 yaşındaki doktor, “Sokaklar ölüm kokusu ve silah sesleriyle doluydu” dedi. “Sokaklarda çürüyen, kurşun yaralarıyla kaplı ceset.”

O ve meslektaşının önümüzdeki ay boyunca kaçak olarak yaşadıklarını, bir dizi acil durum barınağına ulaşmak için silah seslerinden ve gezici milislerden motosikletlerle kaçarak yaşadıklarını söyledi: bir cami, terk edilmiş bir klinik, yanmış bir pazar.

“Şehir her türlü silahla dolup taştı. El Geneina’da dört yıldır çalışan doktor, “Daha önce hiç böyle bir şey görmedim” dedi. Silahlı kişilerin ayrım gözetmeden yerel halkı öldürdüğüne tanık olduğunu ve Mayıs ayı sonlarında silahlı grupların kapı kapı dolaşıp yerel halkı öldürmeye başladığında, kendisinin ve meslektaşının kaçtığını söyledi.

Geçen ay şehirden kaçan kadın hakları aktivisti Mona Ahmed’e göre El Geneina’da en az bir düzine kadın tecavüze uğradı. Ahmed, tecavüz kurbanlarının gerçek sayısının büyük olasılıkla daha yüksek olduğunu söyledi.

27 yaşındaki Ahmed, “Onlar için hiçbir koruma, tıbbi veya sosyal destek yok” dedi. “Terör, dünyanın geri kalanından kopuk bir ortamda gelişir.”

Elian Peltier Çad’dan raporlamaya katkıda bulundu.