Sponsorlu okullar: sendikalar şüpheci, müdürler ise destekçi. “Yeter ki ahlak kuralları olsun”

AIM

New member
27 Şub 2022
811
0
0
Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, okullarda sponsorların tanıtılmasına yönelik bir önlem üzerinde çalışıyor. Bugün bunu yazdı CumhuriyetSiyasi, sendikal ve eğitim dünyasından tepkiler eksik değildi. İşin acı tarafı Kuzey ile Güney arasında yaratılacak eşitsizliklerdir.

Sponsorlar okullara neredeyse 10 yıl önce dönemin başbakanı Matteo Renzi'nin Buona Scuola'sıyla girdi. Ancak bugün Bakanlık sistemde ince ayar yapmak istiyor. Bu nedenle kurumlara 31 Mayıs'a kadar okullarda sponsorluk irtibatlarının atanmasına ilişkin gözlem ve önerilerini belirtmelerini isteyen bir not gönderdi.

Eğitim dünyasına yönelen sendikalar ve dernekler, genel olarak özel kişilerin girişini küçümsemiyor, ancak ticarileştirme biçimlerinden ve genel olarak Vahşi Batı'dan kaçınan bir etik kodla başlayarak koruma talep ediyor.

Bakanlığın teklifi

“Sponsorluklar – Viale Trastevere bakanlığının okul yöneticilerine gönderdiği notta okuduk – kamuya ait olanlara kıyasla eğitim kurumları için ek bir finansman kaynağı oluşturuyor ve eğitim teklifini geliştirmek için somut bir fırsat sunuyor. Farklılaştırılmış sponsorluk biçimlerinin kullanımı Sponsorluklar da dahil olmak üzere finansman, aslında okul sektöründe sadeleştirmeye yönelik üç yıllık planın yirmi hedefinden birini temsil ediyor”.

Birçoğunun şaşkınlığı, ülkenin bazı bölgelerinin hala cezalı kalmasıdır. Bakanlık, dezavantajlı bölgeler için bir tazminat fonu oluşturulacağı güvencesini veriyor.

Sendikaların tepkileri

Flc CGIL genel sekreteri Gianna Fracassi, “Bize öyle geliyor ki, okullar arasında ve okullar arasında daha fazla ayrım belirlemek istiyoruz, buna ihtiyacımız yok”, polemikçi bir şekilde gözlemliyor.

Giuseppe d'Aprile'den Uil de aynı çizgide: “Güney'deki okullar, Kuzey'deki okullara göre çok daha fazla acı çekme riskiyle karşı karşıya, çünkü iş dünyası ile ittifaklar hakkında konuştuğumuzda, ortak finansman hakkında konuştuğumuzda, kendimize bunların nerede olduğunu sormamız gerekiyor. Güney'de okullara para vermeye hazır şirketler var”.

Ayrıca Ivana Barbacci'ye (Cisl okulu) göre, “devlet okulları kamu kaynakları tarafından yeterli ve istikrarlı bir şekilde finanse edilmelidir, daha sonra okul özerkliği her zaman isteğe bağlı ve isteğe bağlı bir genişleme olarak özel ilgi çekici projeleri desteklemek için özel katkıların alınmasına izin vermiştir. 'eğitim teklifi'.

Ayrıca Snals Confsal için “sponsorlukların, okulların ait olduğu bağlamlara dayalı olarak öğretim hizmetinin farklı kalite düzeylerini belirleme olasılığı vardır; bu da farklı bölgelere ait okullar arasındaki ve farklı okullar arasındaki boşlukları daha da kötüleştirir. özel ilginin farklı düzeyleri”.

Olumlu müdürler

Ancak ANP'nin yöneticileri bu durumdan yana: “Neredeyse 10 yıldır çeşitli sponsorlukları etkinleştiriyorum”, diye vurguluyor Roma'daki Newton bilim lisesi müdürü Cristina Costarelli. Roma birliğine liderlik eden meslektaşım Mario Rusconi şunu ekliyor: “Olumlu bir şekilde müdahale eden şirketler, her zaman fona ihtiyaç duyan okul için iyi bir şeydir, bu nedenle sponsorlukların kurumsal ve etik kuralları olduğu sürece memnuniyetle karşılanırlar” .

Bakanlığın göstergelerinin bir sonraki eğitim-öğretim yılı başından itibaren faaliyete geçmesi gerekiyor.