Sudan savaşı, ülkenin gelişen sanat sahnesine ağır bir darbe.

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
374
0
16
Rakip Sudanlı güçlerin çatışmaya başladığı sabah, Yasir Algrai ülkenin başkentinin merkezindeki stüdyosunda, etrafı boya ve tuvallerle çevrili, yeni bir iş günü için hazırlanıyordu.

15 Nisan’dı ve takip eden üç gün boyunca Algrai, Hartum sokaklarında kapısının önünde şiddetli çatışmalar yaşanırken stüdyosunda aç ve susuz kaldı.

Kurşunlar binanın camlarını delip geçerken ve duvarlar yanlışlıkla açılan top ateşinden sallanırken her gün saatlerce korku içinde çömeldi. Kaçmak için kısa bir sakinlik dönemi kaldığında, Lord Algrai, yüreği buruk da olsa bundan yararlanmaya kararlıydı.

En sevdiği gitarını ve çeşitli boyutlarda 300’den fazla tabloyu geride bırakan 29 yaşındaki Algrai, “Sanat eserlerimi veya kişisel eşyalarımı taşıyamadım” dedi. “Bu çatışma sanatımızı ve barışımızı elimizden aldı ve şimdi yerinden edilme ve ölümün ortasında akıl sağlığımızı korumaya çalışmalıyız.”

Sudan, Mısır ve Kenya’daki bir düzine Sudanlı sanatçı ve küratör, Haberler’a, birlikte yüzbinlerce dolar değerinde sanat eseri barındıran evlerinin, stüdyolarının veya galeri alanlarının kaderi hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyledi.

Sudanlı bir sanat küratörü ve film yapımcısı olan Azza Satti, “Sanatsal ve yaratıcı ekosistem bir süreliğine çökecek” dedi. Sanatçılar, “insanların kendilerini ifade etme, canlı hissetme, tanınma ihtiyacını fark ettiler” dedi ve savaşın yavaş yavaş “o sesin, o kimliğin silinmesine” yol açtığını ekledi.

Başkentteki en şiddetli çatışmalardan bazıları, şehrin en yeni sanat galerilerinin bulunduğu Hartum 2 gibi mahallelerde veya Bay Algrai’nin stüdyosunun bulunduğu Souk al-Arabi gibi yoğun mahallelerde yaşandı. Bu bölgelerde soygun ve yağma kol geziyor ve bölge sakinleri başkent üzerindeki kontrollerini sıkılaştıran paramiliter güçleri suçluyor.

Çatışmalarda müzeler ve tarihi binalar saldırıya uğrayıp zarar görürken, birçok kişi ülkenin sanatsal zenginliklerinin ve arkeolojik alanların yağmalanmasından da endişe duyuyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yaptığı açıklamada, Sudan Doğa Tarihi Müzesi ve Omdurman Ahlia Üniversitesi arşivlerinin önemli ölçüde hasar gördüğünü veya yağmalandığını söyledi.

Nairobi’de yaşayan kıdemli Sudanlı sanatçı Eltayeb Dawelbait, “Savaş içinde, fiziksel savaş, sanat için başka bir savaş var” dedi. Dawelbait’in Sudan galerilerinde birkaç eseri var ve Sudan’ın sanat ve kültür kurumlarının yirmi yıl önce Irak’a benzer bir şekilde çalınmasından korktuğunu söyledi.

Sanat eserlerinin korunması gerekiyor” dedi.

1956’da ülkenin Birleşik Krallık ve Mısır’dan bağımsızlığını kazanmasının ardından Sudan, Ahmed Shibrain, İbrahim El-Salahi ve Kamala İbrahim Ishag gibi ünlü sanatçıların yetiştiği canlı bir sanat ortamına sahipti. Ancak diktatör Omar Hassan al-Bashir’in iktidarda olduğu otuz yıl boyunca yaratıcı ifadeyi sınırlamak için sansür, dini kanunlar ve hapis cezası kullandı ve birçok sanatçı ve müzisyeni ülkeden kaçmaya zorladı.

Bu, 2019 devrimi sırasında, genç sanatçıların demokratik yönetim talep ederek duvarlara ve sokaklara duvar resimleri yapmak için sokaklara akın etmesiyle değişmeye başladı. Aynı yılın Nisan ayında El Beşir nihayet iktidardan indirildiğinde, sanatçılar yeni buldukları özgürlüklerin tadını çıkardılar ve devrim sonrası Sudan’daki hayatı yakalamak için resim ve heykel yapmaya başladılar.

Bunların arasında, devrimden sonra resim öğretmeni olarak işinden ayrılan ve kendini tam zamanlı olarak sanatına adamış olan 32 yaşındaki kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı olan Dahlia Abdelilah Baasher de vardı. Bayan Baasher’in figüratif resimleri Sudan toplumunda kadınların maruz kaldığı baskıyı irdeliyor ve çalışmaları yıllar içinde Sudan, Mısır, Kenya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden küratörlerin ve sanat yöneticilerinin ilgisini çekti.

Nisan ayında Sudan’da savaşın başlamasından birkaç gün önce, o ve ailesi mübarek Ramazan ayının son günleri ve ardından gelen bayram tatili için Mısır’a gitti. Bayan Baasher, onları satma umuduyla gezi için birkaç küçük tabloyu paketledi, ancak evde iki düzineden fazla büyük tuval bıraktı.

Kahire’den bir video röportajında Bayan Baasher, “Bu savaşla ilgili duygularımı kelimelere dökemem veya ekrana yansıtamam” dedi. Hartum’daki evi ve mahallesi boşalmışken, eşyalarına ne olacağını bilmediğini söyledi.

“Hepimiz sadece şok olduk ve travma geçirdik” dedi. “Bunun olacağını ve inşa ettiğimiz sanat hareketini kaybedeceğimizi hiç düşünmemiştik.”

27 yaşındaki Bay Shadad, Sudan’da 60’tan fazla sanatçıyla çalışıyor ve 23 yaşındaki ressam Waleed Mohamed için Hartum’da bir kişisel sergi planlıyordu. Bay Shadad ayrıca denizaşırı ülkelere gidecek olan Disturbance in The Nile adlı bir serginin küratörlüğünü ve sanat eserlerini göndermeyi yeni bitirmişti. Haziran sonunda başlayacak olan gösteri Lizbon, Madrid ve Paris’i gezecek ve farklı kuşaklardan Sudanlı sanatçılara yer verecek.

Ancak çatışma çıktığından beri, Bay Shadad yalnızca sanatçıların ve sanat eserlerinin güvenliğini sağlamaya odaklandı.

Hartum 2’deki Downtown Gallery’de yüzlerce resim ve çerçeveli sanat eseri sıkışmış durumda. Çatışma aynı zamanda birçok sanatçının birikimlerini tüketti ve onları, büyük ölçüde şu anda tahliye edilmiş olan yabancılara ve elçilik yetkililerine yapılan satışlardan gelen düzenli bir gelirden mahrum bıraktı.

Sanatçılara ve ailelerine yardım etmek için Shadad, bu ay Satti gibi Sudanlı küratörlerle birlikte bir kitle fonlaması kampanyası başlattı. Ayrıca, Hartum’da görece sakinlik geri geldiğinde sanatçıların eserlerinin nasıl güvende tutulabileceğini de düşünüyorlar. Pazartesi günü sona erecek olan yedi günlük ateşkese rağmen Shadad, galerisinin yakınındaki bölgeye geri dönmeyi göze alan sivillerin soyulduğu ve taciz edildiği konusunda kendisine bilgi verildiğini söyledi.

Kahire’den bir telefon görüşmesinde ağlayan Shadad, “Sudan’daki sanat ortamının merkezi ciddi saldırı altında” dedi. “Ortaya koyduğumuz sıkı çalışmanın boşa gideceğini düşünmek son derece duygusal.”

Çatışma, birçok sanatçı için ilham kaynaklarına erişmelerini de engelledi.

Çalışmalarında Hartum mahallelerinin ve Sufi mezarlarının manzaralarını tasvir eden Khalid Abdel Rahman, Hartum 3 stüdyosundan resimlerini almadan ayrıldı ve çatışmanın vizyonunu ve gelecekteki yaratımlarını nasıl etkileyeceğini düşündüğünü söylüyor.

“Şimdi öğrenemem,” dedi. “Bunun için gerçekten üzgünüm.”

Ancak Sudan’ın başına bela olan ölüm ve yerinden edilme olayları arasında sanatçılar, bunun ülke tarihinde bir şekilde belgelemeleri gereken başka bir dönem olduğunu söylüyorlar.

Hartum’un doğusundaki bir köyde yaşayan Algrai, “Gelecek nesillere aktarabilmek ve onlara ülkeye ne olduğunu gösterebilmek için bu dönemi dikkatle incelememiz gerekiyor” dedi.

“Tutku asla ölmeyecek.”