Sudan’daki ABD diplomatları pasaportları parçaladı ve Sudanlıları mahsur bıraktı

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
373
0
16
Geçen ay Amerikalı diplomatların Hartum’daki büyükelçiliğini karanlıkta helikopterle boşaltmasından önceki yoğun günlerde, geriye çok önemli bir görev kaldı.

Öğütücüler, balyozlar ve benzinle donanmış Amerikalı yetkililer onu takip etti. Yetkililer ve görgü tanıkları, hükümet protokollerinin, gizli belgelerin ve hassas ekipmanların imha edildiğini söyledi. 23 Nisan’da gece yarısından kısa bir süre sonra komandoları taşıyan Chinook helikopterleri büyükelçiliğin yanına indiğinde, büyükelçiliğin dört katı parçalanmış kağıt çuvallarla kaplıydı.

Ancak yığınlar aynı zamanda Sudan vatandaşları için değerli belgeler – pasaportları da içeriyordu. Birçoğu onları Amerikan vizesine başvurmak için günler önce elçiliğe vermişti. Bazıları yerel çalışanlara aitti. Büyükelçilik boşaltıldığında, diğer önemli belgelerle birlikte pasaportların da yanlış ellere geçebileceğinden endişe duyan yetkililer onları konfeti haline getirdi.

Bir ay sonra, bu Sudanlıların çoğu savaş bölgesinde mahsur kaldı ve dışarı çıkamıyor.

Savaş başlamadan üç gün önce pasaportunu ABD büyükelçiliğine teslim eden mühendis Selma Ali, Hartum’daki evinden gelen bir çıtırtı sesiyle, “Penceremden savaş uçaklarını ve bombalı saldırıları duyabiliyorum.” dedi. “Burada kapana kısıldım ve çıkış yolum yok.”

Sadece Amerikalılar değildi: diğer birçok ülke de diplomatları tahliye edilirken Sudanlı vize başvuru sahiplerini mahsur bırakarak sosyal medyada Sudanlıların öfkeli suçlamalarına yol açtı. Ancak bu ülkelerin çoğu pasaportları imha etmemiş, kilitli elçiliklerde bırakmıştır. – erişilemez, ancak sonsuza kadar gitmez.

Tahliyeyle ilgili soruları yanıtlayan diğer sekiz ülkeden yalnızca Fransa, güvenlik nedeniyle vize başvuru sahiplerinin pasaportlarını da imha ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı pasaportları imha ettiğini doğruladı ancak kaç tane olduğunu söylemedi. Dışişleri Bakanlığı yönergeleri uyarınca isminin verilmemesini isteyen bir sözcü, “Bu tür durumlarda, yanlış ellere geçebilecek ve kötüye kullanılabilecek herhangi bir belge, materyal veya bilgi bırakmamak için önlem almak adettendir” dedi.

“Güvenlik durumu bu pasaportları güvenli bir şekilde iade etmemize izin vermediğinden, onları güvencesiz bırakmak yerine imha etme prosedürümüzü izledik.”

39 yaşındaki Ali, bir eğitim kursuna katılmak için bu ay Chicago’ya uçmayı ve oradan da bir BM teşkilatında çalışmaya başlamak için Viyana’ya gitmeyi umuyordu. Hayalimdeki iş, dedi. Bunun yerine, çatışmanın kendisine ulaşmaması için dua ederek, başkentin varoşlarındaki bir evde ailesiyle birlikte kilitlendi.

“Çok kırıldım,” dedi sesi titreyerek. “ABD’li diplomatlar kendi vatandaşlarını tahliye ettiler ama Sudanlıları düşünmediler. Biz de insanız.”

26 yaşındaki Alhaj Sharafeldin, Iowa Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans programına kabul edildiğini ve pasaportunu ve vizesini 16 Nisan’da teslim almasının planlandığını söyledi. Çatışma önceki gün patlak vermişti.

Beş gün önce, ABD Büyükelçiliği ona pasaportunun imha edildiğini bildiren bir e-posta gönderdi. Şiddet kendi mahallesini sardığı için sığındığı evden “Bu zor” dedi. “Burada durum çok tehlikeli.”

Birkaç tanık ve tahliyeye aşina olan yetkililer, pasaportları parçalama kararının Sudan vatandaşlarının kaçmasını engelleyeceğini anlayan Amerikalı yetkililer için yürek burkan bir karar olduğunu söyledi.

Sudanlı çalışanların pasaportlarının da imha edilmesi özellikle endişe vericiydi. Bazıları ABD’ye başvurdu hükümet eğitim kursları; diğerleri pasaportlarını büyükelçilikte saklanmak üzere bırakmıştı.

Diğer pek çok kişi gibi hassas bir olaydan bahseden ve adını gizli tutan ABD’li bir yetkili, “Pek çok insan bu duruma çok üzüldü” dedi. “Bize sadık olan birçok insanı geride bıraktık ve biz onlara sadık değildik.”

Ancak yetkililer, Ağustos 2021’de Kabil’deki ABD büyükelçiliğinin alelacele boşaltılması sırasında birçok Afgan pasaportunun imha edilmesine yol açan ve aynı zamanda tartışmalara yol açan aynı protokolü izledi.

O zaman pasaportları iptal edilen Afganlar en azından Taliban’dan yeni bir pasaport için başvurabilirdi. Ancak Sudan’da bu seçenek imkansız çünkü ülke en önemli ülke. pasaport Ofis, en şiddetli çatışmaların yaşandığı bir mahallede.

Bu koşullar göz önüne alındığında, kızgın Sudanlılar ABD yetkililerinin tahliyesinin neden mümkün olmadığını soruyor. yanlarında pasaportları vardı. Ali Bayan, “Pasaportları bir çantaya koyamazlar mıydı?” dedi.

2021’de mahsur kalan Afganlara yardım eden eski bir New Jersey kongre üyesi Tom Malinowski, pasaportun “değerli ve hayat kurtaran bir mülk” olduğunu söyledi. “Böyle bir şeyi yok etmek büyük bir mesele ve bunu yaptığımızda bunu yapmakla yükümlüyüz. O kişiyi bir bütün haline getirin.”

Görüşmelerde yabancı diplomatlar, Sudan ordusu ile güçlü bir paramiliter grup olan Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar hızla tırmanarak tam teşekküllü bir savaşa dönüştüğü için, 15 Nisan’da ilk ateş açıldıktan sonra Hartum’da faaliyet göstermenin neredeyse imkansız olduğunu söylediler.

Savaş uçakları, yabancı elçiliklerin çoğu da dahil olmak üzere Hartum bölgesi üzerinde uçtu ve bombalar attı. RSF savaşçıları sokağa koştu ve karşılık verdi. Yetkililer, etrafa saçılan bomba ve mermilerin büyükelçiliklere ve apartmanlara isabet ederek bırakın pasaport vermeyi, bir ofise bile ulaşmayı çok tehlikeli hale getirdiğini söyledi.

Yine de Sudanlı eleştirmenler, özellikle kendi vatandaşlarını tahliye etmek için çok çaba harcadıkları için, büyükelçiliklerin daha iyisini yapabileceğini söylüyor. İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye’den gelen askeri uçaklar binlerce insanı Hartum’dan uçurdu. Silahlı ABD dronları, Port Sudan’a 825 millik yolculukta Amerikalıları taşıyan otobüslerde devriye gezdi.

Yabancı büyükelçiliklerden yardım isteyen ve pasaportlarını saklayan Sudanlı vize başvuru sahipleri, kafa karışıklığı, sessizlik veya yeni bir pasaport almalarının istenmesi gibi yararsız tavsiyelerle karşılaştıklarını söylediler.

Pasaportu Hindistan büyükelçiliğinde bulunan Mohamed Salah, “Şu anda Sudan’da hiçbir yetkili yok” dedi. “Sadece savaş.”

Ancak bir ülke yardım sağladı. Savaşın başlamasından iki hafta sonra Çin büyükelçiliği internette bir telefon numarası yayınladı vize başvurusunda bulunanların pasaportlarını almaları için.

Hartum’un güneyindeki Nil üzerinde genişleyen bir yerleşke olan Amerikan büyükelçiliği, en yoğun çatışmalardan kilometrelerce uzaktaydı. Buna rağmen yetkililer, temel ihtiyaç maddelerinin kesilebileceğinden korkuyorlardı. Yani, Başkan Biden’ın resmi olarak 21 Nisan’da tahliye emri vermesinden beş gün önce, Argo filminin başlangıcına kıyasla bir kişinin tanık olduğu sahnelerdeki hassas malzemeleri imha etmeye başladılar.

Gizli ve hassas belgeler, onları parçalayan ve küçük parçalar çıkaran kağıt öğütücülere kaçırıldı. Memurlar, elektronik cihazları ve acil durum pasaport makinesini balyozlarla parçaladı. Elçiliğin arka tarafında yanık çukurları parlıyordu.

Tahliye yaklaştıkça yıkım daha da ağırlaştı. Büyükelçilik hoparlörünün yıkılması için yetkililer yardım istedi. Son olarak, Chinooks’un elçilik ile Nil arasındaki bir alana inip kör edici toz bulutlarını kaldırmasından saatler önce, ABD Deniz Piyadeleri büyükelçiliğin önüne bayrağı çekti.

Aynı zamanda, diğer büyükelçilikler de bir diplomatın ifadesiyle “tam parçalama modunda” idi. Bir Avrupa büyükelçisi, resmi mührünü şahsen kırdığını söyledi.

Pasaportlarını imha etmeyen elçiliklerin bu kararı alıp almadıkları veya yeterli zamanları olup olmadığı net değil.

Hiçbir hükümet, kaç tane Sudan pasaportunu yok ettiğini veya kapalı elçiliklerde bıraktığını söylemedi.

Grubun icra direktörü Catalina Gasper, Afgan askeri tercümanlarını destekleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kimse Geride Kalmadı’nın, 2021’de ABD’nin Kabil’den tahliyesi sırasında birkaç bin pasaportun yakıldığını tahmin ettiğini söyledi.

ABD ve Suudi Arabistan’ın ateşkes müzakere çabalarına rağmen son günlerde çatışmalar arttı. Yabancı diplomatlar, derhal Hartum’a dönme ihtimaliyle, geride kalan vize başvuru sahiplerine yardım teklif ettiklerini söylüyorlar.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı sorulduğunda, etkilenenlerle “aktif temas” içinde olduğunu söyledi. İspanyollar onlara “başka bir seyahat belgesi almalarını” tavsiye etti. Kızılderililer, binalarına erişimlerinin olmadığını söylediler.

Hintli bir diplomat, “Büyükelçilik bölgesi hâlâ şiddetli bir savaş alanı” diye yazdı.

Bazı insanlar pasaportsuz kaçmayı başardı. 41 ülkeden yaklaşık 1000 kişiyi tahliye eden Fransa’dan bir yetkili, yetkililerin “idari durumlarının daha sonra netleşeceğini” bildikleri için belgesiz kişilerin uçmasına izin verildiğini söyledi.

Bu seçenek çoğu Sudanlı için mevcut değildi.

Mısır sınırına 20 mil uzaklıktaki Wadi Halfa’da mahsur kalan bir yardım görevlisi olan Mahir Elliel, İspanyol büyükelçiliğinin pasaportuyla ilgili e-postalara bile yanıt vermediğini söyledi. “Beni görmezden geldiler” dedi. (Yapılan diğer benzer şikayetler.)

En azından bir çözüm vardı: Yerel yetkililer, mahsur kalan insanların eski, süresi dolmuş pasaportlarını el yazısıyla yazılmış notlarla yenileyerek sınırı geçmelerine yardımcı oldu. Ancak Bay Elfield’ın önceki pasaportu Hartum’daki ofisinde saklanıyordu.

Bu bir ikilem sunuyordu: savaş bölgesine dön ve hayatını riske at ya da çatışma yatışana kadar Wadi Halfa’da kal.

“Aslında başka seçeneğim yok” dedi. “Sadece bekliyorum.”

Edward Wong raporlamaya katkıda bulundu.