Sudan’daki kaosun ortasında kadınlar nasıl doğum yapıyor?

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
370
0
16
Sudan’da çatışma çıktıktan günler sonra Amna Al-Ahmad, ölmeye hazırlandığını söyleyen hamile bir kadından acil bir yardım çağrısı aldı.

42 yaşındaki ebe Ahmad, kadının evine ulaşmak için başkent Hartum’un kuzeyindeki Omdurman’daki mahallesini kasıp kavuran silahlı ateşin içinden geçtiğini söyledi. Gece yarısı geldiğinde, bebeğin annesinin doğum kanalında sıkışıp kaldığını hemen fark etti. Ancak onu hastaneye götürecek ambulans veya taksi yoktu.

Bir telefon görüşmesinde, “Yerde ölmekle sokakta ölmek arasında bir seçim yaptık” dedi ve kadının inlemelerine el bombası seslerinin nasıl eşlik ettiğini hatırladı. “Bana acının ruhunu vücudundan çıkardığını söyledi.”

Birkaç saat sonra, Bayan Ahmad kadının bir motosiklete binmesine yardım etti ve kızını doğurabileceği yakındaki bir kliniğe koştu.

Sudan’da devam eden savaş, ülke genelindeki hamile kadınları, sayısı giderek azalan açık kalan hastanelere ve doğum servislerine ulaşmak için topçulardan ve kontrol noktalarından kaçmaya zorladı. Birleşmiş Milletler, on binlerce kişinin daha yerinden edildiğini veya evde mahsur kaldığını, bebeklerinin ebeler, aile üyeleri tarafından veya hiç kimse tarafından doğurtulmadığını tahmin ediyor.

Şimdi ikinci ayında olan çatışma, General Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki Sudan ordusunu Korgeneral Mohamed Hamdan liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri ile karşı karşıya getiriyor. Cumartesi günü, iki taraf Pazartesi gecesi yürürlüğe giren yedi günlük bir ateşkes üzerinde anlaştı, ancak Salı günü başkentin bazı bölgelerinde ve komşu kasabalarda münferit silah sesleri ve patlamalar duyuldu.

Doktorlar ve yardım çalışanları, Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Sudan’daki durumun insani bir felakete doğru gittiğini söylüyor. Çatışma başlamadan önce bile, Sudan dünyadaki en yüksek anne ölüm oranlarından birine sahipti.

1,1 milyondan fazla Sudanlı kadının hamile olduğuna inanılıyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na göre, acil insani yardıma muhtaç 29.000’den fazlasının önümüzdeki ay doğum yapması bekleniyor. En az 4.300 kişinin ölüm riski altında olduğuna ve sezaryen de dahil olmak üzere acil obstetrik bakıma ihtiyaç duyduğuna inanılıyor.

“Anne babalar bize ulaşmak için cehennemden geçtiler – sanki bir intihar görevindeler” dedi Dr. Mohamed Fath Alrahman, 33, çocuk doktoru ve doğum servisini yöneten Omdurman’daki Al-Nada Hastanesi’nin genel müdürü. Büyük Hartum’da hala bebeklerin dünyaya getirildiği birkaç tesisten biri olan salonlar hamile kadınlarla dolup taşıyor.

Bir telefon görüşmesinde “Arabalar kurşun delikleriyle hastanemizin önüne çekildi” dedi. “Bu kadınlar endişeli, stresli ve birçoğu ileri doğum yapıyor.”

Eşini sorgulayan paramiliter güçler tarafından kontrol edilen bir kontrol noktasında saatler geçirdikten sonra makat doğumla gelen bir kadını az önce serbest bıraktığını söyledi. “Maalesef bize zamanında ulaşmadı ve bebek hayatta kalamadı” diye ekledi Dr. Yağ eklendi.

Çatışmaların başladığı 15 Nisan’dan bu yana hastanesinde erken doğan bebek sayısı neredeyse üçte bir oranında arttı. Geçen ay koğuşunun sıkı bir kadroyla 600’den fazla yenidoğan doğurduğunu tahmin etti – normal sayının yirmi katı. Çatışmanın ilk birkaç haftasında, günde 50’ye kadar sezaryen gerçekleştirdiler ve genellikle bir küvözü paylaşan iki yenidoğanı içeriyordu.

Bay Fath, hastaneyi Sudanlı Amerikan Doktorlar Derneği’nin uluslararası finansmanıyla çalışır durumda tutabildiğini söyledi. Örgüt, çatışmanın başlangıcından bu yana her sezaryeni finanse etmiş ve Dr. Fath, kalan çalışanlarına kaçmalarını önlemek için daha yüksek ücret teklif edecek.

Raporu, Haberler’a hamile kadınları etkileyen krizin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halk sağlığı sisteminin çöküşünün simgesi olduğunu söyleyen UNFPA, CARE, International Medical Corps, Médecins Sans Frontières ve Save the Children’dan yardım çalışanları tarafından desteklendi. Mücadelenin başladığı yıldan beri tüm Sudan.

Sudan genelinde sağlık çalışanlarını eğitmek için çalışan International Medical Corps’un cinsel sağlık ve üreme sağlığı küresel danışmanı Adive Joseph Ege Seriki, “Bu durum daha da kötüleşecek” dedi.

Annelerin feci sağlık durumunun prematüre bebekler için de sonuçları vardır. “Prematüre bebekler, zihinsel engeller, serebral palsi ve işitme ve görme bozuklukları dahil olmak üzere yaşam boyu kusur geliştirme riski altındadır” dedi.

Mevcut çatışmadan önce bile Sudan, yetersiz altyapı ve ekipman, vasıflı sağlık çalışanı eksikliği ve sınırlı bir tedarik zinciri ile kırılgan bir sağlık sistemine sahipti. Birleşmiş Milletler’e göre, Sudan’daki anne ölüm oranı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 100.000’de 21’e kıyasla, 100.000 canlı doğumda yaklaşık 270 ölümdü.

Birleşmiş Milletler’e göre, altı milyondan fazla nüfusu olan bir metropol bölgesinin parçası olan Hartum’da sağlık tesislerinin yaklaşık yüzde 60’ı şu anda kapalı ve yalnızca yüzde 20’si tam olarak çalışıyor. Batı Darfur bölgesinin başkenti El Geneina’da tüm sağlık tesisleri kapatıldı.

Hastaneler bizzat şiddetli çatışmaların sahneleri haline geldi. Kâr amacı gütmeyen Save the Children kuruluşu, silahlı grupların Hartum’daki bir sağlık merkezinde tedavi gören sekiz hastayı üs olarak kullanmak üzere kovduğunu söyledi. Ülkede kalan çok sayıda doktor ve hemşire tehdit edilerek tutuklandı.

Yağma da yaygındı; Çok sayıda hastane, eczane ve depo basıldı. Sudan doktorlar sendikası, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik hastalığı olan hastaların haftalardır ilaç alamadığını, onlarca diyaliz merkezinin kapatıldığını söyledi.

Ancak Sudan’ın sağlık sisteminin çok az alanı anne bakım ağları kadar sert darbe aldı. Çatışma başlar başlamaz, ülke çapındaki ebeler, anne adaylarından yardım çağrıları aldı.

Ülkede en az 400 toplum ebesinden oluşan bir ağın desteklenmesine yardımcı olan UNFPA’nın Sudan’daki üreme sağlığı ekibi lideri Rania Hassan, “Bu kadınlar evde mahsur kalanlar için giderek daha önemli bir cankurtaran halatı haline geldi” dedi. Çatışmaların en şiddetli olduğu ve birçok kadının sağlık tesislerinde doğum yapmayı tercih ettiği Hartum ve çevresindeki bölgede çalışmalarının özellikle önemli olduğunu söyledi.

Ebeler, kasaba ve köylere dağılmış ve yeni doğan bebekleri doğurmak için kadın sığınma evlerine gitmiş, genellikle mahalle sohbet gruplarından veya sohbet gruplarından gelen taleplere yanıt vermiştir. acil yardım hatları.

Hamile kadınla motosiklete binen Ahmad, Omdurman’da 20 ebeden oluşan bir ekibi koordine etmeye yardım ediyor. Normal bir ayda beş veya altı bebek yerine, çatışmalar başladığından beri birlikte yaklaşık 200 bebeğin doğumuna yardımcı oldular.

Ebelerin sadece şiddete meydan okumakla kalmayıp, aynı zamanda sık sık, münakaşalar nedeniyle engellenen telefonlara veya internet bağlantılarına erişimleri olmadan çalışmaya zorlandıklarını söyledi.

Ahmad, çatışma sırasında sekiz bebek doğurduğunu, ancak kaosun kadınlara ulaşmayı ve tıbbi malzeme almayı zorlaştırdığını söyledi.

Hartum’un kuzeyindeki Bahri şehrinde altı bebek doğuran 27 yaşındaki ebe Ahlam Abdullah Hamid de dahil olmak üzere başkaları tarafından da yankılandı.

Bir telefon görüşmesinde “Durum çok zor” dedi ve mahallesindeki WhatsApp kanalında yayınlanan hamile kadınlardan gelen bir dizi talebi inceledikten sonra yardım etmek için harekete geçtiğini ekledi.

Tüm teslimatları başarılı olmasına rağmen, genellikle hakkında yapılan çağrılara yanıt verdiği, giderek daha kötü ve öngörülemeyen gece geç saatlerde sokak kavgalarına katlanma konusunda giderek daha fazla endişelendiğini söyledi.

Ancak yine de risk almaya istekli olduğunu söyledi ve ihtiyacı olan bir kadından her haber aldığında, yardım etmek için güçlü bir sorumluluk duygusu hissettiğini sözlerine ekledi.

“Kadınlardan gelen telefonlar beni küçük düşürüyor” dedi. “Sürekli yardım isterken ben nasıl gidebilirim?”

Hwaida Saad raporlamaya katkıda bulundu.