Sudan’daki savaş, Darfur’da yeni bir şiddet dalgasını serbest bıraktı

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
370
0
16
Binlerce Sudanlı mülteci, ilk müdahale ekiplerinin güç durumdaki ülkelerinden kaçtıktan günler sonra Çad’daki bir köye ulaşmasını izledi. Anneler küçük çocuklarıyla ilgilenirken, erkekler en acil ihtiyaçlarını sıraladılar – su, aşılar, yaklaşan yağmur mevsimi için brandalar.

Sudan’ın başkentinde geçen ay patlak veren çatışmalar, şehir sınırlarının çok ötesine sıçradı ve sorunlu batı bölgesi Darfur’daki istikrarsızlığı kötüleştirdi ve on binlerce insan Orta Afrika’daki Çad da dahil olmak üzere komşu ülkelere kaçtı.

Batı Sudan’daki köyler boşken, doğu Çad’daki köyler dolmakta: bazen günler içinde, parlak renkli kumaştan yapılmış binlerce çadırın dallara bağlanarak kırılgan bir güvensizlik yorganı oluşturduğu kamplar türemiştir.

Darfur’da tırmanan çatışma, yirmi yıldır süren soykırım şiddetiyle travma geçiren bir bölge için son sıkıntı. Ayrıca, Darfur’dan yerinden edilen yüzbinlerce insanın çoktan sığındığı Çad’daki insani krizi daha da kötüleştirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği geçen hafta, çatışma başladığından beri 60.000 Sudanlının Çad’a girdiğini söyledi – bu, daha önceki bir tahmini ikiye katlıyor: Yakın zamanda, yalnızca Çad’ın Borota köyünde 25.000 mülteci kaydedildi. Çoğu, Darfur’da sınırın ötesindeki bir köy olan Kango Haraza’dan kaçmıştı.

İki Haberler muhabiri, BM ajansına geçen hafta on binlerce mültecinin yiyecek, su ve diğer temel ihtiyaç maddelerinden yoksun yaşadığı Borota’ya kadar eşlik etti.

Sudan’ın en güçlü grupları olan ordu ve RSF, başkent Hartum’un kontrolü için savaşırken, Darfur’daki istikrarsızlık şiddeti daha da artırdı.

Yardım görevlileri, doktorlar ve yerel aktivistler, büyük ölçüde Arap militanlardan oluşan milislerin şehirleri kasıp kavurmak, evleri yağmalamak ve bilinmeyen sayıda sivili öldürmek için iktidar boşluğundan yararlandığını söylüyor. Buna karşılık, bazı siviller kendilerini silahlandırmaya başladılar ve Arap olmayan gruplar tarafından milislere karşı küçük çaplı misilleme önlemleri de alındı.

Hartum ve Nil’in karşısındaki iki bitişik şehirle birlikte Darfur’daki şehirler, Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri adlı paramiliter bir grup arasındaki çatışmalardan en çok etkilenenler oldu. Hastaneler yağmalandı, pazarlar yakıldı.

Ancak Nisan ayına kadar Hartum barışçıl bir şehirken, Darfur onlarca yıldır devam eden şiddetle parçalanıyor.

2000’li yıllarda Sudanlı eski diktatör Ömer Hasan el-Beşir, Arap olmayan grupların ayaklanmasını bastırmak için Janjaweed olarak bilinen milislere emir verdiğinde, 2000’li yıllarda Darfur’da 300.000’den fazla insan öldürüldü. 2019’daki bir halk ayaklanması, El Beşir’in devrilmesiyle sonuçlandı, ancak Darfur’daki durum, son yıllarda etnik temelli saldırılar da dahil olmak üzere kötüleşmeye devam etti.

Son dönemdeki mülteci akını, Orta Afrika’da karayla çevrili, Sudan ile 1370 millik bir sınırı paylaşan ve dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Çad üzerindeki baskıyı da artırıyor. Yarı kurak ve tecrit edilmiş doğu bölgesi şimdiden 13 kampta 400.000’den fazla Darfurlu mülteciye ev sahipliği yapıyor ve bu kamplar şu anda BM mülteci teşkilatının yardımıyla yeni gelenlerle doluyor.

Yakın zamanda Birleşmiş Milletler tarafından Çad’da kaydedilen Darfurlu mültecilerin yaklaşık yüzde 90’ı kadın ve çocuklardan oluşuyor. Çoğu aile için Sudan’a dönmek söz konusu bile olamaz.

Bu ay Kango Haraza’dan kocasıyla birlikte kaçtığını söyleyen beş küçük çocuk annesi Khadija Abubakar, “Neye ve nereye geri dönüyoruz?” dedi. “Güvenlik olmadığı sürece kalacağız.”

Darfur’daki şiddet dinmiyor. Çad’a 24 kilometre uzaklıktaki Batı Darfur’un başkenti El Geneina’da silahlı gruplar sağlık tesislerini yağmaladı ve mülteci kamplarını yaktı. Hastaneler hizmet dışı ve insani yardım çalışanları şehirden Çad’a kaçtı, binlerce kişiyi ihtiyaç sahibi ve çatışmaların ortasında mahsur bıraktı.

Sudan doktorlar birliğine göre, son birkaç gün içinde yalnızca El Geneina’da en az 280 kişi öldürüldü. Yardım çalışanları ve Çadlı yetkililer artık çatışmalarda bir durgunluğun on binlerce kişiyi Çad’a kaçmaya zorlayabileceğine inanıyor.

BM teşkilatının doğu Çad’daki operasyonlar koordinatörü Jean-Paul Habamungu, Sudan sınırına 4 mil uzaklıktaki Borota’da çok sayıda mültecinin Darfur’daki daha önceki şiddet olaylarından kaçtığını söyledi.

11 Mayıs’ta Borota’ya ulaşan ilk insani yardım çalışanlarından biriydi. Gördükleri onu hayrete düşürdü: Çoğu son birkaç gün içinde gelen yüzlerce çocuk önünde sıraya girdi, o kadar çok insan vardı ki, yerel yetkililer ve yardım kuruluşları onu şaşırttı.

Mülteci kampı, bölgedeki en yakın yardım noktasına en az dört saat uzaklıkta ve bölgeyi kateden kumlu ve engebeli yolların bazı kısımları, yağmur mevsiminde yakında sular altında kalacak. Borota’ya giderken birkaç kurumuş vadiyi veya nehri geçerken yağmur damlaları belirdi ve su birikintileri oluşmaya başladı.

Beş çocuk annesi Abubakar Hanım, günlerini yakınlardaki bir köyde kocasının yiyecek bulmasını bekleyerek geçirdi. İki küçük çocuğun yakındaki tozun içinde oynamasına izin vermeye çalıştığında, sabun ve suya da ihtiyacı olduğunu söyledi.

Diğer Sudanlılar da benzer talepleri tekrarladı. Mayıs ayı başlarında Çad’a geldiğini söyleyen 43 yaşındaki dört çocuk babası Adoum Ahmad Issa, “Çocuklar için aşıya ihtiyacımız var, yağmur yağarsa diye bir brandaya ihtiyacımız var” dedi.

Yakındaki çadırlarda, paçavralar içinde çocuklar annelerinin kucağında uyuklarken, diğer ebeveynler kalın bir yulaf lapası olan madeeda hilba yaptı ve 40 derece sıcaklıkta küçük çekirgeleri ızgara yaptı. Çoğu, birkaç mutfak aleti, çarşaf ve hasırdan biraz daha fazlasıyla ve bazı durumlarda bir eşekle kaçmış gibi görünüyordu.

Bu ay görüşülen Bay Issa ve yaklaşık iki düzine diğer mülteci, Darfur’daki şiddetin Hartum’daki çatışmalardan önce geldiğini söyledi. Ancak birçoğu, yeni çatışmanın işleri daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Darfur’da kaç kişinin öldüğü belli değil, ancak sayılarının yüzlerce olduğu tahmin ediliyor. Doktorlar birliğine göre, aylarca süren çatışmalarda en az 822 sivil öldü ve 3 bin 200’den fazla kişi yaralandı.

Yardım kuruluşları, Çad’da toplanan mültecilere, genellikle birbirinden kilometrelerce uzakta olmak üzere yardıma koştu. Çad sınırındaki Koufroune köyü gibi bazı bölgelerde, Mülteciler yanlarında mobilya, şilte ve karyola getirmeyi başardılar.

Geçenlerde bir sabah, atlı arabalardaki bazı adamlar ve gençler, iki ülke arasındaki sınır olan kuru bir nehir yatağını geçtiler ve diğer tarafta Koufroune ile Sudan’ın Tendelti köyü arasında gidip geldiler. Bazı köylüler, çatışmanın ilk günlerinde ateş altında kaçtıklarını söylediler. Tendelti artık çoğu sakini boşalttı.

Birkaç Çadlı asker nehir yatağının yanında, olgun meyvelerin ağırlığı altında eğilen mango ağaçlarının gölgesinde nöbet tutuyordu.

Mart ayı sonunda kaçtığını söyleyen 50 yaşındaki beş çocuk annesi Fatima Douldoum, “Tendelti şu anda burada, Çad’da,” dedi. Akrabalar nisan ayında yataklarını almak için geri geldi.

Koufroune’da sağlık hizmetleri sağlayan bir yardım kuruluşu olan Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin ülke direktörü Aleksandra Roulet-Cimpriç, “İlk kez bu kadar çok insan ellerinden gelen her şeyi getirdi.” “Aynı zamanda ilk kez bu kadar çok kişi, ‘Geri gelmeyeceğiz’ diyor.”

BM ajansından Bay Habamungu, Kango Haraza’nın da artık büyük ölçüde boş olduğunu ve son günlerde diğer Sudanlı topluluklardan insanların Borota’ya akın ettiğini söyledi.

Bay Habamungu geçen hafta bölgeyi ziyaret ettiğinde Çadlı bir yetkilinin kendisine Darfur’daki savaşın daha yeni başladığını söylediğini söyledi. Bay Habamungu, “Bu beni durdurdu ve meraklandırdı,” dedi. “Bununla nasıl başa çıkacağız?”