“Tek banyolu, perdesiz bir odada altı hasta görmek için değil, en iyi sağlık hizmetini vermek için çalıştım”

AIM

New member
27 Şub 2022
791
0
0
«Kendinizi İtalya'nın en önemli polikliniklerinden birinde son derece uzmanlık gerektiren bir iş yaparken bulduğunuzda, sanki kendinizi bir savaş alanında bulmuşsunuz gibi, dayanılmaz bir şey var demektir. Sanki sana bir Ferrari verip Formula 1 Grand Prix'sini kazanmanı istemişler ama arabaya bindiğinde deponun sadece yarısının dolu olduğunu fark etmişsin. Hala kazanmayı deneyebilirsin ama başaramayacağını zaten biliyorsun. Ancak herkes onun bitiş çizgisini ilk önce geçmesini bekliyor.” Manuel Tufoni37 yaşında, Sant'Orsola'da eski dahiliye doktoru ve şimdi pratisyen hekim (hala eğitimde) ve acil tıp doktoru, yenilgi için her türlü neden var.

2012 yılında Bologna'dan büyük fedakarlıklarla mezun olan ve “tedavi değil acı” olarak tanımladığı bir durumun stresine yenik düşmeden önce Sant'Orsola'da çalışma hayalini gerçekleştiren o değil. Ancak artık geçimini sağlayamayan ve Tufoni gibi genç profesyonellerin binlerce kişi tarafından kaçmasına neden olan, dünyanın en iyilerinden biri olan sağlık sisteminin teslim olması. “Son 3 yılda yurt dışına çıkan veya özel muayenehaneye giden 11 bin doktor var” dedi Luigi BagnoliTabipler Birliği Başkanı – Sağlık sisteminden ayrılan 18 bin hemşire var. Bologna'da üst düzey üniversite profesörleri erken emekli oluyor ve bu daha önce görülmemiş bir olay. Bu yaygın bir duygu, sağlık konusunda çok fazla mağduriyet yaşanıyor.”

Gimbe Vakfı'ndan Nino Cartabellotta'nın sunduğu rakamlar son derece anlamlı olsa da, Bologna Üniversitesi'nden Federico Toth'un sunduğu ve beraberindeki tüm verilerle birlikte “Ulusal Sağlık Hizmetinin bir dönüm noktasında olduğunu” iyi açıklayan çalışmalara rağmen bunlar, Tufoni'nin sözleri en çok etkilendiğim şeyler olmaya devam ediyor.

«Bireysel olarak çöküyordum, diye devam ediyor Manuel Tufoni. Bölümde sayımız giderek azalıyordu. Az kaynak, az işçi. Şu ana kadar sistem bir şekilde ayakta kaldı çünkü biz kendimizi sıkıştırdık. Ancak insanlar buna daha fazla dayanamıyor – dedi – Ayrılan herkes gelecek nesiller için iş ve eğitim mirasında bir boşluk bırakacak.” Seçiminin, iş arayışının gerektirdiği şekilde etiketlenmesini istemezdi. daha iyi yaşam koşulları, daha fazla insani ritim, çünkü onun bakış açısına göre durum hiç de öyle değil.

“Tek banyolu odada altı hasta”

«Halk sağlığına inanıyorum, kamu sektöründe kaldım, diye açıklıyor, eğitimden sonra pratisyen hekim olacağım, nöbetçi tıbbi nöbetler yapacağım. Dubai'ye gitmedim. Ama işler öyle yürümüyor. Bir perspektif eksik. Pazartesi günü işe geldiğinizde, acil servise çok fazla başvurduğunuz için Cuma günü toplantı yapılacağını söylerlerse ve her hafta durum hep aynı kalırsa, artık yaptığınız şeyin hiçbir manası kalmaz. Altı hastayı tek banyolu, perdesiz bir odada görmek değil, ulusal düzeyde en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalıştık. Mesele bu, başka bir şey değil, politikacılar bunu anlamıyor. Üst düzey bir departmanda çalışıyordum, sanki işinden ayrılan bir NASA mühendisi gibiydim. Çok üzgünüm ama kaybeden sadece ben değilim.”

Sorun tüm hastaların, doktorların ve hatta politikacıların sorunudur; Dün konferansa ana partilerin temsilcileri katıldı. Ancak sınıfının en iyileri arasında yer alan ve herkes adına konuşan genç bir doktorun acısı hâlâ devam ediyor.