Tenis şampiyonu Giulia Pairone'den açıklama: “Antrenörüm bana tacizde bulundu”

AIM

New member
27 Şub 2022
815
0
0
IVREA – “Ağustos 2012'de New York'a gittik çünkü yarışmaya hak kazanmıştım. ABD açık junioR. Bu en yıkıcı yolculuktu. Akşam yatağına gelmemi istedi ve göğüslerime, kıçıma dokundu. Maçtan önce beni iki gün otelde tuttu. Sahadaydım ve nefes alamıyordum. Rakibimden açıkça üstün olmama rağmen çok kötü oynadım ve kaybettim.”

Giulia Pairone 28 yaşında ve üç yaşından beri tenis oynuyor. Panik ataklar nedeniyle 2013'ten 2015'e kadar rekabetçi faaliyetlerine ara verdikten sonra eski antrenörüne şunları bildirdi: Ivano Rolando, onu çocukluğundan beri cinsel şiddet ve kötü muamele nedeniyle takip ediyor. Bugün Ivrea'daki mahkemede savcı Elena Parato sanık için altı yıl dört ay hapis cezası talep etti. Cinsel istismar, taciz ve psikolojik manipülasyon iddialarına ek olarak itiraz ediyor.

Savcı, “Bu, sporda bile tipik bir kalıp,” dedi, önce onu izole ediyor, erkek arkadaşları olmasını, arkadaşlarıyla dışarı çıkmasını, sosyal medyayı kullanmasını engelliyor. Sonra kontrol ediyor. Erkeklerin ilgisini çekmemek için onu her zaman tulum giymeye zorluyor. Her akşam ve sabah onu birkaç kez arıyor. Eğer bunu duyduğuna sevinmezse sinirlenir. Ona kıskançlık sahneleri yapıyor. Peki tenisin bununla ne alakası var? Figürü üzerinde tam bir kontrol vardı. Ve şiddet olayları buradan itibaren ortaya çıkıyor.”

Giulia Pairone, kendisine diğer hastalıkların yanı sıra travma sonrası stres bozukluğu tanısı koyan bir psikoterapiste yaptığı ziyaretin ardından hikayesini anlatmayı seçti. Ve ABD'de okuduktan sonra, hareketin olduğu yer Ben de Giulia'nın konuşmaya karar vermesi çok içten.

Artık spor psikolojisi mezunu olan tenisçi, “Amerika'da” diyor, Larry Nasser (500 kıza tecavüz eden ulusal jimnastik takımının fizyoterapisti) vakası ortaya çıktıktan sonra taciz hikayelerini anlatan kızlarla tanıştım. . Nasır'ın iki kurbanıyla tanıştım. Üniversitede bir destek grubu vardı. Birbirimize yardım ettik. Bu bana çok fazla güç verdi.” Davacının avukatı Annalisa Baratto'nun tenisçinin şikayetinde siyah beyaz olarak yer alan pasajlar açık, net ve etkisizleştiricidir. “Eylül 2009'da Borgaro Torino'da antrenmanlara başladım. ATP sıralamasında 350 olduğuna beni ikna etti, yıllar sonra bunun doğru olmadığını keşfettim, daha birkaç saat öncesine kadar sadece antrenman için buluşmamıza rağmen beni her akşam aramaya başladı. Üç buçuk yıl boyunca her gece, bir gün bile kaçırmadan, kendisinin benim ikinci babam olduğunu, antrenmana gitmek için beni evden alacağını, sonra da akşam yemeğine gideceğini söyledi. Pazar günleri evimdeydim ve bana şunu söyleyerek beni manipüle etti: Senin için her şeyi yapıyorum ve böylece 18 yaşıma kadar erkek arkadaş edinmemi yasakladı. Artık sınıfta kimseyle konuşamıyordum ve konuşamıyordum. Mola sırasında dışarı çıkmam.” Savcılığa göre bu, bir sonraki adımın temelini oluşturan istismar bağlamıdır: cinsel şiddet. “Yurtdışındaki turnuvalarda odada yalnız kaldığımızda göğüslerime ve kalçalarıma dokunurdu. Yatağına girip bacaklarımı bacaklarının etrafına sarmamı istedi. Saçlarını hissedebiliyordum. Yaşadığı travma nedeniyle yarışmayı bırakan müvekkili için “Özgüvenini yok etti, sonra da taciz etti” diyen avukat Baratto, 50 bin euro tazminat talep etti.

Müvekkilinin beraatını isteyen savunma avukatı Stefano Coppo'ya göre: “Gerçeklikte bir değişiklik var. Cinsel şiddet hiçbir şekilde kanıtlanmış değildir. Ayrıca kötü muameleye dair bir kanıt da yok. Saçmalık? Rekabetçi sporlarda belirli seviyelere ulaşmak için günlük yaşamınızı yürütürken bile disipline ihtiyacınız vardır. Disiplin, kişi henüz reşit olmadığında, insanların fedakarlığın anlamını anlamasını sağlamak için etkilenir. Biraz spor konuşalım. O itaatkar bir köle değildi. Bu antrenman yöntemi bireysel sporlar başta olmak üzere tüm spor dallarında kullanılmaktadır. Panik ataklarla ilgili olarak Federica Pellegrini de havuzda bir panik atak yaşadığını söyledi. Berrettini de bir çöküş dönemi yaşadığını söyledi. Bunu Sinner'da da gördük: bu fizikler maksimuma sıkıştırılmış durumda.”