Tenisin efsane ismi Roger Federer kortlara veda etti

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
İsviçreli yıldız tenisçi Roger Federer, Laver Cup’taki çiftler çabasında Nadal ile birebir gruptaydı.

41 yaşındaki atletin veda maçına tribünler ağır ilgi gösterirken, Novak Djokovic ve Andy Murray üzere yıldızlar da Federer’i yalnız bırakmadı.

103 turnuva şampiyonu “ekselansları”

20’si Grand Slam 103 turnuva şampiyonluğuyla tenis tarihine geçen “ekselansları” lakaplı sportmen, 2020 yılında 103 milyon dolarlık geliriyle dünyanın en hayli kazanan sportmeni olmuştu.

41 yaşında emekliliğini duyurdu

Kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan 41 yaşındaki Federer, emeklilik sonucunı toplumsal medya hesabından duyurmuştu.

Açıklamasında, “Gelecekte şüphesiz daha fazla tenis oynayacağım fakat grand slam’lerde ya da ATP Tipi’nde değil” diyen Federer, İngiltere’nin başşehri Londra’nın 23-25 Eylül tarihlerinde konut sahipliği yapacağı Laver Cup’ın katılacağı son turnuva olacağını söylemişti.

“Son periyotta bedenimin bana bildirisi netti”

Üç kere dizinden operasyon geçiren ve 2021 Wimbledon’dan bu yana kortlardan uzak kalan İsviçreli atlet, “Son periyotta bedenimin bana iletisi netti. 24 yıl boyunca bin 500’den çok maç oynadım. Artık rekabetçi mesleğimi bitmiş oldurme vaktinin geldiğini kabul etmeliyim” ifadelerini kullandı.

Son şampiyonluğunu 2018’de yaşadı

8 sefer şampiyonluk yaşadığı Wimbledon’ı tek erkeklerde en çok kazanan sportmen olan Federer, son şampiyonluğunu 36 yaşında 2018 Avustralya Açık’ta elde etmişti.,

310 hafta tepede kalarak rekor kırdı

İlk sefer 2004 yılında dünya klasmanının 1 numarasına yükselen Federer, toplam 310 hafta tepede kalarak bu alanda rekor kırmıştı. Sırp tenisçi Novak Djokovic, geçen yıl bu rekorun yeni sahibi oldu.

Yeni rekabet, Nadal ile Djokovic içinde

Grand slam turnuvalarında 22 şampiyonluğu bulunan İspanyol Rafael Nadal ile 21 sefer kupaya uzanan Djokovic, bu süreçte “en epeyce grand slam kazanan erkek sporcu” listesinde Federer’in üstüne çıktılar.