Tunç Soyer: TARKEM Türkiye’ye model oldu

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,636
0
36
Tunç Soyer: TARKEM Türkiye’ye model oldu
İzmir’de kentin tarihi kıymetleriyle kültürel mirasını korumak ve geliştirmek için 2012’de kurulan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş’nin (TARKEM) 2020 yılı Olağan Genel Konseyi yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri ve TARKEM İdare Konseyi Lideri Tunç Soyer Genel Kurul’un açılışında TARKEM’in Kemeraltı’nın geliştirilmesi ve kalkındırılması için kurulduğunu söyleyerek bu oluşumun da Türkiye’ye model olduğunu vurguladı.

Soyer, “Öncelikle İzmir için bir kaldıraç olacağını düşündüğümüz bu kadar kıymetli bir noktada bu biçimdesine manalı bir teşebbüsün başlatılmış olması niçiniyle, tüm kuruculara, bunun zihni faaliyetini sürdürenlere ve bugün emek vermeye devam edenlere hürmetlerimi sunuyorum. Canla başla çalışan TARKEM takımına teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü’ne, İzmir Valiliği ve İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) teşekkür ediyorum. Ayrıyeten Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına tüm Kemeraltı ve Etrafı için gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar için şükranlarımı sunuyorum. İmece yöntemi yürüyen bir çalışma bu. İzmir’in kamusal menfaatlerini ön planda tutarak gönülden çalıştığı nız için hepinize farklı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

TARKEM’in yürüttüğü çalışmaları anlatan Sergenç İneler, şunları söylemiş oldu: “2020’de 14 olan proje sayımızı 2021’de 17’ye çıkararak iki yapımızı işletmeye açmış bulunuyoruz. 2022 yılı sonunda proje sayısını 21’e yükseltmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı sonu onarımları tamamlayarak toplam sekiz adet yapıyı işletmeye açıyor olacağız. TARKEM, 25 milyon liralık ödenmiş sermayesini kayıtlı sermaye tavanı ile 50 milyon liraya çıkaracak. bu biçimdece güçlenmiş sermaye yapısı ile alanda kısa vadede daha epeyce onarım yapılarak daha nitelikli işletmeler açılacak. İşletmeye açılıp faaliyete geçecek yapıların Kemeraltı ve Etrafı için ticari taraftan örnek pilot projeler olmasıyla bu alandaki öbür tüm projelere yol göstermeye devam edeceğiz. TARKEM’in yeni gayrimenkul yatırım fonlarıyla da alan için gerekli fina nsmanın sağlanması konusunda öncü rolünü pekiştirmek istiyoruz.”

TARKEM Genel Konseyi’nde Faaliyet raporu, Finansal tablolar okunarak müzakere edildi ve oy birliği ile kabul edildi.