Türkiye’de birinci defa ZİHA’larla fazlacalu uçuş ilaçlama denemesi yapıldı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Samsun’un Terme ilçesinde 100 dönümlük çeltik tarlasında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet, Tarım Kredi Bilişim ve İrtibat Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ (TARNET) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) yürütülen çalışma kapsamında, zirai insansız hava araçlarıyla birinci kez Türkiye’de oldukçalu uçuş ilaçlama denemesi yapıldı.

Bu kapsamda birebir anda havalanan 10 ZİHA ile 100 dönüm arazinin 1,5 dakikada ilaçlanması sağlandı.

”VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN ÖNEMLİ EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, burada yaptığı açıklamada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu söylemiş oldu.

Çiftçilerin gereksinimi olan ziraî girdilerin sağlanması için efor sarf ettiklerini anlatan Poyraz, “Diğer taraftan da üretilen eserin işlenip, işletilip pazara taşınmasında sorumluluk aldık ve bu sorumlulukları da her geçen gün artırıyoruz. Hem üretim öncesinde hem üretim daha sonrasında sorumluluklarını artıran Tarım Kredi, hem de üretim sırasındaki sorumluluklarını da artırmaktan geri durmuyor. Bilhassa çiftçilerimizin saha eğitimlerine büyük değer veriyoruz. Şahsen alanda verimliliği artırmak için önemli eğitim çalışması yapıyoruz. Eğitim çalışmalarının birlikteinde süratle gelişen teknolojinin ağır kullanması ve verimliliğinin artırılmasında da ayrıyeten uğraşımız var.” dedi.

”VERİMLİLİĞİ NASIL İLERİ TAŞIYABİLİRİZ, BUNA ÇALIŞIYORUZ”

ZİHA’larla ilaçlama deneme çalışmalarına Samsun’dan başladıklarını aktaran Poyraz, şöyleki devam etti:

“ZİHA’nın Türkiye’de yaygınlaştırılması denemelerine Samsun’da çeltik arazinde başlamıştık. Bugün de Bakanlığımızın verdiği desteklemelerle TARNET ve TKDK’nin takviyesiyle alınan 30 ZİHA ile Türkiye’ye hizmet ediyoruz.

Türkiye’de 15 farklı vilayette 20 farklı eser üzerinde çalışmalar yapıldı. Yani biz bu aracı kullandığımızda olağan klasik tekniklere bakılırsa verimliliği nasıl ileri taşıyabiliriz, buna çalışıyoruz. Bu araçlar fazlaca kullanımlı ancak maliyet olarak baktığınızda epeyce maliyetli lakin inanıyorum ki ileride üretim arttıkça maliyetler de aşağıya hakikat inecektir. Biz de çiftçilerimizin bu maliyetleri tek başına göğüsleme zahmetini bildiğimiz için maliyetleri kooperatifler üstlensin istedik. Çiftçilerimiz de mamüllerini ilaçlama yapmak için istediklerinde kooperatiflerimize gelsin, randevu alarak gereksinimlerini karşılasınlar.”

”SU KULLANIMINDA YÜZDE 90 TASARRUF SAĞLANIYOR”

20 eser üzerinde ZİHA ile ilaçlama deneme çalışması yürüttüklerine işaret eden Poyraz, bu formülle su kullanmasında yüzde 90, ilaç kullanmasında isi yüzde 50’ye varan tasarruf sağlandığına dikkati çekti.

”75 BİN KİŞİNİN ÜZERİNDE İNSANIN İŞ İSTİHDAMI SAĞLANMIŞTIR”

TKDK olarak 2011’den beri toplam yatırım ölçüsü 15,7 milyar lira olan 20 bin 265 proje sahibiyle hibe kontratı imzaladıklarını aktaran Adak, şunları kaydetti:

“Bu projelere 5,8 milyar lira hibe dayanağı ödedik. Bu projeler yardımıyla tarım bölümünde önemli ve olumlu adımlar atılmıştır. Kırsal alanlara 11,5 milyar liralık yatırım yapılması sağlanırken, 75 bin kişinin üzerinde insanın ise istihdamı sağlanmıştır. Desteklenen projelerin yüzde 69’unu gençlerimiz, yüzde 28’ini bayanlarımız oluşturmaktadır. TKDK tarafınca uygulanan projelerin dalın geleceği açısından kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Samsun’da kooperatifler aracıyla 8 tarım drone alımı gerçekleştirilmiştir. Toplam proje meblağı 1,6 milyon lira tutan droneların yüzde 65’i TKDK tarafınca karşılanmıştır. Drone ile ilaçlama yapılacak alan yaklaşık 65 bin dekar ve 75 köyü içine alacaktır. Bu projenin sağlayacağı en kıymetli yarar, ülkemizin öteki bölgelerindeki üreticilerimize örnek olmasıdır.”

”CİDDİ AVANTAJ SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUZ”

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz ise TARNET’in teşebbüsleri kararında tarım dronelarının ziraî makine statüsünde değerlendirilmeye başlandığının altını çizdi.

Türkiye’nin ulusal teknoloji atağına inandıklarını vurgulayan Yılmaz, şunları söylemiş oldu:

“Tarımda ulusal teknoloji atılımını Türkiye gündemine birfazlaca projemizle taşımaya çalışıyoruz. Bunlardan biri olan zirai insansız hava aracıyla artık çiftçimizin hizmetindeyiz. ZİHA ile ilaçlama yapmak, konvansiyonel metotlara nazaran insan sıhhati, su ve ilaç tasarrufu, vakit kazanımı, eser ezilmesinin önüne geçilmesi ve maliyetlere yansımaktadır.

Tarımda geleceğin en verimli teknoloji tahlili ne derseniz, tereddütsüz ‘ZİHA’ derim. Ülkemizde birinci sefer oldukçalu ZİHA kullanması ile ilaçlama yapılmasına şahit olduk. Bilhassa büyük yerlerin ilaçlanmasında önemli avantaj sağlayacağına inanıyoruz.”

Programa Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ile milletvekilleri ve üreticiler katıldı.