Turkovac, İngiliz varyantına karşı yüzde 100 tesirli

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,418
0
1
Türkiye’de üretilmesi için çalışmaların sürdüğü Turkovac koronavirüs aşısının aktifliği mercek altına alındı.

Turkovac Aşısı Proje Önderi Aykut Özdarendeli, aşının İngiliz varyantına karşı başarılı olduğunu söylemiş oldu.

İNGİLİZ VARYANTINA KARŞI TAM MÜDAFAA

Özdarendeli, “İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, Turkovac aşısı yüzde 100 tesirli. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 faal olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor.” dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tanıtım Günleri kapsamında, Erciyes Kültür Merkezi’nde üniversite adayı öğrencilerle bir ortaya gelen Özdarendeli, öğrenciler ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü de olan Özdarendeli, salgının ikinci yılında olunduğunu, bunun yalnızca Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkilediğini söylemiş oldu.

AŞI 3. FAZ EVRESİNDE

Üniversite olarak Turkovac aşısıyla ilgili klinik öncesi çalışmaların bitirildiğini ve Faz-3 çalışmalarının devam ettiğini anlatan Özdarendeli, “Turkovac aşısı 3. faza yeni geçti. Artık son evresi olan, yani kullanım onayı almadan evvelki son evre Faz-3, binlerce gönüllüde denenmesi gereken bir kademe. Şu anda Faz-3 aşamasınayız. Bundan daha sonraki etap artık aşının yaygın olarak kullanılması, güzel sonuçlar çıktığı takdirde.” diye konuştu.

YÜZDE 100 TESİRLİ

Özdarendeli, Turkovac aşısının İngiliz ve Delta varyantlarına karşı tesirli olup olmadığı tarafındaki soruyu, “İngiliz varyantıyla ilgili, rektörümüzün de takviyeleriyle süratli bir proje yaptık. İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, Turkovac aşısı yüzde 100 tesirli. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 aktif olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bununla ilgili şu anda tam bir data olmadığı için onu söyleyemiyorum.” sözlerini kullandı.

“Daha evvelki senelerda da salgın hastalıklar çıktı, bunlar genelde 8-10 yıllık dilimler içerisinde çıktı. Önümüzdeki 8 yıl içerisinde yenidenen bu biçimde bir virüs kelam konusu olabilir mi?” sorusu üzerine Özdarendeli, şunları kaydetti:

“BU CİNS PANDEMİLERİN OLMA MÜMKÜNLÜĞÜ ÇOK YÜKSEK”

“Olabilir tabi. Domuz gribi salgını vardı, Ebola salgını vardı Afrika kıtasında. Bunların hepsi viral kökenli. Maalesef dünyadaki yanlış siyasetlerle ekolojik istikrarda bozulmalar oldu. Bu yüzden tabiattaki canlılar, bilhassa yaban hayatıyla insanların biraz daha iç içe girmesiyle yaban hayatıyla epeyce daha yakın olan toplumlarda aslına bakarsan zorunluluktan bu hastalıklar çıkıyor.

Bir coğrafyadan bir coğrafyaya epey rahat gittiğimiz bir çağ. Bu niçinle bir yerde çıkan bir olay yalnızca orayla sonlu kalmıyor ve bütün dünyaya yayılıyor. O yüzden bundan daha sonraki süreçlerde de bu çeşit pandemilerin olma mümkünlüğü çok yüksek.”

“SINOVAC İLE TURKOVAC İNAKTİF AŞI”

Turkovac ile öbür aşıları karşılaştıran Özdarendeli, “Sinovac ile Turkovac aşışı, aşı platformu olarak tıpkı platforma üretilen aşılar. Bunlar inaktif aşılar. Bunların bilgileri ondan sonrasında bilimsel olarak karşılaştırılacaktır. Avantajları, dezavantajları ortaya çıkarılacaktır. BioNTech aşısı mRNA tabanlı bir aşı. Birinci sefer dünyada uygulanan bir aşı.

Birinci datalar yan tesir noktasında sorunsuz gözüküyor. Bu yeni kuşak aşıların uzun vadedeki tesirleri ortaya çıkacaktır fakat şu ana kadar bütün aşılarda kısmi olarak epeyce az yan tesirler olup, çok tesirli. Pandeminin denetiminde de çok tesirli üzere gözüküyor. Hem inaktif aşılar birebir vakitte yeni nesil Kovid-19 aşıları.”
değerlendirmesinde bulundu.

Özdarendeli, okullarda artık örgün eğitime geçilmesinin koşul olduğunu ve bunun kesinlikle yapılması gerektiğini lisana getirdi.

“DAHA FAZLA VAKİT KAYBETMEMEK LAZIM”

Çevrim içi eğitim ile örgün eğitim içinde hayli önemli farklar olduğuna dikkati çeken Özdarendeli, “Bu aşılama ile, eylül ayında inanıyorum ki hem üniversiteler birebir vakitte birinci ve orta dereceli okulların açılması kelam konusu. Hatta aşılama yaşının 12-15 ortasına düşürülmesi kelam konusu. aslına bakarsan 1,5 yıl üzere değerli bir vakit kaybedildi. Bu nesil için daha fazla vakit kaybetmemek lazım.” dedi.

Özdarendeli, şöyleki devam etti:

“TOPLUM YÜZDE 70’İN ÜZERİNDE AŞILANDIĞI TAKDİRDE…”

“Şu anda dünyada milyarlarca doz aşı üretildi, insanlara uygulandı. Tamam, devam ediyor. Aşılanan insanlarda hastaneye yatış ya da ağır bakım süreçleri epeyce daha oran olarak düştü ancak aşılanmayanlar ya da tam doz aşısını yaptırmayanlar, onların da bu ağır bakım süreçleri, hastaneye yatış süreçleri devam ediyor. O yüzden toplum yüzde 70’in üzerinde aşılandığı takdirde bu pandemi vakit içinde ortadan kaybolacaktır.”

AŞININ ÇIKACAĞI TARİHE AİT KONUŞTU

Özdarendeli, aşının çıkacağı tarihe ait de “Faz-3 etabında muhakkak bir istatistiğe ulaşmak lazım. hem de makul aşılanan ve aşılanmayan kümeler içindeki farkın makul bir oranda yakalanması lazım. O oran yakalanana kadar devam edecek. hem de Faz-3 tüm çalışmalarının yalnızca ülkemizde değil, birkaç yurt dışı merkezli de yapılması düşünülüyor lakin ben yıl sonuna kadar olacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.