TURKOVAC’ın geliştiricisi Aykut Özdarendeli: Tüm dünyaya şifa olacak

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,408
0
1
Tüm dünyayı saran koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında birfazlaca ülke koronavirüs aşısı üretti.

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de birinci koronavirüs olayının görülmesiyle birlikte üretimine başlanan yerli aşı da, acil kullanım onayının akabinde birinci sevkiyatını gerçekleştirdi.

Yerli aşı TURKOVAC’ın geliştiricisi Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşıya yönelik olumlu iletiler verdi.

SERİ ÜRETİM TESİSİNDE İNCELEME YAPTI

Yakın vakitte seri üretime geçecek olan TURKOVAC’ın her gün üzerine koyarak devam edeceğine inancını aktaran Özdarendeli, TURKOVAC aşısının seri üretiminin yapıldığı Şanlıurfa’daki tesiste incelemede bulundu.

AŞININ KISSASINI ANLATTI

Türkiye’de birinci koronavirüs olaylarının 11 Mart 2020’de görüldüğünü hatırlatan Özdarendeli, birinci vakit içinderda virüsü izole ederek çalışmalara başladıklarını söylemiş oldu.

Özdarendeli, sonrasındasındaki süreçte ise ağır bir çalışmayı üniversite, sanayi ve kamu iş birliği ve akademisyen arkadaşlarının dayanağıyla gerçekleştirdiklerini lisana getirdi.

“TÜM DÜNYAYA ŞİFA OLACAK”

Aşının kullanım onayı almasının bütün emek ve uğraşlarına değdiğini vurgulayan Özdarendeli, “Onayın alınmasından dolayı epey memnunuz, çok uzun ve şiddetli bir müddetçten geçtik. Bu kamunun yaptığı kıymetli bir muvaffakiyettir. TURKOVAC aşısının acil kullanım onayıyla bir arada yaygın olarak üretilecek, yalnızca ülkemize değil dünyaya insanlara şifa olacaktır diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Özdarendeli, pandemi sürecinin hala devem ettiğini ötürüsıyla kendilerinin de çalışmalarını ağır bir biçimde sürdürmeye devam ettiğini söylemiş oldu.

KADEME ETAP GÜVENİLİRLİK ÇALIŞMALARI

Akademik mesleğinde inaktif aşılarla ilgili ayrıntılı çalışmalarının bulunduğunu da aktaran Özdarendeli, şu biçimde konuştu:

“Klinik kademelerde, deney hayvanlarında aşının aktifliğini ve inançlı olduğunu, epey taraflı çalışmalarımızla ortaya koyduk. çabucak sonrasında Faz-1 çalışmaları Kasım 2020’de başladı, güvenlik pek kıymetliydi faz-1’de. Faz-1 çalışmaları 2021 Ocak sonunda bitti ve şubat ayında Faz-2 çalışmaları başladı ve onu da nisan ayında bitirdik ve çok tesirli, hoş sonuçlar elde ettik. Akabinde da TUSEB’in Sıhhat Bakanlığı ile bir arada yürüttüğü Faz-3 çalışmaları hazirandan bu yana devam ediyor. Bu noktada elde edilen datalar sonucunda otoritelere başvurularak TURKOVAC aşısının acil kullanım onayı aldı.”

“KAPASİTE YÜKSELİR”

Türkiye’nin seri üretimle kıymetli bir kademeyi geçtiğine inandığını aktaran Özdarendeli, şunları kaydetti:

“Seri üretim yapılırken de bir daha üretimin daha fazla ölçüde yapılması, optimizasyon çalışmaları devam edecek, varyantlar çıkıyor, aşının bu varyantlara karşı aktifliğine yönelik bir daha laboratuvar çalışmalarına da devam etmek lazım. Bu cins çalışmalar aşının kendisini daha da uygun üretilmesi ve daha tesirli olması açısından da optimizasyon çalışmaları esasen bütün aşılarda devamlı olarak bilimsel manada devam edecek. Yakın vakitte seri üretimin çok yüksek kapasiteyle, her gün üzerine koyarak devam edeceğine inanıyorum.”