Ulusal sportmen Uğur Yumuk, yüzmeden daha sonra halterde de tezli

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Yalova Devlet Hastanesi Bilgi Süreç Kısmı’nda çalışan, evli ve bir kız çocuk babası Uğur Yumuk, yüzmede elde ettiği muvaffakiyetleri bu kere para halter branşında sürdürüyor.

15 yaşında sporla ile tanışan 34 yaşındaki ulusal sportmen, Siirt’te yüzmeye başladıktan daha sonra İstanbul’da spor hayatını sürdürdü.

Yüzmede, Akdeniz Oyunları’nda üçüncülüğü bulunan Yumuk, bu branşta toplamda 4 memleketler arası turnuvada 2 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etti. Türkiye şampiyonalarında 14 birinciliği, 8 de ikinciliği olan başarılı atlet, artık bu başarısına para halterde devam ediyor.

Yalova’da yüzme için havuz bulamayınca haltere başladı

İHA’nın haberine bakılırsa, yüzmede 2011 yılında ABD’deki bir turnuvaya davet üzerine giden Yumuk, burada 3 altın madalya aldı. Amerika’daki fizyoterapistlerin muayenesinde ulusal atlete halter branşına daha yatkın olduğu söylendi.

daha sonrasında Türkiye’ye dönen ve 2012 yılında ailesiyle Yalova’ya taşınan Yumuk, kentte havuzun olmaması niçiniyle yüzmeden 2 yıl uzak kaldığını belirterek, “2 yıl boyunca yüzemedim.Bırakma noktasına geldim esasen. 2 yıl daha sonra kapalı yüzme havuzu yapıldığında Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü ile görüştüğümde benim için uygun bir saat ve kulvar verilemeyeceği söylendi, ayarlanamadı yani. Ben de 2014 yılında halter branşına başladım” dedi.

Hevesi kırıldı spora 3 yıl orta verdi

2015 yılında para halterde katıldığı Türkiye şampiyonasında sıfır çekmesi daha sonrasında spora orta veren Yumuk, “Hevesim kırılmıştı. Yüzmeyi de imkansızlıklar yüzünden yapmadım. 2018 yılında halter sporunu yapmaya yeniden karar verdim. Zira bir engellinin sporsuz hayata bağlanması biraz güç. Sporla bağdaşmasını düşünüyorum biraz ben. 2018’den daha sonra 2 yıl hazırlandım. Koronavirüs patlak verince orta vermek zorunda kaldım. 2 tane Türkiye şampiyonası geçirdim. 2019-2020 yılında Türkiye şampiyonu oldum para halterde. 2022 yılında bu kere ben koronavirüse yakalandım ve Türkiye şampiyonasına katılamayarak dünya şampiyonası kampına seçilemedim” diye konuştu.

Para halterde Avrupa ikinciliğine

Avrupa Şampiyonası’na katılmak için fitness eğitmeni kardeşi Mustafa Şahin Yumuk ile çalışmalara başlayan Uğur Yumuk, saatlerce hastanedeki işinde çalıştıktan daha sonra spor salonuna giderek ağır bir tempoda idman yaptı.

Milli para halterci çalışması kararında elde ettiği başarıyı şu biçimde anlattı:

“8’den 5’e kadar çalıştıktan daha sonra akşam 3 saat de spor yapıyorum. Gece konuta gittiğimde saat 11.00 oluyordu. Geçen yıl mart ayında Türkiye şampiyonasında 175 kilo kaldırarak Türkiye şampiyonu oldum ve ulusal gruba seçildim. Haziran ayında ulusal kadro kampına alındım. 4 ay boyunca ulusal grup kampında çalıştık. 28 eylülde 174 kilo kaldırarak 72 kiloda Avrupa ikincisi oldum.”

Hedef dünya ve olimpiyat şampiyonluğu

Halterdeki birinci memleketler arası müsabakada muvaffakiyet ile dönmesinin gayesinin büyüttüğünü anlatan Yumuk, kendisine yönelik de beklentileri arttırdığını tabir etti.

Haziran 2023’te dünya şampiyonasına hazırlandığını söz eden başarılı atlet, “Dünya olimpiyat sıralamasında yaklaşık 400 sportmen ortasında birinci 10 ortasındayım. Olimpiyata gitme hakkı alan atletler içindeyım. Dünya şampiyonasında birinci 3’e girmeyi hedefliyoruz. 6 ay hazırlanma sürecimiz var. Bu 6 ay hem iş hem sporu birebir anda yapacağız maalesef lakin yapacağız bir biçimde. Dünya şampiyonasında birinci üçe girme maksadım var. daha sonrasında da aslına bakarsan en büyük hayalim olimpiyat. Olimpiyatlara katılarak oradan madalya getirmek istiyorum” diye konuştu.

Ağabebir daha antrenörlük yapan Mustafa Şahin Yumuk ise daha düzgün kurallarda daha güzel muvaffakiyetler elde edilebileceğini söylemiş oldu.