“Üzgünüm anne, şimdi değişmek istiyorum”: Catanzaro'daki çocuk ıslahevinde af dilemek için rap de yapıyorlar

AIM

New member
27 Şub 2022
788
0
0
Suçluluk duygusu, utanç, yapılmayanlardan duyulan pişmanlık, hiç dinlemediğimiz tavsiyeler, en yakınlarımıza dayatılan acı. “İşlediğim suçlardan dolayı annemden hiçbir zaman özür dileyememiştim” diyor Davut – ne tutuklanma anında, ne duruşmada, ne de röportajlarda.” Ardından, Catanzaro çocuk ceza evindeki haftalık atölye çalışması olan rap geldi; bu atölye onu iyi bilinen bir dile ve içeride kalanları paylaşmanın bir aracına dönüştürdü ve yeniden inşa sürecinde bir engel olma riskini taşıyor.

“Annemden özür dilemek için şarkı yazdım”

Davide, daha doğrusu Davo – bu onun sahne adı – Kuzey'den geliyor. Ve o çabuk tökezleyen bir çocuktu. “Yanlış yerlere gittim, sadece bok yapmak için dışarı çıktım – diyor yazısında – eve kesiklerle geldim”. Soruşturuluyor, tutuklanıyor, mahkum ediliyor ve annesine – açıklıyor – çocuktan gence tüm İtalya'yı dolaştırıyor, bu yüzden ona “Sana en çirkin yerler için bilet aldım” şarkısını söylüyor. Ve ancak müzik sayesinde bundan ve sebep olduğu tüm endişelerden, endişelerden, acılardan dolayı ondan özür dilemenin bir yolunu buldu; artık yolculuğunun neredeyse sonuna geldiğine göre her şeyin farklı olacağına, bir başkasına ihtiyacı olduğuna dair ona söz verdi. gerçek bir iş, temiz bir hayat kazanmak, kaybedilen zamanı telafi etmek. “Her video görüşmesinde ondan özür dilemeyi düşünüyorum ama yapamıyorum” dedi. “Ben de bir şarkı yazdım, böylece dinleyebilirsin.”

Kento: “Müzik her şeyin mümkün olduğu bir alan”

Aklından geçenleri, en mahrem düşüncelerini, bunların kırılgan olduğunu ortaya çıkaran şeyleri şiirlerle anlatmayı öğrenen tek kişi o değil. “Başka bir adam da buna benzer bir parça üzerinde çalıştı. Müzik her şeyin mümkün olduğu bir alan” diyor Kentoyüzyıla Francesco CarloTanınmış rapçi ve müzik laboratuvarının koordinatörü Kalıcı Kültür Başkanlığı derneğin kurduğu bir proje olan Catanzaro çocuk ceza infaz kurumunda CCO – Fırsat Olarak Kriz San Zeno Vakfı, Alta Mane Italia Vakfı ve Con il Sud Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Haftada iki kez operatörler, müzisyenler, ses mühendisleri, eğitimciler tarafından düzenlenen etkinliklerde Christian Zuin, Nancy Cassalia ve Giuseppe FazzariKento'nun koordinatörlüğünde IPM'in konuklarıyla buluşuyorlar, birlikte bireysel ama aynı zamanda kolektif bir yol geliştiriyorlar. “Yargıçların önünde tek kelime etmeyen çocuklarla tanıştım, onlar sağlam insanlardı. Daha sonra onlara bir kalem ve bir parça kağıt verin ve içlerindeki şeyi paylaşmalarını ve güzel şeylere dönüştürmelerini izleyin.” Şehirdeki pek çok kişi gibi aslen Reggio Calabria'dan olan Kento, kendi yaşındaki diğerlerinin tökezlediğini, raydan çıktığını, bozulduğunu gördü. “Hapishanedeki her çocuk toplumun başarısızlığıdır” diye açıklıyor. Bu nedenle bir süredir IPM'lerde çalışıyor, “en son mevzuat değişikliklerinden sonra giderek daha fazla dolu” ve bu duruma düşenlere bir fırsat vermeye çalışıyor. “Atölyeye başladığımızda bir grup çocuk benden hakemlere hakaret edecek bir metin yazmamı istedi. Kendi kendime düşündüm. 'Hadi başlayalım.' Peki'. Sonra olayın hangi yöne gidebileceğini, ne anlama geldiklerini tam olarak anlamaya karar verdim.”

“Çocuklar düşman olarak gördükleri kişilerle yüzleşecekleri bir platform buldular”

Bir şarkı yazmak, özellikle de çoğunu yazmak zaman alır, karşılaştırma yapmanız gerekir. Rapçi şöyle açıklıyor: “Metin geliştikçe parça onların bakış açısını anlatmanın, evet hatalı olduklarını ama düzeltilemez şeytanlar olmadıklarını söylemenin bir yolu haline geldi.” Sonra Noel resitali geldi, izleyiciler arasında şunlar da vardı: Savcılar, hakimler, polisler “tam da hakaret etmek istedikleri kişilerdi. Aralarında soğukkanlılıkla korkunç suçlar işlemiş olanların da bulunduğu çocuklar, sahneye çıkma fikriyle çok heyecanlandılar.” Kento, “Çocuklar aynı zamanda düşman olarak gördükleri kişilerle yüzleşmek için bir platform da buldular” diyor. Rapçi için bu, projenin çocukların büyümesine, gerçekten sorgulamaya nasıl yardımcı olabileceğinin birçok örneğinden biri. Hayatlarının gidişatını değiştirmeye karar verirler.Çocuklar gözaltında olduğu için kolay değil, kesinlikle dışarı çıkıp kayıt yapamıyorlar, kendilerini bir video klipte gösteremiyorlar ama öte yandan, eğer çok fazla iş olmazsa somut bir şey olursa buna inanmayı bırakırlar. “Çok çalışmalıyız – diyor rapçi – kayıt stüdyosunu içeriye getirdik”. Ve sonunda parçalar ortaya çıkıyor. Davo'nun “Üzgünüm Anne” şarkısının yapımcılığını Kozoo üstlendi. Ve kim bilir eğer bu bir yolculuğun başlangıcıysa.