13 yaşındaki Nilda, 15 zeka oyununu dijital uygulamaya dönüştürdü

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu 7. sınıfta okuyan ve Kartal Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Nilda İçmeli, salgın devrinde uzaktan eğitime geçildiği için BİLSEM’de dijital tasarım, oyun ve animasyon atölyelerinde tek ya da arkadaşlarıyla oynadığı analitik ve bilişsel yetenekleri geliştiren oyunlardan uzak kaldı.

OYUNLARI DİJİTAL DÜNYAYA AKTARMAYI PLANLADI

Bu süreçte kelam konusu oyunları dijital dünyaya aktarıp arkadaşlarıyla oynamak isteyen Nilda, fikrini BİLSEM’deki yöneticilerine açtıktan daha sonra uygulama için kolları sıvadı.

Dünya ve Türkiye’yle ilgili ayrıntıların olduğu, hikayeleştirilmiş biçimiyle dikkati çeken oyun için üniversite öğrencisi kuzeniyle bir yıl çalışan Nilda İçmeli, Android ve IOS marketlere girmek için merkezdeki öğretmenleriyle son güncellemeleri yapıyor.

HER DÜZEYİ BİLGİYE DAYALI ZEKA OYUNU

“Atlas Game”, her düzeyi bilgiye dayalı olduğu için tüm velilerin gönül rahatlığıyla çocuklarına oynatabileceği bir oyun olma özelliğini taşıyor.

Oyun, çocukların süratli ve analitik düşünme marifetlerini artırarak, dünya üstündeki ülkeleri gezip onlara ait bilgi almalarına imkan tanıyor.

Uygulama, tamamlandıktan daha sonra Android ve IOS marketlerde fiyatsız indirilebilecek.

“ARKADAŞLARIMLA OYNAYABİLMEK İÇİN YAPTIM”

6 yıldır BİLSEM öğrencisi olan Nilda, zeka oyunlarına ilgisini ve Atlas Game uygulamasının sürecini anlattı.

BİLSEM’deki en sevdiği dersin “Akıl oyunları dersi” olduğunu söyleyen Nilda, “Pandemide merkezden farklı kaldığımda en epey zeka oyunlarını özledim. Konutta kendi kendime oynasam da etkileşim olmadığı için hoşuma gitmiyordu. O periyotta aklıma burada oynadığımız oyunları birleştirip dijitale aktarmak fikri geldi. Fikrimi müdürüme anlattım, o da beğendi ve kuzenim İrem ablamla oyunu geliştirmeye başladık.” diye konuştu.

“PRATİK ZEKAYI GELİŞTİREN 15 FARKLI OYUN VAR”

“Oyunun ortasında pratik zekayı, analitik zekayı geliştirmeye yönelik 15 farklı oyun var. Oyunda beraberinde kültürel zenginliklere de yer vermeye çalıştık. Oynarken dünya ve Türkiye’den yerler var. Uzayla ve bilim insanlarıyla ilgili bilgiler var. Herkes için ilgi cazibeli bir oyun olacağını düşünüyorum.”

Oyunun tasarım ve yazılım kısmının bir yıl sürdüğünü kaydeden Nilda, Atlas Game oyununun biroldukca kişi tarafınca ilgi goreceğine emin olduğunu lisana getirdi.

BİLSEM, BİRÇOK PROJEYE DAYANAK VERDİ

Kartal Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı BİLSEM Müdürü İnanç Yıldız da oyunun kendilerini fazlaca mutlu ettiğini, BİLSEM’in benzeri biroldukça projeye de kaynaklık ettiğini anlattı.

Yıldız, Ulusal Eğitimi Bakanı Mahmut Özer’in Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı olduğu devirde yaklaşık 70 dijital tasarım, oyun ve animasyon atölyesi açıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“O periyotta biri de bizim kurumumuzda kuruldu. Atölyede bu biçim çalışmalarını yapılıp bu biçimde bir meyve almak bizi doğal ki memnun etti. Atlas Game ulusal ve milletlerarası paydaşlarımızdan olumlu dönüşler aldı. Nilda üzere öğrencilerimiz Bilim Sanat Merkezlerinde fazlaca fazla. Ülkemize olan katkıları da bizi epey memnun eder. İnşallah daha fazla projeyle Bilim Sanat Merkezleri daha fazla ismini duyuracak.”

BİLSEM HAKKINDA

Özel yetenekli, üstün zekalı öğrencilerin ferdî yeteneklerini en üst seviyede kullanmalarını sağlamak maksadıyla açılan BİLSEM, örgün eğitime takviye olmak için her vilayette bulunuyor.

Şiddetli imtihanların akabinde BİLSEM’de eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, 5 basamaklı bir eğitim programına alınıyor. Tüm programlar, öğretmenler tarafınca öğrenci merkezli olup öğrencilerin sorunlara farklı yaklaşım ve tahlil bulma hünerlerini geliştirecek stilde hazırlanıyor.

Programların uygulanmasında örgün eğitimden büsbütün farklı özel eğitim formül ve teknikleri, özel gereçler kullanılıyor. Okullarda proje tabanlı öğrenme modeliyle eğitim sağlanıyor ve öğrencilerin istenilen niteliklere uygun ürün/projeler gerçekleştirmeleri bekleniyor.