14 yaşındaki Verona, kalp masajıyla bir adamın hayatını kurtardı: “Bunun yapıldığını Doc dizisinde görmüştüm”

AIM

New member
27 Şub 2022
786
0
0
Adamın yere yığıldığını görünce hiç tereddüt etmedi. Ve bu yüzden Matteo Ridolfi, 14 yaşındayken meseleyi kendi eline aldı ve 65 yaşındaki bir çocuğa 15 dakika boyunca kalp masajı yaparak hayatını kurtardı.

Olay Pazar günü öğleden sonra Verona ilinin Colognola dei Colli bölgesinde meydana geldi. Matteo, bir futbol maçına arkadaşlarıyla katılmak için evden bisikletiyle ayrılmıştı ancak yolculuk sırasında asfaltta yatan adamı fark etti. Yanında ise 118'i arayan ancak şokta olduğu için müdahale edemeyen eşi de vardı. “Cep telefonunu elinden kaptım, kurtarıcılara nerede olduğumuzu söyledim ve ne yapabileceğimi sordum. Çocuk Corriere'e şöyle dedi: Bu noktada bana kalp masajını denememi söylediler. Ellerimi adamın göğüs kafesine yerleştirdim ve 118 yönüne göre baskı yapmaya başladım. Bunu 15 dakika boyunca yaptım. Ambulans ve ardından hava ambulansı gelene kadar hiç durmadım.”

Okulda ya da evde öğrendiği bir manevra değil, “Doktor dizisi. Önceki akşam kalp masajını izlemiştim ve telefondaki operatörlerin talimatlarını takip ederek taklit etmeye çalıştım” diye açıklıyor. Sonunda müdahalenin ilahi olduğu ortaya çıktı. 118 operatöre göre masaj olmasaydı adam hayatta kalamazdı. İlk tereddütü yendikten sonra, “Manevrayı iyi yapmak istedim. 14 yaşındaki çocuk, durup durumu kontrol altına almanın doğru olduğunu söylüyor. Bu 15 dakika içinde caddeden başka insanlar da geçti ama kimse bize yardım etmek için durmadı.”

Maça geldiğini gören arkadaşları, durumu anne ve babasına haber verince, endişelenen sahaya doğru yöneldi. “Annem ambulansı gördüğünde yaralananın ben olduğumdan ve onun yerine birinin hayatını kurtardığımdan korktu. İyi olduğumu öğrenince rahatladılar ve gurur duydular.”

Ambulansla hastaneye kaldırılan 65 yaşındaki genç, daha sonra iyileşti. Şimdi “anne-babam onun ailesiyle iletişime geçmeye çalışıyor. Onu arayıp nasıl hissettiğini ve her şeyden önce iyileşip iyileşmediğini öğrenmek istiyoruz ki bunu gerçekten umuyoruz” diye ekliyor çocuk. Kahramanca jestini kutlamak amacıyla önümüzdeki haftalarda belediye idaresi ve valilik 14 yaşındaki çocuğa bir ödül verecek.