ABD, Sudan’daki Amerikan büyükelçiliğini boşaltmak için askerlerini konumlandırıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
RAMSTEIN HAVA ÜSSÜ, Almanya – Pentagon, iki savaşan general arasındaki şiddetli çatışmanın başkentte koşulların hızla kötüleşmesine yol açtığı Sudan’daki ABD büyükelçiliği personelinin olası bir tahliyesine hazırlanmak için Afrika ülkesi Cibuti’ye daha fazla asker gönderiyor. iki memurda.

Üst düzey ABD’li yetkililer, ülkede olduğuna inanılan tahmini 19.000 Amerikan vatandaşı bir yana, büyükelçilik personelini ülkeden çekmenin kolay olmayacağını kabul ettiler. Başkent Hartum’daki uluslararası havaalanı, pisti çöpe atan enkaz halindeki uçaklarla ağır bombardımanın hedefi oldu. Sudan’ın hava sahası da kapalı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hartum havaalanındaki çatışmalar nedeniyle “şu anda ABD vatandaşlarının ABD hükümeti tarafından koordine edilen bir tahliyesini gerçekleştirmenin güvenli olmadığını” söyledi.

ABD’nin Cibuti’de bir üssü var ve oraya daha fazla asker göndermeye hazırlanıyor. Amerikan hamlesi, Perşembe günü Hartum’un merkezindeki savaş uçaklarının gün boyu süren çatışmalar dizisinin en korkunç saldırılarından biri olan bombardımanıyla Sudan’da çatışmaların yoğunlaşmasıyla geldi.

Perşembe günü, Afrika’nın üçüncü büyük ülkesi olan Sudan’ı kimin kontrol ettiği belli değildi. Yetkililerin rakamların hafife alındığını söylediği Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, çatışmalarda ölenlerin sayısı 330’a yükseldi ve yaklaşık 3.200 kişi de yaralandı.

General Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki Sudan ordusu ile Korgeneral Mohamed Hamdan liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri adlı paramiliter bir grup arasındaki çatışmalar, ülkenin sivil liderliğindeki bir demokrasiye geçişini alt üst etti.

Çatışmaların çoğu, yerleşim bölgeleri ve şehrin diğer tipik olarak yoğun bölgeleri dahil olmak üzere Hartum içinde ve çevresinde gerçekleşti. Pek çok bölge sakini, birçok hastane de dahil olmak üzere sivil altyapıyı vuran bombalama, silahlı çatışma ve keskin nişancı ateşinin ortasında evlerine saklandı.

Bir Avrupa büyükelçisi de dahil olmak üzere silahlı kişilerin evlere girip sivillere saldırdığına dair haberler vardı.

Norveç’in Sudan büyükelçisi Endre Stiansen Perşembe günü verdiği bir röportajda, Hartum havaalanına yapılan ve yakınlardaki konutunun duvarlarını defalarca sallayan saldırıları anlatırken, “Bu korkunç bir bombardıman” dedi.

“İlk defa korktum” diye ekledi. “Bu delilik.”

BM Genel Sekreteri António Guterres Perşembe günü, Müslümanların Ramazan Bayramı’nı anmak ve sivillerin kaçmasına ve tıbbi tedavi, yiyecek ve diğer temel ihtiyaçları almasına izin vermek için üç günlük bir ateşkes çağrısında bulundu. Guterres, BM personelinin aktif çatışma bölgelerinde evlerinde kilitli kalması nedeniyle insani yardım operasyonlarının “neredeyse imkansız” olduğunu söyledi.

Ancak Çarşamba günü ilan edilen ateşkes de dahil olmak üzere ateşkes yapılmadı. Bay Guterres, “çatışmanın tüm tarafları Müslüman olduğu için” bu girişimin başarılı olacağından emin olduğunu söyledi.

Pentagon sözcüsü Yarbay Phil Ventura yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, ABD Afrika Komutanlığı aracılığıyla Sudan’daki durumu izliyor ve çeşitli olasılıklar için ihtiyatlı planlamalar yürütüyor.” “Bunun bir parçası olarak, koşullar izin verirse ABD Büyükelçiliği personelinin Sudan’dan ayrılmasını sağlamak ve potansiyel olarak kolaylaştırmakla ilgili beklenmedik durumlar için bölgeye yakın ek kapasite konuşlandırıyoruz” dedi.

Patel Perşembe günü yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın büyükelçiliğiyle yakın temas halinde olduğunu ve bildiği kadarıyla ülkedeki tüm ABD diplomatlarının zarar görmediğini ve hesap vereceklerini söyledi. Diplomatların ve Amerikan vatandaşlarının olası tahliyeleri sorulduğunda, “tüm olasılıklar değerlendiriliyor” dedi.

Japonya, vatandaşlarının planlı tahliyesini ilan eden ilk ülke oldu. Ancak tahliyelerin duyurulması ve fiilen uygulanması iki farklı şeydir. Almanya’nın, kurtarma çalışmaları devam ederken iptal etmek için yalnızca üç uçak gönderdiği bildirildi.

Bay Patel, Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesini bu hafta başlarında yineledi Amerikan koruması devredeve Hartum’daki ABD Büyükelçiliğine gitmemelerini istedi.

Guterres gibi ABD’li diplomatların Pazar gününe kadar sürecek bir ateşkes için bastırdıklarını da sözlerine ekledi.

Kaos, 2003’te başlayan ve yıllarca süren soykırım saldırılarının en az 300.000 kişiyi öldürdüğü ve milyonlarca kişiyi yerinden ettiği batı Darfur bölgesi de dahil olmak üzere Sudan’ın diğer bölgelerine sıçradı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre, son günlerde 10.000 ila 20.000 kişi Darfur’dan kaçarak Çad’a girdi. Ajans Perşembe günü yaptığı açıklamada, mültecilerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu ve açık havada sığınacak yer aradıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler, diğerlerinin Güney Sudan’a ve Etiyopya ile Eritre arasındaki sınır bölgesine kaçtığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, personelinin evlerini terk etmesini neredeyse imkansız hale getirdiği için Sudan’daki insani yardım operasyonunun neredeyse tamamen durdurulduğunu söyledi. Depolarının, ofislerinin ve araçlarının yağmalanmaya ve saldırıya uğramaya devam ettiğini ve silahlı kişilerin insani yardım malzemesine el koyduğunu söyledi.

BM’nin Sudan’daki insani yardım koordinatörü Abdou Dieng, Sudan’dan gazetecilere telefonla verdiği brifingde, kamplardan yaklaşık 4.000 ton gıda malzemesine el konulduğunu söyledi.

Bay Dieng ayrıca Birleşmiş Milletler’in Cumartesi gününden bu yana kadın yardım çalışanlarına yönelik çok sayıda cinsel şiddet ve saldırı raporu aldığını ve bu raporları araştırdığını söyledi.

İnsani yardım kuruluşu İslami Yardım da çatışmalar nedeniyle Hartum, Darfur ve Kordofa’daki operasyonlarını askıya aldı. Grubun Sudan lideri Elsadig Elnour, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bu, Sudan halkı için üzücü bir yemindir ve şu anda kutlanacak bir şey yok. Birçok insan şiddet nedeniyle sevdiklerini kaybetti. Paraları bitiyor, dükkanlar kapanıyor ve yiyecek kıtlığı var.”

Bay Elnour, son 24 saatteki yoğun çatışmalar nedeniyle kendi ailesinin yakınlara yerleştiğini ve kaçma ihtimali olanların daha güvenli kırsal köylere ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Bayram için gerçek bir ateşkes olması için dua ediyoruz” dedi.

2020’de Sudan’ı teröre sponsor olan devlet listesinden çıkaran ABD, savaşın durdurulması için küresel çağrılara katıldı. Ancak birkaç ateşkes çöktüğünde, kaosun Sudan, Çad, Etiyopya ve Libya’da askerleri bulunan Mısır da dahil olmak üzere komşu ülkeleri de içine çekebileceğine dair korkular arttı.

Perşembe günü Sudanlı haber kaynakları, güçlerin Etiyopya güçlerinin bir asırdan fazla süredir tartışmalı olan bir tarım arazisi sınır bölgesi olan El Fashaga’ya düzenlediği saldırıyı durdurduğunu bildirdi.

Mısır, Sudan’daki askeri varlığının yalnızca eğitim amaçlı olduğunu söylüyor ve Sudan ordusunu desteklediğini reddediyor. Perşembe günü Mısır haber ajansları, ülkenin Sudan’daki tüm birliklerinin ya evlerine döndüğünü ya da Hartum’daki Mısır büyükelçiliğinde tutulduğunu bildirdi.

Afrika Birliği Perşembe günü Sudan’daki krizle ilgili sanal bir toplantı düzenledi. Orada bulunanlar arasında Arap Birliği başkanı ve Avrupa Birliği temsilcisi Sayın Guterres de vardı. Sudanlı savaşan tarafların hiçbir temsilcisi katılmadı.

helen cooper Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nden bildirilen, Elian Peltier Dakar, Senegal ve Farnaz Fassihi New York dan. Isabella Kwai Londra’dan katkıda bulunan raporlar, Declan Walsh Nairobi, Kenya ve Michael Croley Washington’dan.