ABD ve Avrupalı yetkililer Sudan’da saldırı altında

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Pazartesi günü Sudan’ın başkenti Hartum’da bir ABD diplomatik konvoyunun saldırıya uğradığını söyledi.

Bay Blinken Salı günü Japonya’nın Karuizawa kentinde 7. Grup toplantısına katıldığı bir basın toplantısında “Bütün insanlarımız güvende” dedi. Blinken, saldırının hâlâ soruşturulduğunu, ancak ilk raporların saldırganların Cumartesi günü başlayan çatışmalarda Sudan ordusuyla savaşan paramiliter grup Hızlı Destek Güçleri ile bağlantılı olabileceğini söyledi.

Blinken, “Bunu çok yakından ve çok dikkatli bir şekilde takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

ABD konvoyunun açıkça tanımlanabilmesini sağlayan diplomatik plakalar ve Amerikan bayrakları taşıdığını söyledi.

Güvenlik nedenleriyle isimlerini vermek istemeyen dört diplomatik yetkili, konvoyun Amerikalı yetkilileri şehirdeki evlerinden Hartum’un merkezindeki büyük bir Amerikan yerleşim bölgesine götürdüğünü söyledi. Yetkililer, konvoydaki bir zırhlı araca ateş açıldı, ancak yolculardan hiçbiri yaralanmadı.

Bileşik, 2006 Arap Birliği Zirvesi sırasında devlet başkanlarını barındırmak için Başkan Omar Hassan al-Bashir altında inşa edildi. Sıkı bir şekilde korunan yerleşke, son günlerde en şiddetli çatışmalara sahne olan Sudan’ın askeri karargahından yaklaşık bir buçuk mil uzakta.

Sudan’ın dört bir yanında, savaş uçakları başkentin etrafında dönerken ve Hartum’u sallayan silah sesleri ve patlamalarla savaşın dördüncü günü başladığında insanlar evlerine saklandı ve güvenliklerinden korktu. Normalde hedef alınmayan yabancı yetkililere yönelik şiddet, Hartum’daki güvenlik durumunun son günlerde ne kadar kötüleştiğini gösterdi.

İki Batılı yetkiliye göre, RSF üyeleri Pazartesi öğleden sonra Avrupa Birliği’nin Sudan Büyükelçisi Aidan O’Hara’ya Hartum’daki konutunda saldırdı. Bloğun üst düzey diplomatı Josep Borrell Fontelles, Twitter’da dedi saldırının “Viyana Sözleşmesinin ağır bir ihlalini” temsil ettiğini.

Yetkililer, İrlandalı Bay O’Hara’nın silahlı kişilerce içeri girip silah zoruyla tehdit edip para çaldığında yaralanmadığını söyledi. Yetkililer, saldırganların üniformalarından ve grubun çevredeki sokaklarda devriye gezdiği için teşhis edildiğini söyledi.