“Adalet Posta Kutum”: Vatandaşlar adalet sistemiyle güvenli ve kolay iletişim kurmalı

Oyseon

Member
6 Kas 2020
900
0
16
İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, vatandaşların yargıyla çevrimiçi olarak yasal açıdan güvenli ve şifreli bir şekilde iletişim kurabileceği yeni ve ücretsiz hizmet olan “Adalet Posta Kutum”u (MJP) hizmete sundu. MJP ile örneğin dijital davaların mahkemede yasal olarak açılması veya kira sözleşmeleri, ceza bildirimleri gibi belgelerin avukatlara güvenli bir şekilde iletilmesi mümkün olmalıdır. MJP’yi kullanabilmek için daha önce “BundID” olarak bilinen bir vatandaş yönetimi hesabı oluşturmuş olmanız gerekir.

Reklamcılık

Web sitesinde yer alan bilgilere göre MJP şu anda pilot işletmede ancak tüm temel işlevler zaten mevcut. Test aşamasında hizmet daha da geliştirilecek ve ek işlevlerle desteklenecektir. Federal Adalet Bakanı Marco, dijital yasal işlemlere katılımın önündeki engellerin şu ana kadar çok yüksek olduğunu, şimdi bunu vatandaşlar için kolaylaştırmak istediklerini söyledi.

Yüksek düzeyde güvene sahip BundID gereklidir

MJP için gereken BundID Eylül 2019’da sunuldu ve uzun vadede Almanya’daki dijital yönetim hizmetleri için merkezi kimlik çözümü olması amaçlanıyor. Çoğu federal eyalet şu anda buna katılıyor ancak Bavyera ile federal hükümet arasında tartışmalar var. Federal İçişleri Bakanlığı’na göre, Parental Allowance Digital ve BAföG Digital dahil olmak üzere şu anda tüm federal düzeylerde 100’den fazla çevrimiçi hizmet bağlı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Almanya’da 3,4 milyondan fazla kişinin kendileri için bir BundID oluşturduğunu açıkladı. Mart ayından itibaren öğrencilerin BundID ile yalnızca 200 sabit enerji fiyatı ücretinin ödenmesi için çevrimiçi başvuruda bulunabilmesi, büyük olasılıkla önemli bir büyümeye neden olmuş olabilir. Süreç, büyük teknik sorunlarla çok inişli çıkışlı bir başlangıç yaptı ve insanların BundID’yi kurmaya “zorlandığı” için önceden eleştirilere neden oldu.

Bir BundID oluşturmak için bir kullanıcı adı ve parolaya, daha yüksek düzeyde koruma için elektronik kimlik kanıtına (eID) sahip bir kimlik kartına, bir kimlik uygulamasına veya benzer bir çevrimiçi kimlik işlevine ihtiyacınız vardır. Alternatif olarak Elster sertifikasının kullanılması da mümkündür. Kendinizi yalnızca kullanıcı adı ve parolayla sınırlarsanız, bazıları daha yüksek düzeyde koruma gerektirdiğinden tüm yönetim hizmetleri kullanılamaz. MJP durumunda, SSS’ye göre “yüksek” güven düzeyi gereklidir; bu, bir kimlik kartı ve bir kimlik kartı uygulamasıyla BundID kurulumu gerektirir.

(akşam)

Haberin Sonu