Ağır bakımdaki genç hastaların yüzde 100’ü aşısız

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,416
0
1
Koronavirüs olayları artmaya devam ederken, hastanelerde tedavi bakılırsan genç hastaların sayısı da yükselmeye başladı. Son periyotta yaz mevsimiyle birlikte Kovid-19 önlemlerine uyulmaması ve halkın bir kesitinin aşıya karşı olumsuz tavrı, günlük hadiselerin artmasına yol açarken, ağır bakıma yatan hastaların büyük kısmı da ergenlerden oluşmaya başladı.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kovid-19 Ağır Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Özcan, ağır bakımda tedavi nazarann hastaların yaş ortalamasının giderek düştüğünü belirtip, ağır bakıma yatan genç hastaların yüzde 100’ünün aşısız olduğunu söylemiş oldu.

“SON 2 AYDA GENÇ HASTA ARTTI”

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kovid-19 Ağır Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Özcan, 3 ay öncesinde ağır bakım doluluk oranı yüzde 40’lar düzeyindeyken, haziran ayından itibaren olay sayısının artmasıyla yine yüzde 100’e ulaştığını söylemiş oldu. Özcan, “6 ay öncesine göre en büyük farkı ağır bakıma yatan bireylerin yaş ortalamasında görüyoruz. Çok bariz biçimde genç hastalarımız var ağır bakımda yatan. Evvelce 65 yaş ve üzerini ağır bakıma kabul ederken bilhassa son 2 ay ortasında genç hastaları kabul ettik. Bizim geçen ay 2 tane 18 yaşında ağır bakım tedavisi gerektiren hastamız oldu. Şu anda da yüklü olarak 30-40 yaş civarında hastaları kabul ediyoruz ve bu hastaların da yüzde 100’ünün aşısız olduğunu söyleyebilirim. niye aşısız olduklarını sorduğumuzda da aslında hiç birinin net bir sebebi yok. Yalnızca ‘Olumsuz şeyler duyduk’, ‘Komşu o denli dedi’, ‘Bir yerde bir şey okudum’ üzere hiç bir desteği yok aslında aşı olmamalarının.” dedi.

Prof. Dr. Özcan, bugüne kadar ağır bakıma 18 yaşında hiç hasta almadıklarını vurgulayarak, “Tabi virüs birinci başladığı günkü üzere değil. vakit içinde hastalığa da alışıyoruz. ‘Koronavirüs’ sözüne ‘Kovid-19’ sözüne alışıyoruz ve bundan dolayı da hafifçee mi alınıyor, bilemiyorum lakin virüs kendini değiştiriyor ve artık gençleri de önemli biçimde etkiliyor. Ağır bakıma yatan genç hastaların yüzde 100’ü aşısız, diyebilirim. Buraya yatıp aşılı olan yaşlı hastalarımız da oluyor lakin bunların birçok ileri yaş hastalar ve sıklıkla ek hastalığı olan hastalar oluyor. Yani aşı aslında yaşlıları da önemli manada koruyor lakin ek hastalık eklendikçe ağır bakım gereksinimi o hastalarda da artıyor. Bizim ağır bakıma kabul ettiklerimizden gördüğümüz genç hastaların yüzde 100’ü aşısız olanlar.” diye konuştu.

“AŞI OLMADIKLARI İÇİN PİŞMANLAR”

Prof. Dr. Özcan, şu an ağır bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının 42 olduğunu belirtip, “Şu anda burada yatan en genç 30’lu yaşlarında iki hastamız bulunuyor. Biri 31 yaşında başkası ise 33 yaşında. Bunlar genç hastalar. hiç bir ek hastalıkları yok. Kullandıkları hiç bir ilaç yok fakat şu anda bir tanesi yapay teneffüs aygıtına bağlı; yüzüstü durum dediğimiz özel konum ile akciğerini düzeltmek için tedavisine devam ediyoruz. Öteki hastamız da maalesef daha ağır durumda. Yapay akciğer olarak isimlendirebileceğimiz ECMO tedavisini uyguladığımız en ağır tablodaki hastamız. Burada aşısız olup yatan genç hastalarımıza hem fazlaca şaşırıyorum hem epeyce üzülüyorum. Aslında buraya yattıktan daha sonra kendileri de üzülüyorlar. Aşı olmadıkları için pişmanlar.” dedi.

Prof. Dr. Ayşe Özcan, gençlere aşı olmaları davetinde bulunarak, “Gençlerin aşı olmamalarına dair hiç bir açıklamaları yok aslında. Pişmanlıklarını katiyetle yüzlerinde görüyoruz. ‘niçin olmadığımı bilmiyorum’, ‘Keşke olsaydım’, ‘Bunları yaşayacağımı bilseydim katiyen aşı olurdum’ diyorlar. Birtakımı komşusundan etkilenmiş. Birtakımı internette okuduğu birtakım yanlış bilgilerden, yanlış yönlendirmelerden etkilenmiş ve aşı olmayı ertelemiş. Şu durumda aşı olmayı erteleyemeyiz. Salgın epeyce önemli bir biçimde tekrar etkinleşti. Genç hastalarda ağır bakım hasta sayıları da arttı. Aşı olmayı asla ertelemeyi düşünmeden ve Sıhhat Bakanlığı da her yaş kümesine bu aşı imkanını sunmuşken bunu kesinlikle süratle kıymetlendirmek lazım.” diye konuştu.