Apartheid ile mücadeleye yardım eden diplomat Bruce Haigh 77 yaşında öldü

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
Güney Afrika’daki apartheid karşıtı figürleri gizlice desteklemek için mesleğinin protokollerini bir kenara bırakan Avustralyalı diplomat Bruce Haigh, Cry Freedom filminde resmedilen yasaklı gazete editörü de dahil, 7 Nisan’da Avustralya’da öldü. 77 yaşındaydı.

Kız kardeşi Christina Henderson, Avustralyalı haber kaynaklarına, erkek kardeşinin kanser durumu kötüleştiği için Laos’tan tahliye edildiğini söyledi. Sidney’in güneyindeki Wollongong’daki bir hastanede öldüğünü söyledi.

Yıllar boyunca, Bay Haigh çeşitli şekillerde çiftlik işçisi olarak çalıştı (Avustralya koyun ve sığır çiftliklerinde jackeroo olarak bilinir), bir petrol platformunda çalışan bir işçi; Vietnam’da bir Avustralya Ordusu askeri, bir diplomat, bir mülteci savunucusu ve Avustralya’nın güvenlik ve savunma politikalarında aşırı Amerikan etkisi olduğunu düşündüğü şeyi kınayan bir köşe yazarı ve yayıncı.

Ancak, ezilenlere ve ezilen olarak gördüğü kişilere olan bağlılığının tanımlayıcı bir örneği, 1970’lerin sonlarında Pretoria’daki Avustralya Misyonunda ikinci sekreter rütbesiyle genç bir diplomat olarak görevlendirilmesi sırasında geldi.

Oraya 16 Haziran 1976’da Johannesburg yakınlarında beyaz azınlık yönetimine karşı kuşaklar boyunca bir protesto simgesi haline gelen geniş ve ırksal olarak ayrılmış bir topluluk olan Soweto’daki ayaklanmalardan kısa bir süre sonra geldi.

Kıdemli bir Güney Afrikalı gazeteci olan John Matisonn’a göre, Bay Haigh, bir hapishane hücresinde acımasızca dövüldükten sonra 1977’de polis nezaretinde ölen Siyahi Bilinç Hareketi’nin lideri Steve Biko ile tanışan ilk yabancı diplomattı. O sırada, Bay Biko, hükümete karşı çıkanları tecrit etmek ve susturmak için apartheid dönemi yasaları uyarınca yasaklanmış kişi ilan edilmişti.

Bay Biko, Bay Biko’nun ölümünün ardından ev siparişleri yasağı altına alınan ve Güney Afrika’dan Londra’ya sürgüne gitmeye karar veren The Daily Dispatch of East London’ın genel yayın yönetmeni Donald Woods ile arkadaş olmuştu. Bay Haigh yardım teklif etti ve otostopçu bir rahip kılığında sınırı ayrı ayrı geçen Bay Woods ile tanışmak için Güney Afrika ile çevrili bağımsız bir Afrika ülkesi olan Lesotho’ya gitti.

Lesotho’nun başkenti Maseru’ya gelen Bay Woods, karısı Wendy’yi beş çocuğuyla birlikte Güney Afrika’dan kaçması konusunda uyardı. Aile, Birleşmiş Milletler seyahat belgelerini kullanarak Botswana üzerinden Londra’ya uçtu.

Bu olaylar, Bay Woods’un Bay Biko ile ilişkisi hakkındaki yazılarına dayanan ve Richard Attenborough tarafından yönetilen 1987 yapımı Cry Freedom filminin anlatımını oluşturdu. Denzel Washington, Bay Biko’yu oynadı.

Bay Woods, 1980 otobiyografisi Soring for Trouble’ın 1987 tarihli bir güncellemesinde, Bay Haigh filmde “hikayeyi iki saatlik bir ekran raporuna yoğunlaştırmak için” bir gazeteci olarak tasvir edildi, diye yazmıştı.

Daha önce, 1977’nin sonlarında, Bay Haigh, Bay Woods’a bir konferans için Amerika Birleşik Devletleri’ne uçtuğu Johannesburg’daki havaalanına kadar eşlik etti.

Bay Haigh, Bay Woods’la vedalaşıp havaalanından ayrıldıktan sonra, güvenlik görevlileri gazetecinin uçağa binmesini engelledi ve ona artık yasak kişi olduğunu ve ev hapsinde olduğunu söyledi.

Apartheid yasaları uyarınca, yasaklanmış kişilerin sosyal toplantılara katılmasına veya aynı anda birden fazla kişiyle görüşmesine izin verilmedi. Diğer şeylerin yanı sıra, polise düzenli olarak rapor vermek zorunda kaldılar. Diğer yasaklı kişilerle yazmalarına, alıntı yapmalarına veya onlarla görüşmelerine izin verilmedi.

Güney Afrikalı bir haber ajansı olan çevrimiçi dergi Daily Maverick’te yazan Bay Matisonn’a göre, Bay Haigh daha sonra birkaç apartheid karşıtı aktivistin güvenlik polisinden kaçmasına yardım etti.

Diplomatik dokunulmazlığın korumasından yararlanan Bay Haigh, yıllar sonra Avustralyalı bir görüşmeciye şunları söyledi: ‘Mesajları Güney Afrika’nın her yerine taşıyabildim. Tecritte olan insanları buluşabilmeleri için bir yerden başka bir yere taşıyabildim. İnsanları sınırdan geçirebilirim.”

Bir noktada yetkililer, Bay Haigh’in Bay Biko’nun eski ortağı ve aktivist arkadaşı Mamphela Ramphele’nin evinde pijamasıyla görüldüğüne dair bir gazete haberi yerleştirdi. Cape Town ve Dünya Bankası başkanı. Bay Matisonn, Bay Haigh’in yanıtının hikayeyi bir şakayla geçiştirmek olduğunu söyledi: “Asla pijama giymem.”

Bruce Douglas Haigh, 6 Ağustos 1945’te Sidney, Avustralya’da doğdu. Ailesi daha sonra Perth’e taşındı. 1964’te, yerli halklar ve kültürlerle ilk kez karşılaştığı kuzeybatı Avustralya’nın Kimberley bölgesinde bir çiftlik işçisi olarak işe alınmak için binicilik becerilerini abarttı.

Yazar Julian Cribb tarafından bir blog yazısında “Farklı bir dil konuşan siyah insanlar vardı, birbirleriyle uyumluydular, çoğunluktaydılar” dediği aktarıldı. “Başka bir ülkedeymişim gibi hissettim. Ben … idim.”

Kız kardeşine ek olarak, eşi Jodie Burnstein tarafından hayatta kaldı; Libby Mosley ile ilk evliliğinden olan oğlu Robert; ve ikinci evliliğinden olan kızları Samantha ve Georgina. İlk evliliğinden olan diğer oğlu Angus, 2016 yılında öldü.

Vietnam Savaşı sırasında, Avustralya bir Amerikan müttefikiyken, bir Avustralya tank biriminde askerdi. Daha sonra Batı Avustralya Üniversitesi’nde tarih ve siyaset okudu ve Avustralya diplomatik servisine katıldı.

İlk görevi, Güney Afrika’ya gitmeden önce Pakistan’daydı ve faaliyetlerini her zaman kendi hükümetine açıklamadan muhalefet siyasetine daldı. Cribb, “Avustralya hükümeti, Donald ve ailesinin Güney Afrika’dan kaçmasına yardım etmedeki rolümden habersizdi” dedi.

Suudi Arabistan ve Endonezya’daki diğer diplomatik görevlere gitti ve 2007’de suikasta kurban gitmeden önce iki kez başbakan olan Benazir Butto ile arkadaş olduğu söylenen Pakistan’a geri döndü. Sri Lanka’ya kısa bir görev yaptıktan sonra 1995’te diplomatlıktan istifa etti. Birkaç yıl boyunca, sığınmacıların vakalarını inceleyen resmi bir organın üyesiydi.

Bay Haigh, 2000 yılında panelden ayrıldı ve ölümünden kısa bir süre öncesine kadar Avustralya Hükümeti politikasına karşı çıktı.

Yılın son makalelerinden birinde, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’yi “itibarını yitirmiş seleflerinin ayak izlerini inatla ve aptalca takip ettiğini” söyleyerek ABD ve İngiltere ile bir güvenlik anlaşması konusunda eleştirdi.