Apartheid'a karşı kamerasıyla mücadele eden 91 yaşındaki Peter Magubane hayatını kaybetti

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
385
0
16
Apartheid'in vahşetini ve şiddetini belgeleyen fotoğrafları dünya çapında beğeni toplayan ancak evinde dayak, hapis ve 586 gün üst üste hücre hapsi dahil cezalarla karşı karşıya kalan siyahi Güney Afrikalı fotoğrafçı Peter Magubane, Pazartesi günü hayatını kaybetti. 91 yaşındaydı.

Ölümü, Güney Afrika televizyon haber programlarına konuşan aile üyeleri tarafından doğrulandı. Daha fazla ayrıntı açıklanmadı.

Güney Afrika'nın apartheid döneminin ayrımcılığa maruz kalan kasabalarında siyah fotoğrafçıların karşılaştığı zorluklar ve tehlikeler o kadar büyüktü ki Bay Magubane, kamerasını içi boş ekmek somunlarının, boş süt kutularının ve hatta İncil'in içine sakladığını söylemekten hoşlanırdı. gizlice fotoğraf çekmesini sağlayan da buydu.

2015'te The Guardian'a “Başka bir hayat bulmak için ülkeyi terk etmek istemedim” dedi. “Kalıp kameramı silah olarak kullanarak savaşmak istedim.” Ama kimseyi öldürmek istemedim. Apartheid'ı öldürmek istedim.”

Hiçbir zaman görüntü yayınlamadığını veya insanların fotoğrafını çekmek için izin istemediğini söyledi. “Eğer biri rahatsız olduysa daha sonra özür dilerim” dedi, “ama resmi istiyorum.”

Ve kariyerinin başlarında fotoğrafçılığa öncelik vermeyi öğrendi. Bir defasında şöyle demişti: “Artık şok olmuyorum, fotoğraf çektiğimde duygusuz bir canavara dönüşüyorum.” Ancak görevimi tamamladıktan sonra etrafımı saran tehlikeleri, halkımın başına gelen trajedileri düşünüyorum.”

Ülkedeki şiddet, 1992 yılında, kendisi de fotoğrafçı olan ve o zamanlar 30'lu yaşlarının başında olan oğlu Charles'ın, genişleyen siyahi kasabası Soweto'da öldürülmesiyle büyük zarar gördü. Bay Magubane (mah-goo-BAHN-eh olarak telaffuz ediliyor) cinayetten Zulu pansiyon sakinlerini sorumlu tuttu.

“1950'lerden günümüze şiddeti anlattım” dedi. “Şimdi fark ettiğim gibi hiçbir zaman fark etmedim. Artık benim de kapıma çarptı.”

1960 yılında Sharpeville'de 69 silahsız protestocunun vurulması, 1960'ların başında Nelson Mandela ve diğer Afrika Ulusal Kongresi liderlerinin Rivonia davası ve 1976'da Soweto'daki lise öğrencisi ayaklanması da dahil olmak üzere Güney Afrika'nın birçok dönüm noktasının fotoğraflarını çekti. Ancak 2015 yılında Guardian tarafından en iyi fotoğrafını seçmesi istendiğinde, daha sakin bir fotoğrafı tercih etti.

1956 tarihli fotoğrafta bere ve önlük takan isimsiz siyah bir hizmetçi, “Yalnızca Avrupalılar” yazan bir bankta genç beyaz bir kızla ilgilenirken görülüyor.

Bu, bir dönemin dokunaklı bir tasviri ve hizmetçinin beyaz yükü kameraya anlaşılmaz bir şekilde bakarken üstesinden geliyor gibi göründüğü ırksal bölünmenin sembolü.

Magubane, The Guardian'a şunları söyledi: “'Yalnızca Avrupa'da'yı gördüğümde dikkatli ilerlemem gerektiğini biliyordum.” “Ama uzun bir lensim yoktu, bu yüzden yaklaşmam gerekiyordu. Ancak ne kadınla ne de çocukla etkileşime girmedim. Fotoğraf çekerken asla izin istemem. Etrafımda yüzlerce insanın katledildiği katliamların ortasında çalıştım, izin istenmiyor.”

Aynı dönemde Nelson Mandela ve o zamanki eşi Winnie Madikizela-Mandela ile arkadaş oldu. Bay Mandela, 1990 yılında 27 yıllık hapis cezasından serbest bırakıldıktan sonra, Bay Magubane, 1994 yılında Bay Mandela'nın Güney Afrika'nın ilk siyahi başkanı seçilene kadar dört yıl boyunca onun resmi fotoğrafçısı oldu.

Bay Magubane, ten rengi onlara ayrılmış ilçelere erişim sağlayan ancak beyaz polis memurlarının sert tepkilerine neden olan bir nesil siyah fotoğrafçılar arasında sıklıkla övülüyordu.

Bu fotoğrafçılar arasında, 1976 Soweto ayaklanmalarında ölen bir öğrenci olan Hector Pieterson'un fotoğrafı, ayaklanmanın ve onu körükleyen ırksal çatışmanın en güçlü fotoğraflarından biri haline gelen Alf Khumalo ve Sam Nzima da vardı.

Siyahi fotoğrafçılığın ilerlemesine yönelik itici gücün büyük bir kısmı, apartheid rejiminin suiistimallerini haber yapan Drum adlı bir dergi ve bu derginin Almanya doğumlu baş fotoğrafçısı Jürgen Schadeberg'den geldi. Bay Magubane dergiye katılma konusunda o kadar hevesliydi ki, 1954'te fotoğrafçılık bölümüne katılmadan önce şoför ve kurye olarak işe başladı.

Kendisini beyaz azınlık yönetimine son verme kampanyasının bir parçası olarak giderek daha fazla tanıtıyordu.

Kendisine çalışma, hatta fotoğrafının çekilmesi veya alıntı yapılma hakkının verilmediği sözde yasaklama emri kapsamındaki beş yıl da dahil olmak üzere yetkililerle pek çok karşılaşmanın ardından Bay Magubane, “kameramla ve tüm intikamıyla” Soweto isyanlarına katıldı. dedi.

“Fotoğraflarım sayesinde yaşananları tüm dünya gördü” dedi.

16 Haziran 1976'daki o gün Soweto'ya vardığında, 2014 yılında Güney Afrika'daki bir üniversite dinleyicisine “genç protestocular onların fotoğraflarını çekmemize izin vermedi” dedi.

Şöyle ekledi: “Onlara şunu söyledim: ‘Dinleyin, bu bir kavga; Belgesiz mücadele, kavga değildir. Bırakın bunu çeksinler, bırakın kavganızın fotoğraflarını çeksinler; o zaman kazanırsın.'”

Bir fotoğrafçı olarak rolü ne olursa olsun, bunun hayat kurtarmak için müdahale etmeyi engellemediğine inanıyordu.

1996 yılında Güney Afrika Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu huzurunda ifade verirken, 16 Haziran'da Soweto'da bir kalabalığın bir adamı arabasından sürüklemeye çalıştığını söyledi. “Fotoğraf çekmeyi hemen bıraktım, oraya gittim ve 'Bunun amacınıza hiçbir faydası olmayacak' dedim” dedi. “Neyse ki bu kalabalık dinledi; Beni dinlediler ve bu adam istediği yere gidebilirdi.”

Ayrıca, iki beyaz polis memurunun ateş açtığı “kötü şöhretli” yeşil bir arabanın dahil olduğu bir olayı da bildirdi.

Bay Magubane komisyona şunları söyledi: “Nerede ateş ediliyorsa, yardıma ihtiyacı olan biri varsa, ambulans görevlisi olurum, cesedi alır ve eğer kişi hâlâ hayattaysa hastaneye götürürdüm.”

“Bazen meslektaşlarım benim işim fotoğrafçılık olduğu için yardım etmenin doğru olup olmadığını bilmek istiyorlardı” diye devam etti, “ve eğer editörüm bana yardım etmememi söylerse – gerektiğinde yardım etmemeliyim – o zaman dedim editörüm cehenneme gidebilir.”

Peter Magubane, 18 Ocak 1932'de Johannesburg'un Vrededorp olarak bilinen karma ırk bölgesinde doğdu. Daha sonra tamamen beyaz olan ve Afrikaans'ta zafer anlamına gelen Triomf adını alan kozmopolit bir banliyö olan Sophiatown'da büyüdü.

Bay Magubane, 1978 tarihli bir makalesinde, beyaz müşterilere at arabasıyla sebze satan babası Isaac'in “zalimlerin dili olan Afrikaans'ı konuşan, 'renkli' özelliklere sahip uzun, ince bir adam” olduğunu yazmıştı. Ailesi hakkında halka açık konuştuğu birkaç seferden biriydi. Apartheid sözlüğünde “renkli”, karışık ırk anlamına geliyordu.

“Annem Welhemina Mbatha,” diye ekledi, “kendisiyle gurur duyan ve kimsenin onu rahatsız etmesine izin vermeyen simsiyah bir kadındı.”

Bay Magubane, ergenlik yıllarından bu yana, Güney Afrika'nın beyaz, siyah, “renkli” ve Hintli nüfuslarının sıkı bir şekilde ayrılmasının temelini oluşturan ırksal yasaların oluşturduğu yaygın bir ağ olan apartheid'in sürekli artan etkisi altında yaşıyordu. Bir defasında, apartheid yasalarının o kadar kısıtlayıcı olduğunu, siyah fotoğrafçıların beyaz meslektaşlarıyla karanlık odayı paylaşmasına izin verilmediğini söylemişti.

Fotoğrafçılığa olan ilgisi, babasının ona bir Kodak Box Brownie vermesiyle başladı, ancak ilk profesyonel görevinin (1955'te bir Afrika Ulusal Kongresi konferansını fotoğraflamak) babasının ödediği Japon yapımı Yashica kamerasıyla yapıldığını söylüyor.

Kariyeri, Gladys Nala ile olan ilk evliliğine mal oldu. Bayan Nala'nın düzensiz çalışma saatlerine ve ofiste uyuduğu uzun gecelere, eve dönmenin bir yolu olmadığı için itiraz ettiğini yazdı. “Bu yüzden kariyerim ve karım arasında seçim yapmak zorunda kaldım” diye yazdı.

1962'deki ikinci evliliği üç yıl sonra boşanmayla sonuçlandı. 2002'de üçüncü bir kadın kanserden öldü. Hayatta kalanlar arasında Fikile Magubane adında bir kızı ve bir torunu da var.

Protestolar yayıldıkça Bay Magubane'nin hapishanedeki çalışması dayak ve büyülerle kesintiye uğradı. Zaman zaman güvenlik polisi onu beş gün beş gece boyunca üç tuğlanın üzerinde ayakta tuttu. Drum'dan liberal bir gazete olan The Rand Daily Mail'e geçti ve siyah toplulukların apartheid'in ayrımcılık vizyonu altında sözde “anavatanlara” sınır dışı edilmesi nedeniyle artan sayıda zorla yer değiştirme vakasını bildirdi.

586 gün hücre hapsinde tutulduktan sonra 1970 yılında serbest bırakıldı, ancak yasaklı kişi ilan edildi. Kısıtlamanın şartları, aynı anda birden fazla kişiyle temas kurmasına izin verilmediği ve beş yıl boyunca bir okula veya gazete bürosuna girmesine izin verilmediği anlamına geliyordu.

1978 tarihli makalesinde Bay Magubane, “beş yıl boyunca hayalet olarak” yaşamanın etkilerini üzücü bir şekilde anlattı.

“Konuşacak kimse yoktu” dedi, “sevdiklerim bile fareler gibi kaçtı.”

Şöyle ekledi: “Gazete fotoğrafçısı olarak işim bitmişti. Bu, kariyerimin sonu anlamına geliyordu.”

Yasaklama sırasında bile 1971'de hapishaneye geri gönderildi ve 98 gün daha hücre hapsinde kaldı, ardından altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Görünüşte komünizm ve terörizmle mücadele etmek için tasarlanmış baskıcı yasalar altında tutulduğu süre boyunca, “Hiçbir zaman bir suçtan hüküm giymedim” dedi.

Soweto'da ayaklanma başlarken kendisi ve diğer siyahi gazeteciler bu kez 123 gün boyunca gözaltına alındı ve evi yakıldı. Ancak ayaklanmaya ilişkin görüntüleri, 1978'de Güney Afrika'da Time dergisindeki işi de dahil olmak üzere uluslararası tanınırlık kazandı. Daha sonra, 1980'lerin ortasında Bay Mandela'nın serbest bırakılmasına yol açan isyanları, protestoları ve olağanüstü halleri belgeledi.

Zamanla 17 kitap yayınladı, geniş çapta sergilendi ve 2010'daki prestijli Cornell Capa Sonsuzluk Ödülü de dahil olmak üzere yedi fahri derece ve çok sayıda ödül aldı.

Ancak daha sonraki yıllarda prostat kanseriyle mücadele ederken protestodan çok gün batımına odaklandı ve 2012'de Haber'a şunları söyledi: “Ölü insanlarla uğraşmaktan yoruldum. Şimdi gün batımları üzerinde çalışıyorum. Çok güzelsin. O kadar çok görüyorsunuz ki; Güzel kadınlarla tanışmak gibi.”