Atina Demokrasi Forumu: Afrika geleceğe umutla bakıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Bu makale, küresel sorunları tartışmak üzere geçen hafta Yunanistan’ın başkentinde uzmanları bir araya getiren Atina Demokrasi Forumu hakkındaki özel bir rapordan alınmıştır.

Moderatör: Steven Erlanger, Haberler’ın Avrupa diplomatik baş muhabiri

Katılımcı: Caroline Gaita, Genel Müdür, Mzalendo Trust; Moleskine Vakfı’nın kurucu ortağı ve genel müdürü Adama Sanneh; ve Namatai Kwekweza, WeLead’in Kurucusu ve Direktörü Güven

e“Gelecek 2050’ye Kadar Afrikalı” panelinden alıntılar düzenlendi ve özetlendi.

STEVEN ERLANGER Caroline, Afrika ile ilgili sizi en çok rahatsız eden genellemeler neler?

CAROLINE GAITA Öncelikle siz de gördünüz, biz bir ülke değiliz; Biz, bağımsızlığı tartışmalı iki ülke dahil 54 ülkeyiz. Yani toplam 56 ülke. Bizler farklıyız, farklı dilleriz, farklı kültürleriz, farklı dinleriz, farklı siyasi sistemleriz. Dolayısıyla demokrasimiz 54 ülkede farklı şekilde tanımlanıyor.

ERLANGER Bize bundan biraz daha bahsedebilir misiniz? Belki kendi ülken? Peki Afrika’nın geri kalanı için rol modellerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

GAİTA Ben Kenyalıyım ve Kenya gerçekten umudun kalelerinden biri oldu. Geçmişte karşılaştığımız bazı zorluklara rağmen süre sınırlamalarına saygı duyan, ilerici bir anayasaya sahip, kadınların ve gençlerin katılımına kararlı bir ülkeyiz. Bunun başarılabilir olup olmadığı veya başarıldığı biraz şüphelidir. Ama burada da: 54 ülkeye baktığınızda 40 yılı aşkın süredir iktidarda olan başkanlar var. Sekiz yılı aşkın süredir iktidarda olan ve yakın zamanda askeri darbelerle devrilenler de var. Ve hala bizim gibi başkaları da var. Yani bu gerçekten karışık bir çanta, değil mi? Kadınların lider olduğu ülkeler var.

Ruanda, geçmişteki zorluklarına rağmen dünyada en fazla kadın parlamenter sayısına sahip olan bir ülkeye örnek teşkil ediyor. O zaman güncel sorunlara, askeri darbelere baktığımızda bu sorunların neden birdenbire arttığını kendimize sormamız gerekiyor. Demokrasinin Afrika vatandaşları için nasıl işlediğine ve demokrasi aktörlerinin, demokrasinin Afrika kıtası için gerçekten olması gereken anlama gelmesini sağlamak için ne yapması gerektiğine dair ortaya çıkan başka soruların da olduğunu öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

ADAMA SANNAH Çünkü ben karışık biriyim -babam Senegal’den, Gambiya’dan geldi, annem ise İtalyan- çocukken her iki bakış açısına da sahiptim. Beni farklı şekillerde etkiledi. Bir yanda Afrika kıtasının tek bir hikayeye indirgenmesi – 2023’te bile kıta hakkında konuştuğumuzda dilinin bu kadar zayıf olması hala hayret verici. Ve çılgınca şeylerden biri de inanılmaz beyinlere sahip olmanız, özellikle de kendi alanlarında en iyi ifade sahibi insanlardan bazıları olan Batı’dan. Ve Afrika kıtasından bahsetmeye başladıkları an sanki istihbarat servisleri kapanmış gibi oluyor. Ve kendime soruyorum, kafada nasıl bir mekanizma çalışıyor? Kendini dünyanın merkeziymiş gibi hissettiren o kibir?

ERLANGER Bunun sömürgecilikten kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz? Ve demokratikleşme sorununu daha da ileriye taşımak için: Bunun aynı zamanda eski sömürgeci güçlerden bir ithalat olduğu hissine kapılıyor musunuz?

SANNAH Sömürge altyapısının, özellikle de kültürel alanda yeniden yapılandırılması sorunu son derece zor bir iştir. Çünkü Afrika kıtası her zaman başkalarının nesnesi olan bir alandır.

Ve ondan kurtulmak son derece zordur.

ERLANGER Namatai, kaç yaşındasın bilmiyorum ama sen bir Kofi Annan ödülü sahibisin, gençlerle çalışıyorsun ve onların liderliği üstlenmelerini sağlamaya çalışıyorsun. Onlar postkolonyal anlamda büyümüş bir nesil. Bu büyük bir fark yaratıyor mu?

NAMATAI KWEKWEZA Bu yıl 24 olacağım. Zimbabwe’de büyüdüm ve 1998’de doğdum. Ve 1997 gerçekten de düşüşün zirvesiydi. Dolayısıyla yeterli sanitasyonun olduğu, sadece insan hakları açısından gerekli olan temel şeylerin olduğu işleyen bir toplum görmedim.

Ve sanırım bir aktivist olarak benim için en önemli konuşma her zaman hükümete baskı yaptığımız ve onlardan bunu yapmasını talep ettiğimiz zamanlar olmuştur. Çoğu zaman her şey için Batı’yı suçladıkları bir pozisyon alıyorlar ve “Ah, Batı bize yaptırım uyguladı ve biz çok çirkin bir jeopolitik altyapının parçasıyız” diyorlar, ister mali ister siyasi olsun. Ve bir noktada bu neredeyse onların retoriğiymiş gibi geldi çünkü çok fazla yolsuzluk var. Kovid-19 fonlarının yağmalandığını kimse inkar edemez. Hastanelerimizin durumunu kimse inkar edemez. İfade özgürlüğünün olmayışından kaynaklanan sorunları kimse inkar edemez.

Ancak bu liderlerden bazılarının öne sürdüğü bazı argümanları dinlerseniz bunun doğru olduğunu görürsünüz. Ve Afrika vatandaşları olarak, özellikle de genç Afrikalılar olarak, aslında bir çıkmazda olduğumuzu düşünüyorum. Yani mesele suçu atamak ve suçu atamakla ilgili değil. “Siz yanılıyorsunuz, biz haklıyız” demiyor. Bu aslında Afrika’nın yerel halkları olarak bizlerin, aynı zamanda uluslararası sistem olarak nerede sorumluluk taşıdığımız konusunda eleştirel düşünmekle ilgili.

ERLANGER Kısaca söylemek gerekirse, bu liderlerin birçoğu sömürgeciliğe karşı savaşan kişilerdi. Kurtuluş savaşlarını kazandılar. Geçmişten gelen ve bir şekilde günümüzün birçok sorununu mazur göstermek için kullanılan bir liderlik duygusu var. Sizin nesliniz bunu özel bir yük olarak mı görüyor, yoksa bununla nasıl başa çıkıyorsunuz?

KWEKWEZA İddianın gerçek olduğunu söyleyeceğim. Ama bence ben insanlara her zaman pişmanlık duymadan pan-Afrikalı olduğumu söylüyorum. Daha sonra kurtuluş savaşlarının itici güçlerinden biri olan Pan-Afrikanizm ideolojisi ise insan onuru kavramının merkezileştirilmesi düşüncesidir. Bu Afrikalının onuru.

Eğer kurtarıcıysanız ve Afrikalılara aynı statünün verilmesini, sağlıklı olmalarını, beslenmelerini, eğitim görmelerini, nefes alma, dünyadaki diğer insanlar gibi olma ve yaşama fırsatlarına erişmelerini sağlamak için savaşa gidecekseniz Medeniyet, insan olarak tanınma onurunu hak ediyorsa ve siz buna doğrudan veya dolaylı olarak katılıyorsanız ve farkında olmadan bir Afrikalının sefaletine ve acı çekmesine yol açan mimari, altyapı ve sistemler yaratıyorsanız, bunu yapmaya kesinlikle hiçbir meşruiyetiniz yok demektir. Pan-Afrika rüyasının vaadi yaşamımız içinde yerine getirilmelidir.

Biz gençler mücadeleye devam edeceğiz. Yaşlı ve genç nesiller arasındaki gerilim de tam olarak budur.

GAİTAYani Afrika’da demokrasinin önündeki en büyük zorluk, demokrasinin vatandaşlar için işe yaramıyor gibi görünmesi. Vatandaşlar da şöyle diyor: “Bakın, demokrasinin işlemesini istiyoruz.” Bazı açılardan askeri müdahaleyi destekliyorlar ki bu kıta için iyi bir işaret değil. Dolayısıyla demokrasiye yönelik en büyük zorluğun, hükümetleri deviren askeri yöneticilerden çok, halkları için çalışmayan, demokratik olarak seçilmiş liderler olduğunu varsayıyoruz.

Namatai’nin bahsettiği geçmişle olan bağlantısı, yolsuzlukla olan bağlantısı, güvensizlik, artan hayat pahalılığı. Dolayısıyla demokrasinin işlemesi için, gerçekten tanımlamamız ve bunun vatandaşlara nasıl fayda sağladığını kendimize sormaya başlamamız gerekiyor.

Yani bu, halletmemiz gereken bir şey.

ERLANGER Adama, bu darbe dalgası bir şeye geçici bir tepki mi, yoksa daha çok geleceğin habercisi olarak mı görüyorsun?

SANNAH Demokrasi ilkesini açıkça ihlal eden bu darbelerden bazılarını gördüğümüzde bunların mevcut adaletsizliklerden kaynaklandığını göz ardı edemeyiz. Biliyorsunuz savaşta olan insanların bir kısmı belli nedenlerden dolayı savaştadır. Dolayısıyla, her şeyin bilgiye erişimle ilgili olduğu bilgi çağından, bilginin nasıl bilgiye dönüştürüleceğiyle ilgili olan bilgi toplumuna geçtiğimizi düşünüyorum. Artık dün bildiğimiz her şeyin yarın geçerliliğini yitireceğini biliyoruz. Şimdi şu soru ortaya çıkıyor: Bilgiyi dinamik olarak nasıl kullanabiliriz? Ve bu özellikle demokrasi alanında önemlidir. Çoklu kriz çağında yaşadığımıza kesinlikle inanıyorum ama en derin kriz dil krizidir.

GAİTA Bence kesinlikle haklısın. Bence değişen şey, artık sadece çok sayıda krizin olduğu bir dünyada değil, aynı zamanda çok sesin olduğu bir dünyada olmamızdır.