Batur: Konak’ın bir an evvelce kentsel dönüşüme gereksinimi var

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Batur: Konak’ın bir an evvelce kentsel dönüşüme gereksinimi var
Konak Belediye Meclisi, yılın birinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un idaresinde gerçekleşen ocak ayı birinci olağan oturumunu CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, Ak Parti Konak İlçe Lideri Mehmet Sait Başdaş, MHP Konak İlçe Lideri Yusuf Çoban ve Âlâ Parti Konak İlçe Lideri Coşkun Tatar da takip etti. Lider Batur’un yeni yıla yönelik temennileriyle başlayan görüşmede Sayıştay Başkanlığının yayımladığı Konak Belediyesi 2020 Yılı Sayıştay Kontrol Raporu da okundu. Konak’ın kentsel dönüşümünün gündeme geldiği oturumda, Lider Batur, Konak’ın kentsel dönüşüme gereksinimi olduğunu ve vakit kaybına tahammül olmadığını vurguladı.

“ZAMAN KAYBINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Kentsel dönüşüm planlarında emeği geçen kurullara, meclis üyelerine ve teknik gruba teşekkür eden Lider Batur, kentsel dönüşümde kaybedilecek vakit kalmadığına dikkat çekti. Konak’ta kentsel dönüşümünün bir an evvel yapılması gerektiğini tabir eden Öbür Batur, şöyleki konuştu:

“Beştepeler ve Gültepe imar planlarında tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ederim. İçtenlikle, bu planların ardında durdular. Gültepe’deki gidişatın bu noktaya gelmesinde ne Konak Belediyesi’nin ne de Konak Belediye Meclisi’nin dahili var. Bu net olarak görünüyor. Kent Plancıları Odasının itirazı daha sonrası yürütmeyi durdurma sonucu alındı. Biz de bir üst mahkemeye itirazımızı yaptık. Bir üst mahkeme de yürütmenin durdurulması tarafında karar verdi. Karar verirken de 25 binlik ile 5 binlik planlar içindeki uyumsuzluğu gösterdi. Artık, Büyükşehir Meclisine getiriyoruz. Teknik sorun ortadan kalkınca rastgele bir kahır kalmayacak. Biz, bu ortada uygulamasına dönük, düzenleme alanlarına uygun parselasyon planlarının ihalesini de yapmıştık. Yürütmeyi durdurma gelince, kanunen durdurduk. Bu planın sunumunda, tanıtımında odalara ayrıyeten sunum yaptık. Yazılı olarak da görüş, tenkit istedik. Mimarlar Odası birebir zamandameç hem yanıt verdi. Kent Plancıları Odası ise ne tenkit getirdi ne de karşılık verdi. Ancak askıya çıktığımızda itiraz ve mahkeme süreci oldu. Ben söylemekten çekinmiyorum. Buradaki kentsel dönüşüm için bir plan önerisi var ise ben uygulamaya hazırım. Bu meclis de hazır. Bir plan önerisi getirsinler, getirdikleri planı tartışalım. Lakin bizim yaptığımız planlardaki kadar yeşil alan, rekreasyon alanı, toplumsal donatı alanı olacak. İnsanları bir yerden bir yere götürmeden, yerinde dönüşüm olacak biçimde bir dönüşüm modelini getirsinler biz de uygulayalım. Bunu teklif ediyorum ancak bu biçimde bir şey yok. Bu kentin bir an evvelden dönüşüme muhtaçlığı var. Vakit kaybına tahammülümüz yok. Hızla, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Hem teknik arkadaşlarımız hem belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, bunun eforu içerisindeyiz.”

SAYIŞTAY RAPORU

Konak Belediye Meclisi ocak ayı toplantısında Konak Belediyesi 2020 Yılı Sayıştay Kontrol Raporu özeti okundu. 5393 Belediye Kanununa nazaran hazırlanan raporun Kontrol Görüşü kısmında, belediyenin tüm kıymetli taraflarıyla yanlışsız ve sağlam bilgi sunduğuna dair, “İzmir Konak Belediyesi’nin 2020 yılına ait üstte belirtilen ve kamu yönetimi tarafınca sunulan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, ‘Denetim Görüşünün Desteği Bulgular’ kısmında belirtilen hesap alanları hariç tüm kıymetli taraflarıyla yanlışsız ve sağlam bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” tabirleri yer aldı.