Biafran Hava Köprüsü için yardım toplayan rahip Dermot Doran 88 yaşında hayatını kaybetti.

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
385
0
16
Kargo uçağı güneydoğu Nijerya üzerinde alçaktan uçuyordu, ışıkları kapalı, telsizi kapalı, pilot rafineri fişeklerinin ışığında kıyı boyunca seyrediyordu. Pistte bir yerlerde karanlıktı. Pilot tekerleklerini düşürdü ve uçağı aşağı, görünüşe göre uzaya doğru yönlendirdi.

Yerde, bir grup çocuk uçağı sadece 75 fit genişliğinde ve 1200 fit uzunluğundaki küçük piste yönlendirmek için aniden çalılardan hafif sıra sıra gaz lambalarına koştu. Gemide 26 ton antibiyotik, un ve tuzlanmış balık ve Dermot Doran adında 34 yaşındaki İrlandalı bir rahip vardı.

Aralık 1968’di ve Nijerya bir iç savaşın ortasındaydı. Onlara karşı yaklaşık on yıl süren pogromlardan sonra, ülkenin güneydoğu eyaletlerindeki Igbo halkı ayrıldı ve bağımsız Biafra Cumhuriyeti’ni kurdu. Nijerya ordusu neredeyse anında saldırdı ve kısa süre sonra bölge çapında bir abluka uygulayarak 14 milyon insanı aç bıraktı.

Peder Doran, çatışmalar başladığında bölgede çalışan çoğu İrlandalı 1.000 rahip ve rahibeden biriydi. Bir gecede, eğitimci olarak barışı koruma rollerinden (Peder Doran bir lise müdürüydü) 20. yüzyılın en kötü insani krizlerinden birinde müdahale ekibine geçiş yaptılar.

Biafran Airlift, o zamanlar tarihin en büyük sivil seferberliği olan bölgeye toplamda 60.000 ton yardım malzemesi getirdi. Abluka nedeniyle 500.000 ila iki milyon arasında savaşçı olmayan kişi öldü – ancak hava ikmali nedeniyle tahminen bir milyon kişi daha hayatta kaldı.

Peder Doran sadece Biafra’ya giden birçok uçuşa eşlik etmekle kalmadı, aynı zamanda yardım malzemelerinin dağıtımını da koordine etti ve haber medyasıyla bilgi alışverişinde bulundu.Kredi…Cathy Doran hakkında

Peder Doran temel taşıydı. Biafra’ya gizlice girip çıktı, ilk uçakları gördü ve ilk pilotları tuttu. İlk yardım malzemelerini düzenlemek için New York’a gitti. Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen binlerce tonluk yardım malzemesinin o zamanlar Portekiz yönetimi altında olan Nijerya’nın güneyindeki bir ada olan Gabon ve Sao Tome’deki hava alanlarına taşınması için lojistiği tasarladı.

Oradan Biafra’ya giden uçakların çoğuna eşlik etti, erzak dağıtımını koordine etti, yerel halk ve diğer rahiplerle görüştü ve öğrendiklerini dünyayla paylaşmak için ayrıldı. Haber medyasını keskin bir şekilde kavradı ve CBS’den Harry Reasoner ve Biafra’daki deneyimi ona siyasi gerilim filmleri yazması için ilham veren BBC muhabiri Frederick Forsyth gibi kişilerle arkadaş oldu.

Peder Doran, ABD Senatosu önünde ifade verdi ve Kongre’de Biafra’nın önde gelen savunucularından biri haline gelen Senatör Edward M. Kennedy üzerinde kalıcı bir izlenim bıraktı.

Katolik Yardım Hizmetleri’nin emekli yabancı direktörü Frank Carlin, bir telefon görüşmesinde “Hiçbir şeyi yarı yolda bırakmadı,” dedi. “Her zaman programlama ve planlama yapıyordu, sonra geri dönüp hikayeyi anlatıyordu.”

Peder Doran, 19 Mayıs’ta Dublin’de öldü. 88 yaşındaydı. Yeğeni Cathy Doran, sebebin nadir görülen bir kan kanseri türü olan miyelodisplastik sendromlar olduğunu söyledi.

O sırada bir hastanedeki ölümü hakkında pek bir şey bildirilmedi.

Peder Doran, Spiritanlar olarak da bilinen bir Roma Katolik cemaati olan Kutsal Ruh Babalar’ın bir üyesi olarak atandıktan kısa bir süre sonra 1961’de Nijerya’ya geldi. Cemaat, Nijerya’da, özellikle İbo nüfusunun ağırlıklı olarak Hristiyan olduğu güneydoğuda uzun süredir güçlü bir varlığa sahip.

Daha önce gelişmekte olan ülkelerde çalışmıştı – birkaç yılını Trinidad’da öğretmenlik yaparak geçirdi – ama Nijerya’ya ve özellikle onu zengin hikaye anlatma gelenekleri ve İngiliz yönetimi altında yoğun acıların tarihi ile etkileyen Igbo kültürüne aşık oldu. .

Brendan Culleton ve Irina Maldea tarafından yönetilen bir 2018 belgeseli olan Biafra: Forgotten Mission için verdiği bir röportajda “Oraya gönderildim ve onlar benim halkım oldular” dedi.

Ablukanın etkileri, özellikle Nijerya’nın 1968’in başlarında petrol zengini Biafra sahilini ele geçirmesinden sonra, ani ve yıkıcı oldu. Biafrans, proteinlerinin çoğunu kurutulmuş balıktan aldı; Onsuz çocuklar, karınlarının şişmesine neden olan bir protein eksikliği olan kwashiorkor’u hızla geliştirdiler. Kızıl Haç tahminlerine göre, 1968 sonlarında krizin en kötü aşamasında her gün yaklaşık 10.000 kişi öldü.

Belgeselde Peder Doran, “Hayatınızda karşılaşmayı beklemeyeceğiniz bir şey” dedi.

Nijerya, bir zamanlar onu bir koloni olarak yöneten İngiltere’den savaşta yardım aldı ve iki ülke bir haber kesintisi sürdürmeye çalıştı. Ancak 1967’nin sonunda Peder Doran, Lizbon ve New York’a birkaç gezi yaptı ve o ve diğerleri, ortaya çıkan krizi haber yapmak için bölgeye gazetecileri kaçırmayı başardı.

Biafra, uluslararası bir toplanma çığlığı haline geldi. Londra ve Paris’teki protesto yürüyüşlerine binlerce kişi katıldı. Haziran 1969’da, Bruce Mayrock adlı bir Columbia Üniversitesi öğrencisi, Birleşmiş Milletler’in önünde kendini ateşe verdi; O ertesi gün öldü. Britanya’da John Lennon, kısmen ülkesinin ablukadaki rolünü protesto etmek için MBE madalyasını Kraliçe II. Elizabeth’e iade etti.

Diğer yardım kuruluşları geldi. Katolik yardım hizmetleri de dahil olmak üzere Roma Katolik, Protestan ve Yahudi gruplar, hava ikmaliyle ulaşım için malzeme toplayan Ortak Kilise Yardımı adlı bir şemsiye organizasyon altında toplandılar. Hayır kurumunun organizatörü Peder Doran’dı. Pilotlar ona Jesus Christ Airlines takma adını verdiler.

Peder Doran, 1969’da United Press International’a “Bu, ekümenizmin harika bir örneği” dedi. “İlahiyat konusunda anlaşamayabiliriz ama ekmek konusunda hemfikiriz.”

Biafran Hava İkmal, uluslararası insanlıkta bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. İlk kez kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve bireyler bir krize müdahaleye öncülük etti.

Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail de dahil olmak üzere birçok ülke hava ikmalini zımnen desteklese de, resmi hükümet onayı almadı. New York’ta, İrlanda’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Peder Doran’ı Nijerya’nın anlaşmalarından uzak durmaya çağırdı.

Ve dünya, Nijerya Hava Kuvvetlerinin hava ikmaline saldırmasını, hava sahasını bombalamasını, birkaç uçağı imha etmesini ve 25 mürettebat üyesini öldürmesini izledi.

Nijerya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Edwin Ogebe Ogbu, CBS’nin The World of Religion programında Peder Dermot ile yaptığı bir tartışmada, hava ikmalinin isyancılara yardım ettiğini ve savaşı uzatarak ölü sayısını artırdığını iddia etti.

Doran, “Masum çocuklara ve birkaç günlük bebeklere ve bir haftalık veya bir aylık bebeklere açlıktan ölüyor diyorsanız – sütleri yok, yiyecekleri yok – asiyseler ne olduğunu bilmiyorum” dedi. .

Michael Dermot Doran, 22 Eylül 1934’te Dublin’in 56 km kuzeybatısındaki Athboy kasabasında doğdu. Ailesi Thomas ve Mary Anne (Guinan) Doran bir bar işletiyordu; Yıllar sonra, Dermot’un kardeşlerinden biri olan Eamonn, New York şehrinin en popüler İrlanda barlarından birini kurdu. 1997 yılında öldü.

Peder Doran, yeğeni Cathy Doran ve kız kardeşi Mary Mosely tarafından hayatta kaldı; diğer üç yeğen, Annemarie Wylie, Jenn Mosely ve Rosalynd Mosely; ve beş yeğen, Hans Doran, Dermot Doran, Eddie Doran, Alan Doran ve Paul Doran.

Peder Doran, 1952’de manevi rahipliğe girdi ve 1955’te University College Dublin’den felsefe bölümünden mezun oldu. Dini çalışmalarını tamamlamak için İrlanda’ya dönmeden önce Port of Spain, Trinidad’daki St Mary’s College’da Vali olarak üç yıl geçirdi. 1961’de rahip olarak atandı.

Biafra Savaşı, 1970 yılında Nijerya’nın ayrılıkçı bölgeyi yeniden fethedip Avrupalı misyonerlerin çoğunu kovmasıyla sona erdi.

Peder Doran daha sonra New York’taki Katolik Yardım Hizmetleri’nde iletişim görevlisi olarak atandı ve buradan dünyanın dört bir yanındaki afet bölgelerine gönderildi. 1970’lerin başında Bangladeş ve Hindistan’a gönderildiğinde, onu Kalküta’daki (şimdi Kalküta) kız kardeşleri için Ayin vaaz etmeye davet eden Rahibe Teresa ile temasa geçti.

1975’te Toronto’ya taşındı ve burada başka bir hayır kurumu olan Gönüllü Uluslararası Hristiyan Hizmetinin direktörü oldu. 2008’de İrlanda’da emekli olmadan önce, aynı zamanda bir yerleştirme kurumu olan Brottier Refugee Services’in Direktörüydü.

Katolik Yardım Hizmetleri’nden Bay Carlin, “Dermot her yerdeydi,” dedi. “Bir günden tanıdığım herkesten daha fazlasını aldı.”